Szreniawa: Państwo młodzi pilnie poszukiwani

  Szreniawa: Państwo młodzi pilnie poszukiwani

  Robert Domżał

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Było już krakowskie, góralskie, a nawet kaszubskie. W tym roku w Muzeum Rolnictwa w Szreniawie odbędzie się wesele sieradzkie. Ale żeby było wesele, musi być para młoda. W Szreniawie pokazywane jest nie tylko widowisko, ale odbywa się też autentyczny ślub. Na razie nie udało się znaleźć pary chętnej do udziału w obrzędzie.
  Widowiska, a zarazem autentyczne wesela odbywają się w szreniawskim Muzeum Rolnictwa od dziewięciu lat

  Widowiska, a zarazem autentyczne wesela odbywają się w szreniawskim Muzeum Rolnictwa od dziewięciu lat ©Marek Zakrzewski

  Kiedy przed laty odbywało się wesele śląskie, sakramentalne "tak" powiedzieli sobie w komornickim kościele poznaniacy: Romana Seifert i Tomasz Bieniek. Były tłuczone naczynia, czyli polterabend i stroje z okolic Bytomia. Przygrywała im też górnicza orkiestra.

  - Pochodzimy z miasta, ale chcieliśmy inaczej ten dzień zorganizować i zapamiętać. Dlatego zdecydowaliśmy się na wesele wiejskie - mówili państwo młodzi. Na wesele krakowskie zdecydowała się para, która poznała się za pośrednictwem Gadu-Gadu. W rzeczywistości dzieliło ich od siebie 800 km. Panna młoda mieszkała w Rosnówku, a pan młody w Niemczech.

  Tegoroczne widowisko weselne będzie już dziewiątym.

  - Po raz pierwszy mamy pro-blem ze znalezieniem osób, które chciałyby uczestniczyć w naszym widowisku, a zarazem w tym sierpniowym terminie wziąć ślub - mówi Wojciech Szczepkowski, zastępca dyrektora Muzeum Rolnictwa w Szreniawie.

  Mimo kłopotów z uczestnikami przygotowywane są stroje. Panna młoda będzie miała na głowie koronę z kwiatów, choć nie tak strojną, jak korona łowicka. - Sieradzkie było regionem ubogim w porównaniu z Wielkopolską - mówi Ewa Krzyżaniak-Ryś, przygotowująca widowisko. - Na weselnym stole były proste potrawy jak: kapusta z mięsem, sery i kluski turlane przypominające nieco współczesny makaron.

  Zainteresowani udziałem mogą kontaktować się z kustosz Ewą Krzyżaniak-Ryś, tel. 61 810 76 29 wew. 31.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo