Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słowacja - Trnawa: Zaglądamy do słowackich piwnic

Teresa Semik
Terra Parna. W pierwszy weekend września jest tu jazz w winnicy
Terra Parna. W pierwszy weekend września jest tu jazz w winnicy TrnaVa Tourism
Na szlaku romantycznych winnic i bajkowych zamków, z Beethovenem i Chruszczowem. Degustatorzy win i miodów pitnych mają okazję poznać też sztukę… przedsiębiorczości

Na ogół znamy Słowację z gór i basenów termalnych, mniej z winnic, otwartych dla turystów. Celem podróży będzie Trnawa. Degustatorzy win i miodów pitnych będą usatysfakcjonowani.

Z Katowic jedziemy na przejście graniczne Zwardoń-Skalite. Stąd do Trnawy jest ok. 200 km. To w tym mieście zmarł w 1382 r. Ludwik Węgierski, król Polski.

Trnawa nazywana jest "Małym Rzymem", ma 13 kościołów. Ozdobą katedry św. Jana Chrzciciela jest największy w Europie barokowy ołtarz z drewna z 1640 r. Miejsce to odwiedził Jan Paweł II w 2003 r. i ma tu swój pomnik.

Słowackie wina zdobywają nagrody za granicą, na lokalnym rynku cieszą się uznaniem. 7 listopada br. odbędą się w Trnavie Dni Otwarte Piwnic, a jest ich 30. Należy wykupić karnet (ok. 35 euro) i degustować całe popołudnie. W Polsce wina słowackie nie są znane. Lenka Zelnickova z Trnava Tourism zapewnia, że organizuje indywidualne programy zwiedzania piwnic z degustacją w każdej porze ([email protected]). Tradycje winiarskie nabrały tam nowego rozmachu po usamodzielnieniu się Słowacji. Tak wyrosła marka Mrva&Stanko. Jej różowe Cabernet Sauvignon nagrodzono w Paryżu w 2010 r. Przeważnie jest to rodzinny biznes, jak Terra Parna czy Vina z Mlyna.

Na tym szlaku winnym są też Smolenice, ok. 20 km na północny zachód od Trnawy. Z daleka, widać zamek, w którym w 1961 r. nocował Nikita Chruszczow. Dziś jest tu centrum konferencyjne z hotelem. Apartament kosztuje 120 euro, dwuosobowy - 70 euro, jednoosobowy - 40 euro. Zamek o bajkowym wyglądzie widać też z winoteki Medovina Včelovina, z miodami pitnymi. Produkowane są z miodów: lipowego, gryczanego i słonecznikowego. W jakich proporcjach? - to już tajemnica. Do tego woda, drożdże, przyprawy i dwa lata temu zdobyli w Kijowie nagrodę.

10 km na północ od Trnawy leży Dolná Krupá, gdzie kontynuujemy degustację miodów pitnych, Slovenská medovina. Drugi powód to pałac z końca XVIII w. Przebywał tu Ludwig van Beethoven, ale nie do końca wiadomo, jak i z kim romansował i czy na pewno tu skomponował słynną Sonatę Księżycową. Kompozytor został wynajęty jako nauczyciel muzyki. Jedną z uczennic, Józefinę miał obdarzyć miłością, co ma wynikać z zachowanych listów. Rodzina szlachecka na żadne zaloty nie pozwoliła. Beethoven nawet nie mieszkał w pałacu, udostępniono mu domek ogrodnika.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!