Poznań: 30 milionów złotych dla zalewanego Szczepankowa

  Poznań: 30 milionów złotych dla zalewanego Szczepankowa

  Andrzej Janas

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Poznań: 30 milionów złotych dla zalewanego Szczepankowa

  ©Infografika Zviad Glonti

  30 milionów złotych będzie kosztował pierwszy etap budowy kanalizacji sanitarnej i deszczowej na Szczepankowie. Inwestycja rozpocznie się w czerwcu i potrwa prawie dwa lata. Dziś dla mieszkańców tego rejonu miasta codziennością są pozalewane ogrody, drogi, piwnice, garaże i szamba, a także pracujące 24 godziny na dobę pompy i interwencje strażaków.
  Poznań: 30 milionów złotych dla zalewanego Szczepankowa

  ©Infografika Zviad Glonti

  - Teraz jest jeszcze gorzej niż kilka lat temu - twierdzi Witold Wnykowski, mieszkaniec ulicy Szczepankowo. - Powodem jest znacznie wyższy niż dawniej poziom wód gruntowych. Specjaliści z magistratu twierdzą, że to nasza wina, bo zniszczyliśmy podczas budowy domów istniejący system drenów. Może na niektórych posesjach tak było, ale to miasto wydawało pozwolenia na budowę mieszkańcom. Szkoda, że nikt nie uprzedził, iż będziemy czekali na "cywilizację" kilkanaście lat.


  Sama budowa kanalizacji sanitarnej nie rozwiąże problemów Szczepankowa i Spławia. Żeby woda spływała z posesji i dróg, niezbędna jest też budowa kanalizacji deszczowej.

  - To prawda, dzięki kanalizacji sanitarnej będzie możliwa likwidacja szamb i zmniejszenie kosztów ponoszonych za ich wywóz - potwierdza Dorota Wiśniewska, rzecznik prasowy Aquanetu. - Udało nam się też porozumieć z Zarządem Dróg Miejskich i dzięki temu będziemy jednocześnie budować kanalizację sanitarną i deszczową.

  Właśnie kończą się procedury przetargowe. W czerwcu na placu budowy powinien pojawić się wykonawca. Pracy będzie sporo, bo obok prawie 9-kilometrowego odcinka kanalizacji sanitarnej (wraz z przyłączami), zbudować trzeba będzie dwie przepompownie ścieków, rurociąg tłoczny (3,1 km), 5,2 km kanalizacji deszczowej oraz wodociąg o długości kilometra.

  Inwestycja kosztować ma około 30 milionów złotych, z czego 13 milionów stanowi dofinansowanie Unii Europejskiej. Dotyczy ono tylko kanalizacji sanitarnej.

  Od czerwca Szczepankowo zmieni się w spory plac budowy, spowoduje to nieco utrudnień dla mieszkańców. Polegać one będą głównie na zmianach w organizacji ruchu na ulicach i utrudnieniach w komunikacji , takich jak: objazdy dla samochodów czy zmiany trasy autobusów MPK.

  Inne inwestycje


  Kolejny rejon miasta, w którym będzie widać ekipy układające podziemną infrastrukturę, to Naramowice. Tam zbudowanych zostanie 3,5 km kanalizacji sanitarnej oraz ponad 2 km sieci wodociągowej.
  Sporo będzie się też działo na Starołęce. Powstanie tam w sumie ponad 1,2 tys. metrów kanalizacji sanitarnej (113 przyłączy).
  W tym roku Aquanet przeznaczy na inwestycje 207 mln złotych. Jednak większą część tej kwoty pochłoną obiekty, które nie są związane bezpośrednio z podłączaniem nowych odbiorców, jak Kolektor Prawobrzeżny II, przepompownia "Hetmańska" czy kolektor w ulicy Pułaskiego.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo