Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziecko na zakupach

Milena Kochanowska
Jeśli rodzice nie są zadowoleni z drogiej rzeczy kupionej przez dziecko bez ich wiedzy i zgody, mogą zażądać zwrotu pieniędzy
Jeśli rodzice nie są zadowoleni z drogiej rzeczy kupionej przez dziecko bez ich wiedzy i zgody, mogą zażądać zwrotu pieniędzy 123 RF
Czego nieletni nie mogą kupować samodzielnie i jakie prawa mają rodzice? Jak bezpiecznie dziecko może płacić za zakupy?

1 Mniej niż 13 lat. Dzieci, które nie skończyły jeszcze 13 lat, nie mają tzw. zdolności do czynności prawnych, nie mogą więc same skutecznie zaciągać zobowiązań ani też zawierać umów, także tych dotyczących kupna lub sprzedaży. Nie mogą sprzedawać, ani kupować rzeczy również przez internet. Kodeks cywilny dopuszcza możliwość zawierania umów przez dzieci tylko w drobnych sprawach życia codziennego. Można do nich zaliczyć kupienie pisma, zeszytów, niedrogiej zabawki, kanapki, czy słodyczy.

2 Nieważna umowa sprzedaży. Jeśli sprzedawca wyda drogi towar i dostanie od dziecka pieniądze, umowa sprzedaży i tak może nie być ważna. Handlujący muszą więc liczyć się z tym, że nawet jeśli uda im się sprzedać kosztowny produkt nieletniemu, będą musieli oddać pieniądze jego opiekunom, jeżeli oni przyjdą rzecz zwrócić. Zgodnie bowiem z przepisami, jeśli rodzice są niezadowoleni z drogiej rzeczy lub zwierzęcia, które dziecko kupiło samodzielnie, bez ich wiedzy i zgody, mają prawo oddać produkt lub zwierzę sprzedawcy i zażądać zwrotu zapłaconych za nie pieniędzy.

3 Czy klient jest pełnoletni? Jeżeli sprzedawca nie ma pewności, czy klient jest pełnoletni, może go w razie zakupu drogiego towaru poprosić o potwierdzenie wieku, tak jak w przypadku kupowania alkoholu, czy papierosów.

4 Młodzież między 13. a 18. rokiem życia
ma już ograniczoną zdolność do czynności prawnych, a więc nieco większą samodzielność. Młodzi mogą zawierać umowy w drobnych sprawach życia codziennego, sami rozporządzać swoim zarobkiem, gdy podjęli pracę, a także dysponować przedmiotami, które dostali od opiekunów.

5 Za zgodą rodziców. Do ważności innych czynności prawnych młodych osób między 13. a 18. rokiem życia potrzebna jest nadal zgoda ich rodziców. Jeśli małoletni zawiera umowę bez takiej zgody, to jej ważność uzależniona jest od potwierdzenia przez przedstawiciela ustawowego – rodzica lub opiekuna. UWAGA! Gdy potwierdzenia nie ma, umowa jest nieważna. 17-latek nie kupi więc motoru, czy samochodu, jeżeli rodzice nie będą chcieli wyrazić zgody na ten zakup, bo transakcja nie będzie ważna. Będzie mógł to zrobić dopiero wtedy, gdy skończy 18 lat.

6 Podstawą prawną są przepisy zawarte w artykułach: 14, 15,17-22 Kodeksu cywilnego.

7 Bezpieczne płatności. Wiele banków oferuje obecnie tzw. karty przedpłacone, z których bezpiecznie mogą korzystać nasze dzieci powyżej 13. roku życia. Karta przedpłacona, inaczej zwana pre-paid, to karta płatnicza, która funkcjonuje podobnie jak konto osobiste. Na kartę wpłacamy pieniądze, którymi później dziecko może płacić w sklepach lub opłacać zakupy przez internet. Można zasilać ją wpłatami lub przelewami w dowolnej wysokości. Rodzic ma wgląd w historię dokonywanych transakcji i może również wyznaczyć limit dziennych operacji gotówkowych i bezgotówkowych dokonywanych kartą. Gotówka znajduje się na rachunku technicznym karty. Po jej zagubieniu lub kradzieży, trzeba zgłosić jej utratę, a bank podłączy kolejną kartę do tego rachunku lub wypłaci pozostałe pieniądze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski