Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrów Tumski: Dobrawa poślubiła księcia Mieszka [ZDJĘCIA, WIDEO]

PEJ
Ostrów Tumski: Dobrawa poślubiła księcia Mieszka [ZDJĘCIA, WIDEO]
Ostrów Tumski: Dobrawa poślubiła księcia Mieszka [ZDJĘCIA, WIDEO] Maciej Urbanowski
Tłumy poznaniaków oglądały w sobotnie popołudnie widowisko historyczne „Księżna Dobrawa – Matka Chrzestna Polski”.

Piękna, dostojna Dobrawa w czerwonej długiej sukni i kwiecistym wianku na głowie punktualnie o godz. 15 wjechała wraz ze swoim orszakiem na Ostrów Tumski. Rozpoczęło się widowisko historyczne, w którym wystąpili m.in. wojowie z Opolskiego Bractwa Rycerskiego czy wielkopolskiej grupy rekonstrukcyjnej.

Dobrawa, jak na księżną przystało, przybyła do Poznania w licznym orszaku. Byli jej dostojnicy, duchowni, członkowie dworu, rycerze na koniach. Orszak przeszedł z łąki nadwarciańskiej na plac przy Katedrze. Tu powitał ją Mieszko I. Tu również odbył się ślub. Później para młoda wzięła udział w tradycyjnym już podczas imprez na Śródce „pochodzie gigantów” przez Most Jordana. Towarzyszyły im więc mierzące trzy metry sobowtóry. Mieszko pokazywał swej małżonce włości, przechadzając się po podgrodziu, czyli Śródce.

– W tym roku mija 1050 lat od przybycia Dobrawy na polską ziemię i wniesienia przez nią wiary chrześcijańskiej – mówi Arleta Kolasińska z Fundacji Artystyczno-Edukacyjna PUENTA, jednego z organizatorów imprezy. – Za rok z kolei będziemy obchodzić 1050–lecie chrztu Polski. To więc idealna okazja do przybliżenia mieszkańcom Poznania i całej Wielkopolski postaci księżnej Dobrawy, która w historii zawsze jest gdzieś w cieniu Mieszka I. Zależy nam, by poza zabawą, to była żywa lekcja historii, okazja do pogłębienia wiedzy.

Poza widowiskiem historycznym, na Ostrowie Tumski i Śródce odbywa się średniowieczny targ, jarmark, warsztaty i pokazy dawnych tańców oraz walk, teatr ognia, degustacje. Poznaniacy od sobotniego poranka poznawali tu odległą historię. Zgłębiali tajniki pracy rzemieślników, lepili garnki, strzelali z łuków, przymierzali średniowieczne stroje, degustowali potrawy czy oglądali walki wojów.
– Moje dzieci brały przed południem udział w zawodach sportowych na Śródce, więc później zawitaliśmy na średniowieczny targ – mówiła nam Dobrochna Gałążewska, poznanianka. – Tłumaczę im, że to właśnie tutaj powstawała Polska i tu byli pierwsi władcy. Dzieci miały już pewne podstawy tej historii w szkole, więc to idealny moment, by teraz mogły utrwalić ją przez udział w takim wydarzeniu. Najbardziej fascynowały je konie.

Z kolei Roman Rezler, który przyszedł na wyspę z żoną i 6–letnim wnuczkiem, podkreślał, że niezbyt często można wziąć udział w obchodach okrągłych rocznic historycznych wydarzeń. A to właśnie żywa lekcja historii dla wnuczka. Chłopiec rzucał sztyletami, oglądał strzelanie z łuku, występy akrobatów i pokaz tańca węgierskiego.

Sobotnia impreza potrwa do wieczora. O godz. 19 w Złotej Kaplicy zostanie odprawiona msza św. za Dobrawę i Mieszka I. A o godz. 20 rozpocznie się wielka uczta weselna. Średniowieczny targ i jarmark odbędą się także w niedzielę w godz. 11–17.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski