Poznań: Stworzyli kulinarnego facebooka i chcą podbić świat

  Poznań: Stworzyli kulinarnego facebooka i chcą podbić świat

  Tomasz Nyczka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Znają się z pracy i ze studiów. Zajmują się projektowaniem stron internetowych i programowaniem. Poznaniacy, którzy stworzyli portal openfiesta.com dla osób pasjonujących się gotowaniem. Pomysł, który już wykracza poza granice kraju. I ma ambicje, by stać się kulinarnym facebookiem, czyli portalem społecznościowym dla ludzi z całego świata. Takim, na którym można zawiązywać znajomości i pozostawać ze sobą w ciągłym kontakcie.
  - Chcemy pokazać, że z gotowania i jedzenia można czerpać przyjemność - mówią poznaniacy

  - Chcemy pokazać, że z gotowania i jedzenia można czerpać przyjemność - mówią poznaniacy ©Grzegorz Dembiński

  - Postanowiliśmy wykorzystać nasze umiejętności po to, by zbudować portal dla ludzi, którzy, podobnie jak my, pasjonują się kuchnią świata - mówi Wojciech Gruszczyński. - Podczas naszych podróży zastanawialiśmy się, jak by to było, gdybyśmy mogli wejść prosto z ulicy do pierwszego z brzegu domu na przykład w Grecji i spróbować lokalnych potraw, przygotowywanych według przepisów babci - dodaje.

  Wszystko zaczęło się jednak nie za granicą, lecz w Poznaniu. Strona ruszyła na początku marca. A jest inicjatywą, która młodym poznaniakom nie przynosi żadnego zysku. Jak mówią twórcy portalu, informację o pierwszych dwóch "fiestach" - czyli organizowanych przez nich przyjęciach dla użytkowników - znajomi przekazywali między sobą pocztą pantoflową.

  - Na początku było trochę stresu, bo nie wiedzieliśmy, czy wszystko się uda. Ale okazało się że "sajgonkowa fiesta" zrobiła furorę. A było na niej aż szesnaście osób. Jedliśmy sajgonki, siedząc na poduszkach na podłodze - opowiada Wojciech Gruszczyński.

  Polecamy: Przepisy i porady kulinarne na GłosWielkopolski.pl

  A potem poszło już lawinowo. Kolejne fiesty to pasmo sukcesów. M.in. "Pikantny kurczak curry", czyli specjalność Cypriana. W kolejce czekają "Poznańskie pyry w Warszawie", czyli przyjęcie, które odbędzie się w stolicy. I "Chicken Tikka Masala"- poznańska fiesta, już za cztery tygodnie. A w Koninie "Wieczór orientalnych sałatek".

  Choć wciąż najwięcej przyjęć odbywa się w Poznaniu, twórcy portalu promują już stronę za granicą. Wśród jej użytkowników jest wielu obcokrajowców. Najbliższe kulinarne fiesty odbędą się w Madrycie, Paryżu, New Delhi, a nawet w Maroko.

  - Portal działa obecnie w dwóch wersjach językowych - polskiej i angielskiej. Ale to kwestia czasu, gdy stworzymy włoską i hiszpańską - przekonuje Konrad Synoradzki.

  Jak dokładnie działa portal? Jego twórcy mówią, że korzystanie z niego to "bułka z masłem".

  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo