Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałac w Rogalinie: Uroczyste otwarcie z udziałem Bronisława Komorowskiego [ZDJĘCIA, WIDEO]

Marek Zaradniak
Z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego otwarto w sobotę po trwającym dwa i pół roku remoncie pałac w Rogalinie

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, minister kultury i i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilianowska, a przede wszystkim przedstawiciele rodu Raczyńskich Wirydianna Rey, córka prezydenta Edwarda Raczyńskiego, jej córka Cecylia i syn Edward przybyli w sobotę na otwarcie po trwającej kilka lat rewaloryzacji i modernizacji Zespołu Pałacowo-Parkowego w Rogalinie.

- Chwila to osobliwa, chwila wyjątkowa w dziejach tego miejsca. Rogalin będzie znowu żył - mówił witając przybyłych dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu profesor Wojciech Suchocki.

– Ta uroczystość ma swój wymiar, wielkopolski, rodzinny, ale i ogólnopolski, bo przecież Rogalin to duma rodu Raczyńskich i wszystkich rodzin, które z tej tradycji czerpią tak wiele. To także duma polskiego 26-lecia wolności. Bronisław Komorowski podziękował też całej Wielkopolsce za współpracę podczas pięciu lat jego prezydentury. która oparta była na przeświadczeniu, że Wielkopolska to znakomity biegun racjonalności, pracowitości i przekonania, że dobro ojczyzny wykuwa się w codziennej pracy. Często takiej z pokolenia na pokolenie tak jak tu w Rogalinie. Komorowski dodał, że Rogalin odzyskał swoją świetność dzięki nowemu typu mecenatowi państwowemu wspartemu przez członkostwo Polski w Unii Europejskiej. - Wielkość Wielkopolski polega na tym, że tu wszyscy albo prawie wszyscy zawsze czuli, że służą wielkiej ojczyźnie, małej ojczyźnie, społeczności lokalnej i wspólnocie najmniejszej czyli swoje rodzinie - podkreślił Bronisław Komorowski .

Zobacz też: Rogalin: Rezydencja Raczyńskich już czeka. Zobacz zdjęcia [GALERIA]

Małgorzata Omilanowska zauważyła, że oddanie do użytku po wieloletnim remoncie Rogalina to nie tylko wielki dzień dla Polski, Wielkopolski i rodu Raczyńskch, ale i polskiego muzealnictwa i polskiej historii sztuki, bo Rogalin to jedna z najlepszych realizacji architektonicznych na ziemiach polskich. Dodała, że jednej tajemnicy nie uda się rozszyfrować, bo dokumentów już brakuje. Więc można tylko snuć domysły. Nie wiemy kto zaprojektował ten gmach. Wiemy, że został wzniesiony dla Kazimierza Raczyńskiego w latach 1868-74.
W 1910 Raczyńscy dobudowali prywatną galerię, która stała się dla wielu Polaków symbolem wielkich czynów podejmowanych w okresie zaborów i wkładu w kulturę polską oraz mecenatu, który Raczyńscy rozpościerali na wiele innych obszarów kultury. Po II wojnie światowej - zdaniem Omilanowskiej - Rogalin wiele stracił. Lepszy jego los przyniosła dopiero decyzja o wstąpieniu Polski do Unii i możliwość skorzystania z unijnych środków. Dzięki temu udało się dokonać czegoś bezprecedensowego w dziejach historii sztuki i muzealnictwa w Polsce. Podjęto wysiłek precyzyjnego odtworzenia wnętrz pałacu co do najdrobniejszego detalu w oparciu o dokumentację przedwojenną. - To były wielkie studia nad każdym drobiazgiem, ale to pozwoli zwiedzającym lepiej zrozumieć czas. To jedyny projekt, w którym za środki unijne odtworzyliśmy świat, który zabrała nam historia - mówiła Małgorzata Omilanowska.

- Nasz stryj, przedwojenny właściciel Rogalina ambasador Roger Raczyński opuścił to miejsce , aby tak jak brat, a nasz ojciec Edward Raczyński pełnić służbę dyplomatyczną. Ani jemu , ani naszemu ojcu nie dane było wrócić za życia do ich ukochanego rodzinnego domu. Obaj mogli wrócić do Rogalina dopiero po śmierci w rodzinnej krypcie spoczęli na wieki. Jestem wzruszona odwiedzając gabinet londyński ojca w najmniejszych szczegółach odtworzony w skrzydle pałacu przez Macieja Gutowskiego. Dziś cały gmach główny pałacu wrócił do dawnej świetności. Ojciec kochał Rogalin. We wspomnieniach i rozmowach często do niego wracał. Jestem przekonana, że ojciec cieszy się dzisiaj z nami - mówiła Wirydianna Rey.
Prezydent Bronisław Komorowski i inni goście uroczystości zwiedzili wnętrza rogalińskiej rezydencji. Niestety po zwiedzaniu prezydent nie chciał niczego komentować.

Zobacz też: Rogalin: Rezydencja Raczyńskich już czeka. Zobacz zdjęcia [GALERIA]

Przypomnijmy, że dla publiczności pałac w Rogalinie dostępny będzie od 16 czerwca. Natomiast od 1 czerwca zwiedzać będzie można przypałacowy park.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski