Poznań: W Nowym Zoo można oglądać... wielbłądzią księżniczkę...

  Poznań: W Nowym Zoo można oglądać... wielbłądzią księżniczkę

  Elżbieta Podolska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Malutka Leyla na wybiegu ze swoją mamą - Janiną

  Malutka Leyla na wybiegu ze swoją mamą - Janiną ©Fot. Paweł Miecznik

  Ma zaledwie dziesięć dni, bardzo długie nogi i charakterek księżniczki. Na wybiegu dla wielbłądów w Nowym Zoo można oglądać malutką Leylę, córkę Janiny i Mustafy.
  Malutka Leyla na wybiegu ze swoją mamą - Janiną

  Malutka Leyla na wybiegu ze swoją mamą - Janiną ©Fot. Paweł Miecznik

  Wielbłądzica jest śliczna. Choć jeszcze niezbyt zgrabnie wygląda, ale już potrafi zaznaczyć swoją obecność w stadzie. Nie poddaje się, jak jej się coś nie podoba, natychmiast głośno daje o tym znać.

  Opiekun Leyli śmieje się, że jest bardzo uparta. Jak ona chce podejść do niego, to jest OK, ale jak tylko on podchodzi, to natychmiast wszczyna alarm i zawiadamia mamę, że jej się coś nie podoba i dzieje nie po jej myśli.
  Na razie jeszcze nie interesują ją wielbłądzie przysmaki, czyli granulaty czy gałęzie. Zadowala się mlekiem.

  Leyla biega po wybiegu znajdującym się zaraz przy słoniarni, ale stara się trzymać blisko mamy. Tak na wszelki wypadek, jakby nagle coś ją przestraszyło. Z respektem podchodzi do rządzącego stadem Mustafy, swojego taty.

  Z ciekawością rozgląda się dookoła, bo to przecież jej pierwsze dni poznawania świata. Zerka też na zwiedzających, ale jeszcze boi się podejść bliżej. Potrzebuje trochę czasu, by oswoić się ze wszystkim, co dzieje się w ogrodzie. Odpoczywa, układając się pomiędzy wielbłądzicami.

  Leyla na razie jeszcze nie ma charakterystycznych wielkich garbów na grzbiecie, w których odkłada się zapas tłuszczu. Wielbłąd potrafi w nim zgromadzić nawet do 45 kilogramów, co ma związek z drugą symptomatyczną cechą wielbłądów - ich odpornością na długotrwały brak wody. Warstwa tłuszczu na grzbiecie zwierzęcia pełni rolę izolatora, który wraz z gęstą sierścią ułatwia regulowanie temperatury ciała organizmu. Dzięki temu wytrzymują one ogromne upały, ale też i mrozy (nawet do minus 30 stopni Celsjusza).

  Na razie, patrząc na Leylę widzimy głównie długie nogi, niewielką główkę i tułów. Wraz z wiekiem proporcje te ulegną zmianie.

  To kolejny maluch, którego można teraz zobaczyć w Nowym Zoo. Warto się wybrać na wycieczkę, bo choć nie wszystkie zwierzęta można już spotkać na wybiegach, ale w ciepłe dni jeździ już kolejka.  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo