Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie kierunki i profile wybierają gimnazjaliści

Anna Jarmuż
Jakie kierunki i profile wybierają gimnazjaliści
Jakie kierunki i profile wybierają gimnazjaliści Mariusz Kapała
Przez ponad trzy tygodnie gimnazjaliści składali w szkołach ponadgimnazjalnych podania o przyjęcie. Jakie kierunki i profile kształcenia najczęściej wybierali?

Do wczoraj uczniowie ostatnich klas gimnazjów musieli złożyć w wybranych szkołach ponadgimnazjalnych podanie o przyjęcie. Ze wstępnych danych wynika, że młodzież, która chce kontynuować naukę w technikum lub szkole zawodowej, najczęściej wybiera zawód informatyka, mechanika samochodowego, fryzjera lub kucharza. Przyszli licealiści stawiają na profile: biologiczno-chemiczny, medyczny, prawniczy lub matematyczno-fizyczny. Tak jak w latach ubiegłych, popularnością cieszy się też zawód technik weterynarz i klasy z maturą międzynarodową IB.

O przyjęcie do klasy IB (International Baccalaureate) w II Liceum Ogólnokształcącym stara się około 100 uczniów - nie tylko z Poznania, ale i innych polskich i... zagranicznych miast. Tendencja ta utrzymuje się już od kilku lat.

- Dyplom matury międzynarodowej jest respektowany na całym świecie - tłumaczy Małgorzata Dembska. - Uczeń, który zda ten egzamin, może rozpocząć studia na każdym zagranicznym uniwersytecie.

Jak tłumaczy dyrektorka "dwójki" ciekawy jest też program IB. W nauczaniu stawia się na indywidualny rozwój ucznia oraz jego działalność pozalekcyjną, w tym wolontariat.


Chcą studiować medycynę

Poznańscy gimnazjaliści chętnie podejmują naukę w klasach o profilach przyrodniczych. Hitem jest zawód technik weterynarz w Technikum Inżynierii i Agrobiznesu na Golęcinie. Tam też - w tylko dwóch klasach - chce uczyć się ponad setka uczniów.
- Z roku na rok obserwujemy coraz większe zainteresowanie tym kierunkiem - przyznaje Andrzej Kabaciński, dyrektor szkoły na Golęcinie. - Jak na razie pozostaniemy jednak przy dwóch klasach.

Uczniowie, którzy ukończą technikum, mogą podjąć naukę na Uniwersytecie Przyrodniczym. Od trzech lat w ofercie studiów jest także weterynaria. Szkoła współpracuje z uczelnią.

W Poznaniu oblegane są również klasy medyczne (np. oddział Medicus w I LO) oraz o profilu biologiczno-chemicznym. O jedno miejsce stara się tam zwykle dwójka uczniów. Tak jest m.in. w II, III, V i VI Liceum Ogólnokształcącym (dane z internetowej strony naboru z 2 czerwca, godziny popołudniowe).

- Naukę w tych klasach podejmują często uczniowie, którzy myślą o studiach na medycynie - wyjaśnia Małgorzata Dembska.
Ścisłowcy, łączący swoją przyszłość np. z Politechniką Poznańską, chętnie decydują się na klasy o profilach mate- matyczno-fizycznych. Wielu z nich wybiera VIII LO. Z kolei wśród humanistów popularne są klasy prawnicze. W oddziale psychologiczno-prawniczym w IV LO na 30 miejsc chętnych jest 85 gimnazjalistów, a w humanistyczno-prawniczym w VI LO - 93 osoby na 32 miejsca (wstępne dane).


Aby była praca...

Wybierając szkołę ponadgimnazjalną, młodzież bierze pod uwagę potrzeby rynku pracy. Stąd duże zainteresowanie zawodem technik informatyk. To najpopularniejsze kierunki w Zespole Szkół Komunikacji, Technikum nr 19 czy Zespole Szkół Łączności. To samo kieruje uczniami, którzy wybierają zawód technik pojazdów samochodowych w popularnym Zespole Szkół Samochodowych. Patronat nad tą klasą ma firma Volkswagen, gdzie uczniowie mogą odbywać praktyki i staże, a także znaleźć przyszłą pracę.


Rekrutacja: co teraz?

Składanie podań o przyjęcie w wybranych szkołach zakończyło się 2 czerwca.
Czas na ewentualną zmianę #decyzji uczniowie mają do 24 czerwca (do tego dnia należy przynieść dokumenty do ostatecznie wybranej szkoły). Od 26 do 30 czerwca gimnazjaliści muszą dostarczyć do szkoły pierwszego wyboru kopię świadectwa ukończenia szkoły oraz zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego (poświadczone przez dyrektora szkoły). 3 lipca, o godz. 13, szkoły ogłoszą listę kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych. Do 7 lipca uczeń musi poświadczyć chęć nauki w danej szkole. Dzień później ogłoszone zostaną listy przyjętych i nieprzyjętych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski