Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Śląski Katowice: startuje Tydzień Kultury Wschodu

KD, mat. prasowe
Jedną z atrakcji Tygodnia Kultury Wschodu będzie pokaz sztuk walk
Jedną z atrakcji Tygodnia Kultury Wschodu będzie pokaz sztuk walk Tomasz Woźny / Polska Press
Wizyta na Uniwersytecie Śląskim, katowickim rynku oraz w okolicach Spodku od poniedziałku zamieni się w podróż do magicznego Pekinu. Stratuje Tydzień Kultury Wschodu z Katowic do Pekinu. Uczestnicy będą mieli możliwość poznać języki dalekowschodnie, spróbować orientalnej kuchni, wziąć udział w warsztatach kaligrafii.

- Tydzień Kultury Wschodu zostanie zainaugurowany w poniedziałek wykładem dr hab. prof. UŚ Jolanta Tambor, dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej - mówi Jacek Szymik - Kozaczko, rzecznik prasowy UŚ. Pani profesor przybliży kulturę Chin wygłaszając wykład o intrygującym temacie „Czy patrząc na palce, Polak i Chińczyk widzą to samo?”. Chętni będą mogli nauczyć się zapisywac swoje imię w języku chińskim, obejrzeć pokaz kaligrafii czy dowiedzieć się jak prawidłowo parzy się herbatę.

W samo południe, na deptaku przed rektoratem UŚ odbędzie się pokaz walk, będzie można również zobaczyć wystawę tematyczną.

26 maja w godz. od 10 do 12 zaplanowano dzień języków dalekowschodnich. Czekają lekcje języka chińskiego i koreańskiego, które będą prowadzone przez studentów i wykładowców z Katedry Międzynarodowych Studiów Polskich Uniwersytetu Śląskiego oraz Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ w czterech miejscach:

  • w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej (język chiński),
  • w Studenckiej Strefie Aktywności w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego (język koreański),
  • w czytelni Wydziału Filologicznego UŚ w Katowicach (język chiński),
  • w Galerii Miasta Ogrodów (język chiński).

Lekcje umożliwią naukę podstawowych wyrażeń w języku chińskim i koreańskim, naukę alfabetu koreańskiego i liczenia po chińsku oraz poznanie ciekawostek językowych. Uczestnicy zajęć otrzymają na pamiątkę słowniczki, które pozwolą na dalsze poznawanie obu języków.

Opiekę nad dniem języków dalekowschodnich sprawują administratorzy fanpage'a UŚ „Świat na wyrywki” – studenci Katedry Międzynarodowych Studiów Polskich UŚ..

Zgłoszenia udziału w lekcjach, zawierające imię i nazwisko lub adres instytucji, liczbę zgłaszanych osób, preferowane miejsce oraz telefon kontaktowy, należy przesyłać drogą elektroniczną na adres e-mail: [email protected].

Tego samego dnia o godz. 11.30 na Wydziale Filologicznym UŚ w Katowicach (sala 013) rozpocznie się wykład na temat etykiety biznesowej w Japonii z elementami opisu aktualnej sytuacji socjopolitycznej. Spotkanie, przygotowane przez ICHIGO Japońskie Centrum Kultury i Biznesu, poprowadzi Mateusz Kol.

Ponadto 27 maja (godz. 15.00–16.00, 17.00–18.00) na katowickim rynku odbędzie się dzień chiński. Wśród atrakcji przygotowano:

stoisko kaligrafii – uczestnicy będą mieli możliwość zdobycia zakładki ze swoim imieniem w języku chińskim i koreańskim,
wiersze chińskiego poety Li Bai wraz z tłumaczeniem na język polski, wywiad z wykładowcami języka chińskiego Uniwersytetu Śląskiego na temat ich doświadczeń związanych z pierwszymi dniami pobytu w Polsce, przedstawienie niespodzianka, znane piosenki zagraniczne wykonane po chińsku, ceremonia parzenia herbaty.
Tego samego dnia w godz. od 16.30 do 18.00 w ramach Tygodnia Kultury Wschodu z Katowic do Pekinu w restauracji LiLong w Katowicach (ul. Warszawska 31) odbędą się warsztaty kulinarne „Kulinaria Dalekiego Wschodu”, podczas których będzie można poznać dalekowschodnie potrawy z Chin, Wietnamu i Korei.

Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymają pamiątki, które pozwolą na dalsze poznawanie kultur, kuchni i języków Chin, Wietnamu i Korei Południowej.

Opiekę nad warsztatami kulinarnymi sprawują administratorzy fanpage’a Uniwersytetu Śląskiego „Świat na wyrywki” – studenci Katedry Międzynarodowych Studiów Polskich UŚ.

Zgłoszenia udziału w warsztatach zawierające imię i nazwisko oraz telefon kontaktowy należy przesyłać drogą elektroniczną na adres e-mail: [email protected]. Liczba miejsc ograniczona, o udziale decyduje kolejność zgłoszeń.

28 maja o godz. 9.45 na Wydziale Filologicznym UŚ w Sosnowcu (sala 0.2) rozpocznie się wykład pt. „Japoński savoire-vivre”. Spotkanie przygotowane przez ICHIGO Japońskie Centrum Kultury i Biznesu, poprowadzi Kinu Matsuo.

29 maja o godz. 10.00 rozpoczną się Targi Sportu i Sztuk Walki Worrior Expo 2015. Natomiast o godz. 13.00 na Wydziale Nauk Społecznych UŚ (Katowice, ul. Bankowa 11, IV piętro, sala sympozjalna III) odbywać się będzie szkolenie z protokołu dyplomatycznego i ceremoniału państwowego obowiązującego w Chinach. Spotkanie poprowadzi Li Yinan z Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce.

Zgłoszenia udziału w szkoleniu (zawierające imię i nazwisko uczestnika lub adres instytucji, liczbę zgłaszanych osób oraz telefon kontaktowy) należy przesyłać drogą elektroniczną na adres e-mail: [email protected].

Tydzień Kultury Wschodu zakończy się galą sportów walki w Spodku. 29 maja jedenaście tysięcy widzów będzie mogło podziwiać zmagania najlepszych zawodników sanda, muay thai, K1 i MMA. Spotkanie poprowadzi Ireneusz Bieleninik.

Organizatorami imprezy jest Uniwersytet Śląski oraz firma Only1 Fight Corporation Ltd.


*ZOBACZ WYNIKI WYBORÓW PREZYDENCKICH 2015 + OPINIE, KOMENTARZE, ZDJĘCIA, WIDEO
*Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
*Gdzie jest burza? Gwałtowny deszcz i grad [MAPA BURZOWA POLSKI ONLINE, RADAR BURZOWY]
*Matura 2015 bez tajemnic: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
*NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!