Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy lecimy samolotem... (2)

Milena Kochanowska
Niektóre przedmioty możemy przewozić tylko w bagażu rejestrowanym lub specjalnym tego rodzaju bagażu, w luku bagażowym
Niektóre przedmioty możemy przewozić tylko w bagażu rejestrowanym lub specjalnym tego rodzaju bagażu, w luku bagażowym 123 RF
Czy w bagażu podręcznym przewieziemy szpilki lub prostownicę? Czy możemy zabrać ze sobą rower lub deskę surfingową?

1 Dowód osobisty lub paszport. Wybierając się w podróż samolotem, musimy mieć przy sobie dowód osobisty. Jest on dokumentem uprawniającym nas do podróżowania w kraju, w ramach obszaru Schengen, a także do państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego, nienależących do Unii Europejskiej oraz państw niebędących stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, które na podstawie umów zawartych ze Wspólnotą Europejską uznają ten dokument za wystarczający do przekraczania ich granicy. Paszport uprawnia nas do podróżowania w kraju, a także w ramach i poza obszarem Schengen. Dziecko też musi mieć jeden z tych dokumentów.

2 Wizy. Listę państw, do których będziemy potrzebowali wiz, znajdziemy na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych: www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/wizy.

3 UWAGA! Dokumenty, takie jak: prawo jazdy, akt urodzenia, jakakolwiek legitymacja nie uprawniają do wejścia na pokład samolotu. Kontroli dokumentów dokonajmy najpóźniej 30 minut przed planowanym odlotem.

4 Waga i wymiar bagażu. Przed odlotem, najpierw w domu, a później także na lotnisku, sprawdźmy dopuszczalną wagę i wymiary bagażu podręcznego i rejestrowanego. W razie przekroczeń, słono za nie zapłacimy.

5 Ze względów bezpieczeństwa przepisy międzynarodowe określają, które przedmioty możemy, a których nie wolno nam przewozić samolotem. Są też takie, które możemy mieć w bagażu rejestrowanym, ale nie możemy zabrać ze sobą na pokład samolotu w bagażu podręcznym.

6 Na pokład nie wolno wnosić ostrych przedmiotów, ale jednorazowe maszynki do golenia, cążki do skórek, czy buty na szpilkach są zazwyczaj dozwolone.

7 Płyny w bagażu podręcznym można przewozić w pojemnikach do 100 ml każdy, ale na przykład krople do oczu i inne leki płynne niezbędne dla nas w czasie podróży możemy przewozić w objętości większej. UWAGA! Zgłośmy je jednak podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku.

8 Lekarstwa. Przed podróżą skontaktujmy się z linią lotniczą, żeby ustalić szczegółowe warunki przewozu. W bagażu podręcznym możemy mieć ciśnieniomierz i glukometr.

9 Żywność. Nie ma zakazu przewożenia żywności na terenie krajów UE. Niektóre kraje zakazują wwozu żywności nieprzetworzonej i świeżej na swoje terytorium. Na przykład do Australii i USA nie wolno wwozić większości warzyw, owoców, nasion i produktów pochodzenia zwierzęcego. Przed podróżą najlepiej upewnijmy się, jakie produkty możemy zabrać do danego kraju. Informacje te znajdziemy na ich na oficjalnych stronach rządowych.

10 Inne. W bagażu podręcznym przewieziemy: latarki, lornetki, pletwy, a nawet kule do kręgli, ale nie na przykład: harpuny, wędki, kusze czy deskorolki. Przewieziemy prostownicę i żelazko turystyczne, ale blendera już nie. Wszelkiego rodzaju narzędzi, broni czy środków łatwopalnych nie przewieziemy w żadnym bagażu. Jako bagaż specjalny, rejestrowany możemy przewieźć na przykład: wózek, deskę surfingową, rower czy sprzęt do nurkowania.

11 UWAGA! Przepisy dotyczące przewozu różnego rodzaju przedmiotów mogą różnić się w zależności od linii lotniczych oraz kraju, do jakiego lecimy. Operator kontroli bezpieczeństwa na lotnisku ma prawo zażądać usunięcia z naszego bagażu podręcznego lub rejestrowanego każdego przedmiotu, co do którego ma zastrzeżenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski