Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podnoszenie ciężarów. W sobotę w Orbicie początek MŚ juniorów!

Wojciech Koerber
Szymon Kołecki (z lewej) już jako osiemnastolatek przywiózł z amerykańskiego Savannah złoty krążek IMŚJ (kat. 94 kg). Rok później poprawił w Pradze (znów złoto w tej samej kategorii). Obok prezes PZLA Jerzy Skucha.
Szymon Kołecki (z lewej) już jako osiemnastolatek przywiózł z amerykańskiego Savannah złoty krążek IMŚJ (kat. 94 kg). Rok później poprawił w Pradze (znów złoto w tej samej kategorii). Obok prezes PZLA Jerzy Skucha. Sylwia Dąbrowa
Zaczęło się odliczanie dni i godzin do mistrzostw świata juniorów (do lat 20), które w sobotę rozpoczną się we wrocławskiej hali Orbita. Początek dźwigania o godz. 10 (mężczyźni, kat. 56 i 62 kg, grupy B I C). A o godz. 16.30 efektowna ceremonia otwarcia.

Impreza potrwa do 13 czerwca (sobota) bez dnia przerwy. Zatem żelastwo będzie szło w górę codziennie od godz. 10 (tylko 13 czerwca rywalizacja rozpocznie się wcześniej, o godz. 9). Wstęp?

- Opłata jest symboliczna. Należy wykupić za 5 złotych cegiełkę, która wesprze fundację pani prof. Chybickiej “Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”. Bez tych 5 złotych też jednak będzie można imprezę pooglądać – uśmiecha się Mariusz Jędra, szef komitetu organizacyjnego, w przeszłości wicemistrz świata i Europy seniorów, a także olimpijczyk z Sydney (2000). Szykuje się więc piękna promocja dyscypliny.

A poniżej m.in. historia startów Polaków na MŚ juniorów, przygotowana przez rzecznika prasowego PZPC, Marka Kaczmarczyka. Warto zerknąć i przekonać się, jak pięknie ta historia potrafiła zataczać koło. Wśród medalistów są m.in. Robert Skolimowski (ojciec ś.p. Kamili, mistrzyni olimpijskiej z Sydney w rzucie młotem), Szymon Kołecki, Bartłomiej Bonk, Marcin Dołęga czy Mirosław Chlebosz ze Śląska Wrocław, obecnie trener męskiej kadry do lat 20, współpracujący ze Zdzisławem Farasiem.

POLSKIE MEDALE W MISTRZOSTWACH ŚWIATA JUNIORÓW

Historia mistrzostw świata juniorów w podnoszeniu ciężarów nie jest aż tak bogata i długa, jak w przypadku rywalizacji seniorów. Pierwsze MŚ do lat 20, rozegrane zostały czterdzieści lat temu w Marsylii (1975), ostatnie przed rokiem (2014) – w Kazaniu. Do tej pory odbyło się 38 juniorskich czempionatów, trzykrotnie zawody rozegrano w Polsce – w roku 1976 gospodarzem 2. Mistrzostw Świata Juniorów był Gdańsk, zaś w roku 1995 i 1996 zawody dwukrotnie odbywały się w Warszawie. Zatem Wrocław będzie trzecim ośrodkiem naszego kraju, który przyjmie w gościnę najlepsze juniorki i juniorów globu. Pierwszym naszym mistrzem świata juniorów był w 1975 roku Tadeusz Dembończyk, ostatnim jest – z roku 2014 - Jarosław Samoraj. W dwuboju Polacy wywalczyli 10 medali złotych, 17 srebrnych i 14 brązowych. Licząc medale za poszczególne boje - juniorzy wywalczyli ich aż 140 (33 złote, 50 srebrnych i 57 brązowych). Jeśli chodzi o juniorki, trudno porównywać ich dorobek z MŚ z dokonaniami kolegów. Juniorzy w mistrzostwach startują od początku, czyli od 1975 roku, panie do lat 20 – w mistrzostwach świata startują od 1997 roku. Wcześniej – w 1995 roku oraz w 1996 mieliśmy dwie edycje zawodów dla kategorii wiekowej do lat 18. Polskie juniorki wywalczyły w dwuboju 11 medali – 2 złote, 7 srebrnych i 2 brązowe. Razem za dwubój, rwanie oraz podrzut mają na koncie 34 medale (8 złotych, 18 srebrnych i 8 brązowych).

1975 MARSYLIA
Pierwszym biało-czerwonym mistrzem świata juniorów w historii był w 1975 roku Tadeusz Dembończyk. Podczas I MŚ, rozgrywanych czterdzieści lat temu w Marsylii zwyciężył w kat. 56 kg, złoto w dwuboju w Marsylii wywalczył też w kat. + 110 kg Robert Skolimowski. Na drugim stopniu podium stanęli – Marek Seweryn w kat. 52 kg i Krzysztof Siuda w kat. 60 kg.

1976 GDAŃSK
Drugie mistrzostwa świata (1976) zagościły do Gdańska – nad polskim morzem nasi juniorzy nie zdobyli złota w dwuboju, było za to srebro Mariana Cofalika w kat. 52 kg oraz brązowe krążki – Marka Seweryna w kat. 52 kg, Jerzego Lipki w kat. 75 kg, Antoniego Stąporka w kat. 82,5 kg oraz Roberta Skolimowskiego w kat. +110 kg.

1977 SOFIA
Gospodarzem juniorskiego czempionatu nr. 3 (1977) była – Sofia. Ze stolicy Bułgarii nasza ekipa wróciła z jednym srebrem w dwuboju – Jana Matury w kat. 52 kg.

1979 DEBRECZYN
Na Węgrzech tylko jeden krążek dla polskich juniorów. W kat. 52 kg wywalczył go Jacek Gutowski.

1980 MONTREAL
Szóste mistrzostwa świata juniorów zawitały do Kanady. W Montrealu tytuł wicemistrzowski w dwuboju wywalczył w kat. 110 kg Józef Jonek. Brązowe medale zdobyli – Mirosław Chlebosz w kat. 67,5 kg i Jerzy Bąk w kat. 90 kg.

1981 LIGNANO SABBIADORO
To były trudne czasy nie tylko dla polskiego sportu. We Włoszech z naszych juniorów na podium stanął Mirosław Chlebosz w kat. 67,5 kg.

1983 KAIR
Obrodziło medalami w stolicy Egiptu – chociaż złotego krążka nie mieliśmy. Na drugim miejscu zawody kończyli – bernard Piekorz w kat. 52 kg, Jacek zawadzki w kat. 56 kg, Dariusz Prost w kat. 75 kg, Hilary Cofalik w kat. 82,5 kg i Piotr Krukowski w kat. 90 kg. Brązowy krążek w Kairze zdobył – Dariusz Tobolski w kat. 60 kg.

1984 LIGNANO SABBIADORO
Ponownie Italia gospodarzem juniorskiego czempionaty i dla Polski złoto zdobywa w kat. 52 kg Bernard Piekorz. Piotr Krukowski w kat. 90 kg z medalem brązowym.

1988 ATENY
Na kolejne sukcesy w MŚ juniorów polskie ciężary czekały 4 lata. W Atenach srebro w kat. 100 kg zdobywa Dariusz Osuch.

1989 FORT LAUDERDALE
Na kontynencie północnoamerykańskim miejsce w elicie potwierdza Dariusz Osuch. W kat. 100 kg zostaje mistrzem świata w dwuboju.

1990 SARAJEWO
Jeden krążek w stolicy Bośni i Hercegowiny. Drugi w dwuboju wagi 100 kg jest Waldemar Malak.

1993 CHEB
Podczas mistrzostw świata w czeskim Chebie brąz w kat. 108 kg wywalczył Paweł Najdek.

1995 WARSZAWA
Juniorzy w stolicy zdobyli dwa krążki - na trzecim miejscu w kat. 59 kg kończy zawody Wojciech Natusiewicz, w kat. 108 kg srebro dla Roberta Krzywańskiego.

1996 WARSZAWA
Dziewczęta w naszej stolicy po raz drugi i ostatni rywalizowały w MŚ w kategorii wiekowej do lat 18. Wicemistrzynią świata w dwuboju została w kat. 54 kg Dominika Misterska, a brązowy krążek w kat. 70 kg wywalczyła Monika Fiszer. Ponownie wicemistrzem świata zostaje w kat. 108 kg Robert Krzywański.

1998 SOFIA
Podobnie jak rok wcześniej, ale już w kat. wiekowej do lat 20 - wicemistrzynią świata – tym razem w kat. 58 kg - jest Dominika Misterska, srebro z Bułgarii przywiozła do Polski także Agata Wróbel, druga w wadze + 75 kg.

1999 SAVANNAH
Ponownie srebrna Dominika Misterska – w kat. 63 kg, tytuł mistrzyni świata wywalczyła Agata Wróbel – kat. + 75 kg. Mistrzem świata w kat. 94 kg zostaje też Szymon Kołecki.

2000 PRAGA
Ze stolicy Czech nasze juniorki przywożą medale za dwubój w każdym kolorze. Drugi złoty krążek (kat. + 75 kg) zdobywa w Pradze Agata Wróbel, wicemistrzynią świata w kat. 58 kg zostaje Aleksandra Klejnowska, na trzecim miejscu kończy zawody w kat. 75 kg Iwona Mikołajczewska. Ponownie Szymon Kołecki ze złotem. Polak wygrywa w kat. 94 kg.

2001 SALONIKI
Jeden medal – srebrny wywalczyła w Grecji Aleksandra Klejnowska. W kat. 105 kg złoto dla Marcina Dołęgi.
2002 HAVIROV
Ponowny triumf Marcina Dołegi w kat. 105 kg.

2004 MIŃSK
Ze stolicy Białorusi przywozimy dwa medale srebrne – zdobyli je – w kat. 77 kg Krzysztof Szramiak oraz w kat. 94 kg Barłomiej Bonk.

2008 CALI
Ostatni medal w dwuboju z mistrzostw świata juniorek dla Polski -  w kat. 53 kg zdobyła go Joanna Łochowska.

2009 BUKARESZT
Na kolejne medale juniorów czekamy aż 5 lat. W stolicy Rumunii w kat. 85 kg wygrywa Adrian Zieliński, srebro w tej samej wadze dla Tomasza Zielińskiego.

2010 SOFIA
Jeden srebrny krążek w dwuboju. Zdobywca – Tomasz Zieliński w kat. 94 kg.

2013 LIMA
Brązowym medalistą w kat. 105 kg zostaje Jarosław Samoraj.

2014 KAZAŃ
Tytuł mistrza świata dla Jarosława Samoraja w kat. 105 kg.

2015 WROCŁAW
?

PATRONAT HONOROWY IWF MISTRZOSTW ŚWIATA JUNIORÓW W PODNOSZENIU CIĘŻARÓW

Minister Sportu i Turystyki
Andrzej BIERNAT

KOMITET HONOROWY IWF MISTRZOSTW ŚWIATA JUNIORÓW W PODNOSZENIU CIĘŻARÓW

Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Gospodarki
JANUSZ PIECHOCIŃSKI

Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Obrony Narodowej
TOMASZ SIEMONIAK
(w Komitecie Honorowym Pana Ministra reprezentuje Dowódca Garnizonu Warszawa, gen. brygady Wiesław GRUDZIŃSKI)

Prezydent Miasta Wrocławia
RAFAŁ DUTKIEWICZ

Marszałek Województwa Dolnośląskiego
CEZARY PRZYBYLSKI

Wojewoda Dolnośląski
TOMASZ SMOLARZ

Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego
ANDRZEJ KRAŚNICKI

Rektor Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, prof. dr hab.
JULIUSZ MIGASIEWICZ

Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. dok. hab.
Marek BOJARSKI (w przeszłości sztangista)

REPREZENTACJA POLSKI

Juniorki
Kat. 48 kg Agnieszka Kuczmaszewska (KS Agros Zamość)
Kat. 53 kg – Marlena Polakowska (GLKS POM-Iskra Piotrowice)
Kat. 58 kg – Agata Rok (WLKS Siedlce Nowe Iganie)
Kat. 63 kg – Izabela Wróblewska (CLKS Mazovia Ciechanów)
Kat. 75 kg – Jolanta Wiór (zabudowa, Andaluzja Piekary Śląskie)
Kat. + 75 kg – Magdalena Karolak (Włókniarz Konstantynów)
Kat. + 75 kg – Zuzanna Majewska (KS Wisła Puławy)
Rezerwa: Aleksandra Pepłowska (kat. 58 kg, CLKLS Mazovia Ciechanów)
Dorota Kubica (kat. 75 kg, LKS Dobryszyce).
Trener kadry: Marek Sachmaciński, trener współpracujący: Jacek Mazur.

Juniorzy
Kat. 62 kg – Dariusz Januś (MLKS Lechia Sędziszów Młp.)
Kat. 69 kg – Piotr Poniedziałek (Promień Opalenica)
Kat. 77 kg – Mateusz Szatkowski (Budowlani Opole)
Kat. 85 kg – Bartłomiej Barth (Budowlani Opole)
Kat. 94 kg - Mieczysław Dereń (LKS Polwica Wierzbno)
Kat. 105 kg – Julian Falkowski (LUKS Meyer Elbląg)
Kat. + 105 kg – Krystian Augustyniak (Nida Nidzica)
Kat. + 105 kg – Radosław Jarnut (KS Budowlani Nowy Tomyśl).
Rezerwa: Adrian Franczyk (kat. 56 kg, LKS Polwica Wierzbno), Mateusz Sowa (kat. 85 kg, CLKS Mazovia Ciechanów).
Trener kadry: Zdzisław Faraś, trener współpracujący: Mirosław Chlebosz.

SOBOTA, 6 CZERWCA 2015
Kat. 56 kg – Adrian Franczyk (LKS Polwica Wierzbno)

NIEDZIELA, 7 CZERWCA 2015
Kat. 48 kg K - Agnieszka Kuczmaszewska (KS Agros Zamość),
Kat. 62 kg M - Dariusz Januś (MLKS Lechia Sedziszów Młp),

PONIEDZIAŁEK, 8 CZERWCA 2015
Kat. 53 kg K - Marlena Polakowska (GLKS POM-Iskra Piotrowice),
Kat. 69 kg M - Piotr Poniedziałek (Promień Opalenica),

WTOREK, 9 CZERWCA 2015
Kat. 58 kg K – Agata Rok (WLKS Siedlce Nowe Iganie),
Kat. 77 kg M -  bez naszych

ŚRODA, 10 CZERWCA 2015
Kat. 63 kg K – Izabela Wróblewska (CLKS Mazovia Ciechanów),
Kat. 85 kg M - Bartłomiej Barth (Budowlani Opole),

CZWARTEK, 11 CZERWCA 2015
Kat. 69 kg K – bez naszych
Kat. 94 kg M - Mieczysław Dereń (LKS Polwica Wierzbno),

PIĄTEK, 12 CZERWCA 2015
Kat. 75 kg K - Jolanta Wiór (zabudowa, Andaluzja Piekary Śląskie), Dorota Kubica (LKS Dobryszyce),
Kat. 105 kg M - Julian Falkowski (LUKS Meyer Elbląg),

SOBOTA, 13 CZERWCA 2015
Kat. + 75 kg K– Magdalena Karolak (Włókniarz Konstantynów) lub Zuzanna Majewska (KS Wisła Puławy).  
Kat. + 105 kg M - Krystian Augustyniak (Nida Nidzica), Radosław Jarnut (KS Budowlani Nowy Tomyśl).  

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska