Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak legalnie zatrudnić nianię? Podpowiadamy! [WZÓR UMOWY DO POBRANIA]

Milena Kochanowska
Nianią może być też babcia dziecka
Nianią może być też babcia dziecka 123 RF
Czy nianią może być babcia lub dziadek dziecka? Kto płaci za nianię składki na ubezpieczenie społeczne?

1 Jak zatrudnić nianię? Od prawie czterech lat państwo płaci składki na ubezpieczenia społeczne za nianie, które dostają pensję nieprzekraczającą minimalnego wynagrodzenia i które zawarły z rodzicem niespełna trzyletniego dziecka tak zwaną umowę uaktywniającą.

POBIERZ:**TU ZNAJDZIESZ WZÓR UMOWY ZATRUDNIENIA NIANI**

2 Kto może być nianią? Nie może być nią jeden z rodziców, nawet jeśli sam wychowuje dziecko, ale może być nią każda inna pełnoletnia osoba lub członek rodziny, na przykład babcia albo dziadek, czy ciotka.

3 Jaka umowa? Umową uaktywniającą jest umową o świadczenie usług, na podstawie której niania opiekuje się dzieckiem. Zawierana jest w formie pisemnej między nianią a rodzicami albo rodzicem, który sam wychowuje dziecko.

4 Co powinna zawierać umowa? Dokument powinien zawierać:

  • dane stron umowy
  • cel i przedmiot
  • czas i miejsce sprawowania opieki
  • liczbę dzieci powierzonych opiece
  • obowiązki niani
  • wysokość wynagrodzenia oraz sposób i termin jego wypłaty
  • czas, na jaki umowa została zawarta
  • warunki i sposób zmiany lub rozwiązania umowy

.

5 Kto finansuje składki niani? Składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe i wypadkowe) oraz na ubezpieczenie zdrowotne za nianię, która zarabia nie więcej niż wynosi minimalne wynagrodzenie, czyli obecnie 1750 zł płaci jeden z rodziców, ale koszty te pokryje ZUS z budżetu państwa. Rodzice poniosą koszt składek w przypadku, gdy pensja niani przekroczy minimalne wynagrodzenie. Zapłacą jednak składki tylko od kwoty, o którą pensja przekracza to wynagrodzenie.

6 Składka zdrowotna. Żeby niania w czasie choroby dostawała zasiłek chorobowy, może sama płacić składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Choć składkę tę finansuje w całości sama, pieniądze wpłaca do ZUS-u rodzic ją zatrudniający.

7 Jakie warunki trzeba spełnić, żeby składki pokrył budżet państwa? ZUS płaci składki, jeśli spełnione są łącznie następujące warunki: A niania została zgłoszona przez rodzica do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego A rodzice albo rodzic wychowujący dziecko są zatrudnieni lub świadczą usługi na podstawie umowy cywilnoprawnej albo prowadzą działalność gospodarczą A dziecko nie chodzi do żłobka, klubu dziecięcego oraz nie zostało objęte opieką dziennego opiekuna.

8 Niania powinna zostać zgłoszona do ubezpieczeń w ciągu 7 dni. Jeden z rodziców zgłasza w ZUS-ie siebie jako płatnika składek, a nianię jako ubezpieczoną. W takim samym czasie rodzic musi wyrejestrować nianię z ubezpieczeń, jeśli umowa wygasła lub ją rozwiązano.

9 Rodzic rozlicza nianię w ZUS-ie. Żeby rozliczyć składki za nianię, rodzic składa dokumenty rozliczeniowe do 15 dnia miesiąca za miesiąc miniony. Jeżeli pensja niani nie przekracza minimalnego wynagrodzenia, dokumenty złoży tylko raz. W kolejnych miesiącach ZUS sam wygeneruje dokumentację. Ponowne złożenie dokumentów wymagane jest wtedy, gdy niania za dany miesiąc na przykład pobierała zasiłek chorobowy.

10 Wyższa pensja. Gdy pensja opiekunki jest wyższa niż minimalne wynagrodzenie, dokumenty rozliczeniowe trzeba składać w ZUS-ie co miesiąc. Nie trzeba jednak robić tego osobiście, rodzice mogą również składać dokumenty korzystając z Platformy Usług Elektronicznych za pośrednictwem programu e-płatnik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski