Poznań: Termy otwarte najszybciej 1 października. Film

  Poznań: Termy otwarte najszybciej 1 października. Film

  Bogna Kisiel

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Najszybciej z atrakcji Term Maltańskich poznaniacy skorzystają 1 października. Inwestycji dała się we znaki druga z rzędu surowa zima. I choć wykonawca deklaruje, że zgodnie z umową zdąży z zakończeniem budowy do sierpnia, to odbiory techniczne i rozruch technologiczny wymagają czasu.
  W aquaparku trwają prace wykończeniowe, montowane są instalacje wewnętrzne

  W aquaparku trwają prace wykończeniowe, montowane są instalacje wewnętrzne ©Paweł Miecznik

  Poza tym aquapark zostanie oddany do użytku, gdy powstaną drogi wewnętrzne oraz parkingi.
  Problemem są koszty utrzymania części sportowej. Od początku było wiadomo, że będzie to przedsięwzięcie deficytowe. Ze wstępnych szacunków wynika, że miasto rocznie musi dopłacić do basenów sportowych ok. 9 mln zł. W tym roku będzie to odpowiednio niższa kwota, ale i tej na razie nie ujęto w budżecie, podobnie jak pieniędzy na przyjęcie pracowników.

  Zobacz film: Poznań. Termy Maltańskie opóźnione?

  - Przewidujemy, że przy obsłudze kompleksu zostanie zatrudnionych 113 osób, przy czym firma zewnętrzna będzie odpowiadać za sprzątanie, ochronę obiektu i ratowników - mówi Magdalena Wesołowska, prezes spółki Termy Maltańskie, która ma zarządzać całością. Obecnie trwają negocjacje w tej sprawie z POSiR. Uznano, że jeden zarządca (miasto jest właścicielem części sportowej, a spółka
  - rekreacyjnej) będzie rozwiązaniem korzystniejszym. Pozwoli to np. uniknąć dublowania się etatów.

  Ponadto, już na etapie projektowania obiektu starano się wykorzystać najnowsze rozwiązania w dziedzinie ograniczenia zużycia mediów, zastosowano odnawialne źródła energii. Do podgrzania wody wykorzystane zostaną dachowe kolektory słoneczne. Wdrożono nowoczesny system rozdziału powietrza (np. nawiew może działać nad basenem, natomiast nie musi na widowni, gdy ta jest pusta).

  A wszystko po to, by zmniejszyć koszty eksploatacji Term Maltańskich.
  W Poznaniu powstaje nie tylko najnowocześniejszy, ale także największy tego typu obiekt w Polsce. W części sportowej będzie można organizować zawody pływackie na basenie 50-metrowym, ale także 25-metrowym, co umożliwi ruchomy pomost. W 2013 roku miasto będzie organizatorem Mistrzostw Europy Juniorów w pływaniu na basenie 50-metrowym w pływaniu synchronicznym i skokach do wody.

  - Ubiegamy się o przyznanie statusu ośrodka szkoleń olimpijskich - dodaje Wesołowska.
  Imprezy sportowe, organizowanie szkoleń sportu wyczynowego i rehabilitacja osób niepełnosprawnych mają sprawić, że baseny sportowe nie będą świeciły pustkami i spróbują na siebie zarobić. Problemu nie będzie z częścią rekreacyjną. Liczba wodnych atrakcji może przyprawić o zawrót głowy i z pewnością chętnych do korzystania z nich nie zabraknie. Spółka pracuje obecnie na cennikiem. Ceny będą zbliżone do tych obowiązujących we wrocławskim aquaparku. Po otwarciu term, z ronda Rataje będzie kursował autobus, który bezpłatnie dowiezie chętnych nad Maltę.

  - Jeszcze w tym roku ogłosimy przetarg na budowę lodowiska, które powstanie w sąsiedztwie term - dodaje Wesołowska.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kto projektował?

  RB (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 66 / 60

  Czy i ten obiekt projektował ten sam "fachowiec" co stadion? A może inny kandydat popierany przez sz.p. prezydenta?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo