Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Festiwal "Bliscy Nieznajomi" od wtorku

Stefan Drajewski
Scena ze spektaklu "Królowa Margot"
Scena ze spektaklu "Królowa Margot" Monika Stolarska
Festiwal Bliscy Nieznajomi nadal będzie festiwalem teatralnym, chociaż w tym roku pojawią się nowe elementy: debata i przegląd filmów tematycznie z nim powiązanych – mówi Paweł Szkotak, dyrektor Teatru Polskiego w Poznaniu. Rozpocznie się we wtorek 26 maja.

Festiwal zainauguruje koncert zespołu Same Suki. To rewolucyjna kobieca formacja folkowa grająca muzykę kobiet z miasta, inspirowaną muzyką ludową; muzykę kobiet, które nie boją się sięgać do źródeł, żeby śpiewać swoim głosem o tym co tu i teraz. Zespół wykorzystuje w niekonwencjonalny sposób tradycyjne instrumenty akustyczne, takie jak suka biłgorajska, fidel płocka, lira grecka czy wiolonczela. Po koncercie odbędzie się debata na temat erotyki kobiet, w której wezmą udział: prof. Alicja Długołęcka, prof. Inga Iwasiów i dr Joanna Krakowska, a poprowadzą ją: Iwona Chmura-Rutkowska i Agnieszka Gajewska.

Iwona Chmura-Rutkowska zapytana, dlaczego debata została poświęcona erotyce, odpowiedziała: Jest to temat ważny, ekscytujący i mocny. Bardzo rzadko w debacie publicznej podejmowany jest przez same kobiety, natomiast bardzo wiele na ten temat dyskutują mężczyźni. My chciałybyśmy stworzyć komfortową przestrzeń do rozmowy kobietom o kobietach. Chcemy podyskutować o fantazjach, o świadomości, edukacji seksualnej, normach, stereotypach i mitach, które narosły wokół tego tematu. Mamy nadzieję usłyszeć również o wielu „zakazanych piosenkach”. Liczymy, że na debacie pojawią się kobiety w różnym wieku, reprezentujące różne środowiska. Interesować nas będą kobiety w kulturze, w podręcznikach, poradnikach.
Debacie przyświeca hasło: „Chcemy całego życia bez wyjątków”.

Podczas przeglądu zobaczymy bardzo głośny już spektakl „Caryca Katarzyna” z kieleckiego Teatru im. Stefana Żeromskiego. Jeden z recenzentów pisał o nim: „W sztuce twórcy nie pokazują nam silnej imperatorowej, jaką była caryca, a zniewoloną kobietę, która mimo że rządziła supermocarstwem, to nie miała żadnego wpływu na to, co działo się z jej ciałem. Została odarta z miłości i samej siebie. W świetny sposób pokazała to wcielająca się w rolę carycy Katarzyny Marta Ścisłowicz, która przez pół sztuki grała nago.

O „Królowej Margot. Wojna skończy się kiedyś” z Teatru Polskiego w Bielsku-Białej recenzentka napisała: „Świat, który kreują Faruga i Jękot rozdarty jest między historią a współczesnością, choć ta druga nie przybiera tu nachalnej postaci – raczej wyłania się z narracyjnych pęknięć, fabularnych luk, muzycznych i gestycznych aluzji. Oczywiście wprowadza ją także język postaci, naznaczony specyficzną dla dramaturgii Tomasza Jękota ironią i metaforą. Królowa Margot Farugi to z jednej strony spektakl pokawałkowany, z rozbijanym nieustannie porządkiem fabularnym, z drugiej zaś wyróżnia go szczególna spójność formy – znakomite zespolenie warstwy wizualnej i dźwiękowej.

„Oresteję” w Starym Teatrze w Krakowie Jan Klata wystawił 8 lat temu. A spektakl ciągle budzi emocje. Po premierze Agnieszka Rataj napisała: „Oresteja” ze Starego Teatru w Krakowie zadziwiła estetycznie. Świat po katastrofie, rozegrany w fascynującej scenografii Justyny Łagowskiej, mimo komiksowej konwencji, w którą Klata ubiera antyczną tragedię, pozostaje w pamięci długo po obejrzeniu przedstawienia. – Klata chyba dojrzewa – można było usłyszeć po spektaklu od widzów, zadziwionych tak spójną i konsekwentną wizją reżysera.

Ponadto na festiwalowym afiszu dwa kameralne spektakle: „Za chwilę. Cztery sposoby na życie i jeden na śmierć” Teatru Słowackiego w Krakowie i „Marzenie Nataszy” Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi.

Festiwalowi towarzyszyć będzie przegląd filmów, których głównymi bohaterkami będą kobiety. W kinie Malta będzie można obejrzeć takie obrazy jak: „Siła kobiet”, „Mama”, Marina Abramović: artystka obecna”, „Viviane chce się rozwieść” i „Między nami dobrze jest”.

Program festiwalu
26 maja (wtorek)

godz. 18, Malarnia
– Koncert zespołu Same Suki
godz. 19.30 Malarnia
– Erotyka kobiet – debata, w której wezmą udział: Iwona Chmura--Rutkowska, Agnieszka Gajewska,
Alicja Długołęcka, Inga Iwasiów, Joanna Krakowska

27 maja (środa)
godz. 19, Duża Scena
– „Królowa Margot. Wojna skończy się kiedyś” (Teatr Polski w Bielsku-Białej)
godz. 22, Klub Ptapty
– Spotkanie z twórcami spektaklu prowadzi Łukasz Drewniak

28 maja (czwartek)
godz. 19, Duża Scena
– „Za chwilę. Cztery sposoby na życie i jeden na śmierć” (Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie)
godz. 20.45, Klub Ptapty
– Spotkanie z twórcami spektaklu prowadzi Łukasz Drewniak

29 maja (piątek)
godz. 19, Duża Scena
– „Caryca Katarzyna” (Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach)
godz. 20.45, Klub Ptapty
– Spotkanie z twórcami spektaklu prowadzi Łukasz Drewniak

30 maja (sobota)
godz. 19, Malarnia
– „Marzenie Nataszy” (Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi)
godz. 21, Klub Ptapty
– Spotkanie z twórcami spektaklu prowadzi Bartłomiej Miernik

31 maja (niedziela)
godz. 19, Duża Scena
– „Oresteja” (Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie)
godz. 21, Klub Ptapty
– Spotkanie z twórcami spektaklu prowadzi Bartłomiej Miernik

Imprezy towarzyszące
– „Lustrzana instalacja” (maj i czerwiec – Stary Rynek i plac przed Starym Browarem (od strony ul. Ratajczaka)
22-25 maja – przegląd filmów o tematyce kobiecej w Kinie Malta, bilety po 5 zł

Bilety od 10 do 90 zł, karnet 230 zł
Szczegóły na:
www.bliscynieznajomi.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski