Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyniki wyborów prezydenckich 2015: W Wielkopolsce wygrał Komorowski [INFOGRAFIKA]

Paulina Jęczmionka
Wyniki wyborów prezydenckich 2015: W Wielkopolsce wygrał Komorowski [INFOGRAFIKA]
Wyniki wyborów prezydenckich 2015: W Wielkopolsce wygrał Komorowski [INFOGRAFIKA]
58,43 procent wielkopolskich wyborców postawiło w drugiej turze na B. Komorowskiego. Andrzej Duda zdobył o 16,86 punktów procentowych mniej.

Preferencje polityczne mieszkańców Wielkopolski nie uległy zmianie. Tak, jak w pierwszej turze, a także w wyborach pięć lat temu, znów postawili na Bronisława Komorowskiego. Region jest jednak wyraźnie podzielony na dwie części. Komorowski wygrał w czterech z pięciu okręgów. Pięć wschodnich powiatów było za Andrzejem Dudą.

ZOBACZ: Oficjalne, pełne wyniki wyborów prezydenckich 2015. PKW: Wygrał Andrzej Duda

- Wielkopolska już tradycyjnie jest za Platformą Obywatelską, a wcześniej np. za Unią Wolności - mówi prof. Rafał Drozdowski, dyrektor Instytutu Socjologii UAM w Poznaniu. - Wciąż, choć i to się zmienia, jest lepiej rozwinięta gospodarczo niż inne województwa, a przez to - promodernizacyjna, co wiąże się z hasłami PO. Dodatkowo, przy wyborach znaczenie ma także wielkopolska ostrożność, czyli stawianie na ciągłość, a nie zmianę.

Wygrał w dużych miastach

Bronisława Komorowskiego - tradycyjnie - poparła zachodnia i centralna część regionu. Wygrał w czterech okręgach.

Czytaj też: Sztabowiec Komorowskiego: Wygrał plastik i obiecanki, a nie realia

Największy odsetek głosów zebrał w okręgu poznańskim (Poznań i powiaty: poznański, gnieźnieński, międzychodzki) - 66,4 proc. Standardowo tutaj najliczniej głosowali na niego mieszkańcy stolicy Wielkopolski, gdzie frekwencja wyniosła 63,2 proc. Zebrał 179 627 głosów, czyli 68,43 proc. Za Andrzejem Dudą było o ponad 96,7 tys. osób mniej. W porównaniu do wyborów w 2010 r. Komorowski odnotował tu jednak spadek, bo wtedy poparło go 72,31 proc. wyborców.

Teraz w Poznaniu najwyższe poparcie (86,05 proc.) dostał w areszcie przy ul. Młyńskiej. Zagłosowało na niego 333 więźniów spośród 405 biorących udział w II turze. W otwartych obwodach głosowania najlepszy (80,52 pkt. proc.) wynik miał z kolei w Szkole Podstawowej nr 60 przy ul. Boranta.

Oficjalny wynik wyborów: Andrzej Duda prezydentem

60 pkt. proc. Komorowski przekroczył jeszcze w jednym okręgu - pilskim (obejmuje siedem powiatów). Tutaj najliczniej głosowali na niego mieszkańcy powiatu chodzieskiego, a w nim gminy Chodzież. Zebrał w niej 1682 głosy spośród 2436 prawidłowo oddanych. Najniższe poparcie w tym okręgu miał z kolei w powiecie pilskim - 57,68 proc. Co ciekawe, mieszkańcy jednej gminy - Łobżenicy - wyłamali się i w większości (57 proc.) zagłosowali na Andrzeja Dudę.

Jeszcze ciekawiej było w okręgu kaliskim (Kalisz plus siedem powiatów). Mimo wygranej Komorowskiego (52,77 pkt. proc.), inaczej zagłosował cały jeden powiat - kaliski, w którym Duda dostał 58,18 proc. poparcia. W nim za Komorowskim była tylko gmina Blizanów. W samym Kaliszu urzędujący prezydent dostał 27 871 głosów, czyli o 9510 więcej niż kandydat PiS.
Komorowski zwyciężył także w okręgu leszczyńskim (Leszno i osiem powiatów). Najwyższego poparcia (65,83 proc.) udzielili mu mieszkańcy Leszna. Tutaj, podobnie jak w Poznaniu, zdecydowanie wygrał w areszcie śledczym. Zagłosowało na niego 93,62 proc. więźniów.

Socjalna lewica za Dudą

10,6 pkt. proc. - taką przewagę nad Komorowskim miał Andrzej Duda w jednym wielkopolskim okręgu - konińskim. Wygrana kandydata PiS nikogo tu nie zaskakuje. Pięć lat temu mieszkańcy dokonali takiego samego wyboru i głosowali na Jarosława Kaczyńskiego.

- Tutejszych wyborców można nazwać elektoratem socjalnej lewicy - mówi prof. Rafał Drozdowski. - To z jednej strony silny ośrodek wielkoprzemysłowej klasy robotniczej, a z drugiej, poddany silnej deindustrializacji. W przeszłości popierano tutaj lewicę, teraz - ze względu na program socjalny - elektorat przejęło PiS.

Socjolog dodaje, że przy preferencjach wyborczych wciąż aktualny jest też podział według granic zaborów. Tyle że elektorat PiS z południowo-wschodniej części kraju zaczął przemieszczać się ku centrum.

Andrzej Duda łącznie wygrał w czterech z sześciu powiatów okręgu - konińskim, kolskim, słupeckim i tureckim. Najwyższe poparcie (64,05 proc.) miał w tym pierwszym. Najniższą przewagę (2,78 pkt. proc.) nad Bronisławem Komorowskim odnotował z kolei w powiecie słupeckim. O ile zdecydowanie, zdobywając ponad 60 proc. głosów, wygrał np. w gminie Słupca, o tyle przegrał w mieście o tej samej nazwie.

Doliczając powiat kaliski, Duda łącznie zwyciężył w pięciu powiatach regionu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski