Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budzik czujący deszcz, robot wrażliwy na dym... To przyszłość!

Anna Jarmuż
Budzik czujący deszcz, robot wrażliwy na dym... To przyszłość!
Budzik czujący deszcz, robot wrażliwy na dym... To przyszłość! Anna Jarmuż
Choć uczą się dopiero w drugiej lub trzeciej klasie technikum, mają już na swoim koncie duże osiągnięcia. Konstruują, a nawet na tym zarabiają. Mowa o młodych poznańskich wynalazcach.

- To pomysł z życia wzięty - mówi o swoim wynalazku Artur Przydanek. Uczeń technikum w poznańskim Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego wynalazł budzik meteorologiczny. Stawia on na nogi w zależności od pogody. W czasie mrozu dzwoni wcześniej - aby dać wstającemu czas na... odszronienie samochodu. Kiedy ktoś planuje prace w ogródku, może ustawić budzik, tak - by nie niepokoił go w czasie deszczu. Wystarczy odpowiednio zaprogramować sprzęt.

- Kiedy jest ładna pogoda, dojeżdżam do szkoły motorem - mówi Artur Przydanek. - Trwa to około 15 minut. Jednak gdy pada, muszę jechać autobusem, co zajmuje mi więcej czasu. W takich sytuacjach przydaje się budzik.

Sprawdziliśmy. Po polaniu czujnika wodą (na co dzień znajduje się za oknem), na budziku pojawił się komunikat "Pada".
W poznańskim centrum powstały też inne wynalazki, na przykład, robot wykrywający niebezpieczne gazy.

By służyć ludzkości
- Roboty są już wykorzystywane w policji, saperstwie, lotnictwie, medycynie - wylicza Tomasz Rejmer, kształcący się w kierunku technik mechatronik. - Nie ma jednak robota, który wykrywa gazy palne - co może być przydatne tam, gdzie istnieje ryzyko wybuchu, w kopalniach czy podczas pożarów.

Takie funkcje spełnia ROMEO - robot, który Tomek zbudował wspólnie ze szkolnym kolegą - Jędrzejem Romanowskim. - Czujnik znajduje się w główce robota. Kiedy wykryje gaz palny, zaczyna wydawać ostrzegawcze dźwięki - tłumaczy Jędrzej.
ROMEO wyczuwa opary benzyny i gazy palne z rodziny alkanów (propan, butan - wykorzystywane m.in. w zapalniczkach). Młodzi wynalazcy chcą go jednak udoskonalić.

- Na razie robot jeździ, sterowany pilotem. Chcemy, by sam przemieszczał się w miejsce zagrożenia. Oprócz dźwięku mógłby wydawać też sygnały świetlne - wyjaśnia Tomek.

Nauczyciele z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego obiecali już, że pomogą swoim uczniom w opatentowaniu wynalazku.

- Takie inicjatywy trzeba promować - mówi Lucyna Białk-Cieślak, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. - Chcielibyśmy, aby naszych uczniów dostrzegli pracodawcy.

Z ekologią za pan brat
Młodzi Wielkopolanie stawiają nie tylko na innowacje techniczne. Zdają sobie sprawę, że teraz na świecie liczy się też... ekologia. Przedsiębiorcy coraz częściej inwestują w rozwiązania, wykorzystujące odnawialne źródła energii. Tak zrobili też uczniowie z poznańskiego CKZiU - kierunek technik mechanik lotniczy. Adrian Wachowski i Rafał Piotrowski zbudowali samolot RC z napędem śmigłowym, odzyskujący energię za pomocą baterii słonecznej.

- Samolot może ładować się podczas lotu, dzięki czemu dłużej utrzymuje się w powietrzu - tłumaczy Adrian. - To model akrobatyczny. Zależało nam, by był zwrotny, mały i szybki. I taki właśnie jest.

Jak tłumaczą wynalazcy, samolot może pełnić funkcję drona. Wystarczy przymocować do niego aparat lub kamerę.
Młodzi i przedsiębiorczy

Jeszcze nie skończyli szkoły, a już na siebie... zarabiają. Pieniądze dają im własne wynalazki. Marcel Trzybiński wykorzystuje samodzielnie stworzone drukarki 3D, a Paweł Drzewiecki - frezarki CNC.

- Pierwsza drukarkę zrobiłem dwa lata temu, kiedy byłem w pierwszej klasie. Od tego czasu znacznie ją ulepszyłem - mówi Marcel. - Zależało mi, by zaawansowaną technologię można było wykorzystywać w domowych warunkach.

Dziś uczeń CKZiU drukuje na drukarce części, które sprzedaje studentom. - Marzy mi się własny biznes. Mam już biznesplan - mówi wynalazca.

Na siebie zarabia już też frezarka Pawła. Uczeń nie chciałby jednak na tym skończyć. - Mam szerokie zainteresowania - przyznaje Paweł.

Konstruują, odkrywają i... wygrywają
Młodzi wynalazcy ze stolicy Wielkopolski wzięli udział w Olimpiadzie Innowacji Technicznych i Wynalazczości. Do etapu ogólnopolskiego, oprócz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, zakwalifikowali się uczniowie z trzech innych poznańskich szkół.
Zespół Szkół Komunikacji
Komisja konkursowa doceniła prace Bartosza Ambożkiewicza. Jury spodobał się jego projekt "Smart Mirror", czyli inteligentne lusterko automatyczne (które pochyla się razem z motocyklistą). Wyróżnienie otrzymał też Mikołaj Owczarczak - projekt "Lokalizator pojazdu G-LOG".
Zespół Szkół Licealno-Technicznych
Uczniowie stworzyli projekty: "Ogniwa nanokrystaliczne typu DSSC" (Aneta Agata Kaczmarek, Kamil Augustyniak), "Kolektor Słoneczny z Odpadów" (Magdalena Ceglarska i Paweł Zegadło), "Elektryczny Układ Pozycjonują- cy Prądu Stałego" (Piotr Bronka).
Zespół Szkół Łączności
Do finału zakwalifikował się Norbert Kaczmarek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski