Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: 30 milionów złotych dla zalewanego Szczepankowa

Andrzej Janas
Infografika Zviad Glonti
30 milionów złotych będzie kosztował pierwszy etap budowy kanalizacji sanitarnej i deszczowej na Szczepankowie. Inwestycja rozpocznie się w czerwcu i potrwa prawie dwa lata. Dziś dla mieszkańców tego rejonu miasta codziennością są pozalewane ogrody, drogi, piwnice, garaże i szamba, a także pracujące 24 godziny na dobę pompy i interwencje strażaków.

- Teraz jest jeszcze gorzej niż kilka lat temu - twierdzi Witold Wnykowski, mieszkaniec ulicy Szczepankowo. - Powodem jest znacznie wyższy niż dawniej poziom wód gruntowych. Specjaliści z magistratu twierdzą, że to nasza wina, bo zniszczyliśmy podczas budowy domów istniejący system drenów. Może na niektórych posesjach tak było, ale to miasto wydawało pozwolenia na budowę mieszkańcom. Szkoda, że nikt nie uprzedził, iż będziemy czekali na "cywilizację" kilkanaście lat.

Sama budowa kanalizacji sanitarnej nie rozwiąże problemów Szczepankowa i Spławia. Żeby woda spływała z posesji i dróg, niezbędna jest też budowa kanalizacji deszczowej.

- To prawda, dzięki kanalizacji sanitarnej będzie możliwa likwidacja szamb i zmniejszenie kosztów ponoszonych za ich wywóz - potwierdza Dorota Wiśniewska, rzecznik prasowy Aquanetu. - Udało nam się też porozumieć z Zarządem Dróg Miejskich i dzięki temu będziemy jednocześnie budować kanalizację sanitarną i deszczową.

Właśnie kończą się procedury przetargowe. W czerwcu na placu budowy powinien pojawić się wykonawca. Pracy będzie sporo, bo obok prawie 9-kilometrowego odcinka kanalizacji sanitarnej (wraz z przyłączami), zbudować trzeba będzie dwie przepompownie ścieków, rurociąg tłoczny (3,1 km), 5,2 km kanalizacji deszczowej oraz wodociąg o długości kilometra.

Inwestycja kosztować ma około 30 milionów złotych, z czego 13 milionów stanowi dofinansowanie Unii Europejskiej. Dotyczy ono tylko kanalizacji sanitarnej.

Od czerwca Szczepankowo zmieni się w spory plac budowy, spowoduje to nieco utrudnień dla mieszkańców. Polegać one będą głównie na zmianach w organizacji ruchu na ulicach i utrudnieniach w komunikacji , takich jak: objazdy dla samochodów czy zmiany trasy autobusów MPK.

Inne inwestycje

Kolejny rejon miasta, w którym będzie widać ekipy układające podziemną infrastrukturę, to Naramowice. Tam zbudowanych zostanie 3,5 km kanalizacji sanitarnej oraz ponad 2 km sieci wodociągowej.
Sporo będzie się też działo na Starołęce. Powstanie tam w sumie ponad 1,2 tys. metrów kanalizacji sanitarnej (113 przyłączy).
W tym roku Aquanet przeznaczy na inwestycje 207 mln złotych. Jednak większą część tej kwoty pochłoną obiekty, które nie są związane bezpośrednio z podłączaniem nowych odbiorców, jak Kolektor Prawobrzeżny II, przepompownia "Hetmańska" czy kolektor w ulicy Pułaskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski