Poznań: Pomalują ściany kamienic w ramach festiwalu murali

  Poznań: Pomalują ściany kamienic w ramach festiwalu murali

  BEM

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Na kolorowo albo czarno-biało, zupełnie abstrakcyjnie albo w charakterze komiksu - tak zagraniczni artyści pomalują kilkanaście ścian kamienic w centrum Poznania. W połowie maja po raz pierwszy w naszym mieście odbywać się będzie Festiwal Murali Outer Spaces zorganizowany przez Stowarzyszenie Inner Art. Miejski Konserwator Zabytków z 30 proponowanych przez stowarzyszenie lokalizacji wytypował 11 ścian.
  Murale zdobią podwórka na Jeżycach

  Murale zdobią podwórka na Jeżycach ©Andrzej Szozda

  - To wstępna weryfikacja. Murale powstać mogą m.in. na kamienicach przy ul.: 23 Lutego 11 i 28, Chwaliszewo 12, Grobli i Wierzbowej, Szewskiej 14, Bóżniczej 11 i 12, Taczaka 11, Ratajczaka 45 oraz Al. Marcinkowskiego 26 - informuje Wojciech Starzycki, zastępca dyrektora Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.

  - Te dwie ostatnie ściany są ogromne. Myślimy o tym, by może tę przy Alejach Marcinkowskiego oddać dwóm artystom - mówi Paweł Janowski, prezes Inner Art. - Odzew przerósł nasze oczekiwania i był ogromny. Musieliśmy ograniczyć się do sześciu artystów, którzy potwierdzili już swój udział w poznańskim festiwalu - dodaje z dumą. - Wkrótce przedstawimy Miejskiemu Konserwatorowi Zabytków także projekty. Dla szerszej publiczności będą one jednak niespodzianką aż do 16 maja, kiedy rozpocznie się festiwal.

  Do Poznania przyjadą artyści z Włoch, Hiszpanii i Francji, tacy jak: Blu, Sam3 czy Kenor.

  - Dzięki ich pracom przeprowadzona zostanie symboliczna rewitalizacja bardzo zniszczonych kamienic - zaznacza Paweł Janowski. - Powstaną charakterystyczne punkty, interesujące obiekty, choćby dla turystów.

  Festiwal finansowany jest przez sponsorów oraz właścicieli części kamienic. Właśnie toczą się rozmowy na ten temat. Koszt farb do namalowania jednego murala to ok. 6 tys. zł.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo