Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urlopy rodzicielskie

Milena Kochanowska
Jeśli chcemy zostać w domu z dzieckiem po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego – podstawowego i dodatkowego, możemy jeszcze skorzystać z rodzicielskiego
Jeśli chcemy zostać w domu z dzieckiem po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego – podstawowego i dodatkowego, możemy jeszcze skorzystać z rodzicielskiego 123 RF
Jak długo możemy korzystać z urlopu rodzicielskiego? Czy na takim urlopie mogą być jednocześnie oboje rodzice?

1 Kiedy na rodzicielski? Jeżeli wykorzystaliśmy już urlop macierzyński – podstawowy i dodatkowy, a chcemy nadal zostać w domu z dzieckiem, możemy skorzystać z urlopu rodzicielskiego.

2 Jak długo? Urlop rodzicielski wynosi maksymalnie 26 tygodni, niezależnie od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie (lub przyjętych na wychowanie w wieku do 7. lub 10. roku życia) i przypada bezpośrednio po wykorzystaniu całego urlopu dodatkowego. Przez cały ten czas dostajemy zasiłek macierzyński.

3 W całości lub w częściach. Urlop ten możemy wziąć jednorazowo albo maksymalnie w trzech częściach, ale każda z nich nie może być krótsza niż 8 tygodni i muszą przypadać bezpośrednio jedna po drugiej. Tę drugą wersję przewidziano dla niezdecydowanych.

4 Mama i tata razem czy osobno? Z urlopu mogą korzystać jednocześnie oboje rodzice, ale jego długość się nie zmieni. Z wnioskiem o taki urlop powinniśmy zwrócić się do pracodawcy na 14 dni wcześniej. Do wniosku dołączamy oświadczenie, że drugi rodzic nie będzie lub będzie w tym czasie z urlopu także korzystał.

5 W pracy i na urlopie? W czasie urlopu możemy pracować u swego pracodawcy, ale co najwyżej na pół etatu. O tyle samo zmniejszy się nam jednak wówczas kwota zasiłku macierzyńskiego. Podczas pracy na pół etatu dostaniemy więc połowę pieniędzy z pełnej kwoty zasiłku.

6 Ile dostaniemy pieniędzy? Zasiłek macierzyński dostajemy przez cały czas trwania: urlopu macierzyńskiego, dodatkowego macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego. Jednak nie zawsze jego wysokość będzie taka sama. Uzależniona jest ona bowiem od daty złożenia wniosku oraz rodzaju i okresu urlopów. Jeżeli wniosek o urlop dodatkowy i rodzicielski złożymy w ciągu 14 dni po porodzie i dotyczy on całego urlopu dodatkowego i rodzicielskiego – wysokość zasiłku za cały okres (podstawowy, dodatkowy i rodzicielski) wyniesie 80 proc. kwoty, od której zasiłek został nam obliczony. Gdy wniosek złożymy po upływie 14 dni po porodzie, wysokość zasiłku za czas urlopu podstawowego i dodatkowego wyniesie 100 proc. tej kwoty, a za czas urlopu rodzicielskiego – 60 proc.

7 Co jeśli zmienimy zdanie? Jeśli zdecydujemy się na początku na roczny urlop, a potem zmienimy zdanie i zrezygnujemy z pełnego urlopu rodzicielskiego, to ZUS, żebyśmy nie byli stratni, wypłaci nam jednorazowo wyrównanie za ten czas, tak żeby nasz zasiłek podczas urlopu macierzyńskiego wynosił 100 procent jego wysokości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski