Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rogalin: Rezydencja Raczyńskich już czeka. Zobacz zdjęcia [GALERIA]

Marek Zaradniak
Rogalin: Rezydencja Raczyńskich już czeka. Zobacz zdjęcia [GALERIA]
Rogalin: Rezydencja Raczyńskich już czeka. Zobacz zdjęcia [GALERIA] Waldemar Wylegalski
Rezydencja rodziny Raczyńskich od połowy czerwca będzie dostępna dla zwiedzających Rewaloryzację pałacu w Rogalinie przeprowadzono dzięki środkom z Unii Europejskiej

Dwa i pół roku trwała rewaloryzacja będącego częścią Muzeum Narodowego w Poznaniu pałacu w Rogalinie. Jej uroczyste zakończenie z udziałem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego odbędzie się w sobotę. Publiczności ten jeden z najpiękniejszych obiektów pałacowo-parkowych w Wielkopolsce udostępniony zostanie 16 czerwca.

Renowacja, która kosztowała 39,4 mln złotych, w dużej mierze została sfinansowana ze środków Unii Europejskiej. Wsparła ją ona kwotą 26 mln złotych.

W ciągu dwóch i pół roku odtworzono historyczne wnętrza i otoczenie w kształcie nadanym im przez właścicieli w końcu XIX i na początku XX wieku. W oparciu o analizę dziejów rezydencji, materiały ikonograficzne i badania konserwatorskie podkreślono treści historyczne i artystyczne stanowiące o niepowtarzalnej atmosferze pałacu.- Chcieliśmy pokazać dom Raczyńskich takim, jaki był w ich czasach - powiedziała w piątek kustosz Ewa Leszczyńska.

Przywrócono pierwotny kształt architektoniczny zespołu pałacowo-parkowego, zrekonstruowano nawierzchnię dziedzińca, zmodernizowano korpus główny, skrzydło południowe i północne pałacu, stajnię, powozownię, dawny czworak dworski, galerię malarstwa, w której znów oglądać możemy m.in. największy obraz Jana Matejki "Joanna d'Arc", ujeżdżalnię, małą architekturę oraz ogrodzenie terenu.

- Dążyliśmy do odtworzenia historycznego charakteru wnętrz budynku głównego oraz części pomieszczeń przyziemia południowego i urządzenia tam ekspozycji muzealnej, która przywoływać ma rezydencję do wybuchu II wojny światowej, zamieszkiwaną przez kolejne pokolenia rodu Raczyńskich - mówi kierownik Zespołu Pałacowo-Parkowego w Rogalinie Joanna Nowak.
Rewaloryzacja była ogromnym wyzwaniem dla zespołu konserwatorów. - Mieliśmy obiekty, na których odnowienie wystarczyły dwa dni, ale także i takie, na które potrzebowaliśmy dwóch lat - wspomina główna konserwator Muzeum Narodowego w Poznaniu Agnieszka Lewandowska.

Niezwykle ważne jest to, że ekspozycja pałacowa dostępna będzie dla zwiedzających z dysfunkcją ruchu, a także dla niewidomych i niedowidzących. Gościom udostępnione zostaną pomoce multimedialne najnowszej generacji.
Magnesem przyciągającym najmłodszych jest urządzone w przyziemiu Muzeum Dziecięce, w którym znajduje się m.in. domek dla lalek w postaci pałacu w Rogalinie.

Przywrócono do świetności jeden z najważniejszych obiektów muzealnych, który stanie się wyjątkową atrakcją turystyczną Wielkopolski. A odwiedzająca często pałac rodzina Raczyńskich z pewnością będzie zadowolona z efektu prac.

Przypomnijmy, że późnobarokową rezydencję w II połowie XVIII wieku wzniósł w Rogalinie Kazimierz Raczyński. Niemal w niezmienionym kształcie dotrwała ona do dziś. Pałac przebudowali w latach 80. XVIII wieku wybitni architekci Dominik Merlni i Jan Christian Kenmsetzer. W rękach Raczyńskich pozostawał on do roku 1939 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski