Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci Politechniki Poznańskiej zbudowali swój własny bolid! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Karolina Koziolek
Volkswagen zaprezentował bolid studentów Politechniki Poznańskiej
Volkswagen zaprezentował bolid studentów Politechniki Poznańskiej Waldemar Wylegalski
Pasja i zaangażowanie – mimo iż mogą brzmieć jak puste zwroty, w ich wypadku opisują najlepiej, to jacy są. Chodzi o studentów Politechniki Poznańskiej, którzy poświęcają cały swój wolny czas po to, by zbudować wyścigowy bolid. Pomaga im w tym uczelnia oraz Volkswagen.

– Gdyby ktoś rok temu powiedział mi, że będę spędzał kilkanaście godzin dziennie, codziennie, przez wiele tygodni nad projektem uczelnianym, popukałbym się w czoło – mówi student, Mikołaj Zygmański, szef 19-osobowego zespołu budującego pojazd.

Pomysł zrodził się na spotkaniach koła naukowego i zaczął od zainteresowania silnikami. W efekcie uczelnia kupiła silnik, stworzono od zera laboratorium do badania jego parametrów tzw. hamownię silnikową. Ulepszone urządzenie będzie sercem bolidu.

Na filmie podsumowującym projekt pada pytanie do dwóch jego uczestników: Co robiliście wczoraj wieczorem? – Hamowaliśmy silnik – pada odpowiedź. – Przedwczoraj? – Hamowaliśmy silnik – słychać znowu. – A tydzień temu? – To samo – śmieją się dwaj przystojni studenci politechniki.

Reiner Bittner, wiceprezes poznańskiego Volkswagena oglądając tę scenkę kiwał z uznaniem głową. – Takich ludzi potrzebujemy– mówił podczas wczorajszej prezentacji bolidu, którą zorganizował właśnie VW.

Pojazd będzie w pełni gotowy za dwa tygodnie. – Na razie widać tylko nos, ale już produkowane są elementy poszycia – mówi Katarzyna Aleksandrowicz, studentka Inżynierii Materiałów odpowiedzialna za dobór materiałów i technologii ich wykonania.
Kiedy bolid zostanie złożony, w czerwcu zaczną się testy na lotnisku w Bednarach. Pierwsze wyścigi pojazd zaliczy na torze Formuły 1 w Silverstone w Anglii. Potem kolejno będzie ścigał się na torach Formuły 1 w Niemczech i na Węgrzech.
– To niewyobrażalne emocje, kiedy znajdziemy się na tej samej płycie, na której kilka dni wcześniej ścigały się maszyny Formuły 1 – mówi Mikołaj Zygmański, na co dzień student trzeciego roku Inżynierii Zarządzania.

– Dziś młodzi ludzie wolą uczyć się przez aktywność. Długie wykłady nie są już dla nich atrakcyjne. Nam z kolei zależy, by po naszej uczelni znajdywali dobrą pracę – mówi prof. Tomasz Łodygowski, rektor PP.

Zawody, w których wezmą udział studenci Politechniki przyciągają drużyny z całego świata. Do wyścigów zakwalifikowało się 500 zespołów z 27 krajów świata. Bolidy oceniane są pod kilkoma względami: szybkości, wytrzymałości na torze, zgodności projektu z wykonaniem, wykonania budżetu.

Studenci potrzebują 150 tys. zł. by zapewnić grupie osób wyjazd na zawody. We wtorek wieczorem w tym celu organizowany jest w VW pokaz dla potencjalnych sponsorów.

mówi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski