Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Retroweriada 2015, czyli parada na zabytkowych kołach nad Jeziorem Strzeszyńskim [PROGRAM]

Robert Domżał
Kolejne edycje Retroweriady cieszyły się zainteresowaniem osób odpoczywających nad Jeziorem Strzeszyńskim
Kolejne edycje Retroweriady cieszyły się zainteresowaniem osób odpoczywających nad Jeziorem Strzeszyńskim Paweł Miecznik
Aż 80 zabytkowych rowerów zaprezentowanych zostanie w niedzielę nad Jeziorem Strzeszyńskim. Odbędzie się tam czwarta edycja Retroweriady, czyli Międzynarodowy Zlot Miłośników Rowerów Zabytkowych. Oprócz rowerów wyprodukowanych na ziemiach polskich do roku 1965, będzie można zobaczyć pojazdy z zagranicy.

- Najbardziej widowiskową konkurencją zlotu będzie konkurs elegancji, w którym uczestnicy ubrani w stroje z epoki, w której wyprodukowano rowery, wystartują do jazdy dookoła jeziora w Strzeszynku - mówi Witold Rybczyński, komandor zlotu, a także kolekcjoner rowerów.

Tradycyjnie w czasie zlotu odbędzie się konkurs na najlepiej odrestaurowany, najstarszy i najciekawszy technicznie rower. Wśród eksponatów, jakie zostaną pokazane, znajdą się angielski "Swift" z roku 1911 roku, "Brennabory" z lat 1912 i 1922 oraz tandemy z roku 1937.

- Będą też pojazdy posiadające ciekawe rozwiązania techniczne, jak na przykład napędzane wałem Kardana lub ze skrzynią biegów w suporcie - dodaje komandor imprezy. - Uwagę widzów z pewnością przyciągnie też trójkołowy rower pełniący funkcję mobilnej kawiarenki.

W poprzednich latach można było oglądać między innymi kolarzówkę wyprodukowaną we lwowskiej firmie braci Szmo-tołochów. Choć pojazd złożono we Lwowie, zbudowany został z części angielskich i niemieckich. Wyposażony był w trzy bidony wykonywane nie z tworzywa sztucznego jak dzisiaj, ale z cienkiego aluminium. Wentyle, by ich nie zgubić, przymocowane były do jednej ze szprych łańcuszkiem. Na kołach z roku 1935 były opony firmy Michelin. Rower prezentował Michał Krom z Wrocławia.

Z kolei Michał Suszek, kolekcjoner z Poznania, przywiózł na zlot rower marki "Sport" pochodzący z fabryki w Bydgoszczy. - Po raz pierwszy będę nim jechał i sądzę, że to będzie pierwsza przejażdżka tego roweru od kilkudziesięciu lat - zaznaczał wtedy Michał Suszek.
Najstarszym jak dotąd pojazdem prezentowanym w ramach Retroweriady był bicykl Zdzisława Obiegały z Poznania.

Wyprodukowano go między rokiem 1870 a 1890. W tym roku tego eksponatu nie będzie, ponieważ jego właściciel wyruszył z przyjaciółmi na rowerową wyprawę do Armenii i Górnego Karabachu.

Program zlotu Retroweriada 2015

W niedzielę warto wybrać się nad Jezioro Strzeszyńskie. Oto harmonogram Retroweriady - Międzynarodowego Zlotu Rowerów Zabytkowych.

Początek imprezy o godz. 10.

O godz. 12 uczestnicy wyruszą nad jezioro Rusałka. Przejażdżka będzie połączona z konkursem elegancji. Ponownie nad Jeziorem Strzeszyńskim powinni być około godz. 13.30. Do godz. 15.30 potrwa wystawa rowerów. Będzie to czas, kiedy będzie można porozmawiać z kolekcjonerami, a są to osoby, które o swoich pojazdach wiedzą wiele i lubią się tą wiedzą dzielić. Zakończenie zlotu planowane jest na godz. 16.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski