Poznań, Kórnik: Rocznice związane z rodem Działyńskich

  Poznań, Kórnik: Rocznice związane z rodem Działyńskich

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Dwie rocznice związane z reprezentantami rodu Działyńskich przypadają w tych dniach. Wczoraj minęła 131. rocznica śmierci Jana Kantego Działyńskiego - działacza społecznego i politycznego, powstańca i wydawcę, właściciela dóbr kórnickich. Natomiast 12 kwietnia minie 150. rocznica śmierci jego ojca Tytusa Adama Działyńskiego.
  Zdaniem dyrektora Biblioteki Kórnickiej prof. Tomasza Jasińskiego postać Jana należy rozpatrywać razem z jego poprzednikiem, a także jego następcą. Kontynuując działalność swego ojca gromadził zbiory, a także był człowiekiem czynu i w momencie, gdy miał do stracenia majątek, nie zawahał się uczestniczenia w powstaniu styczniowym. Ceniony jest za wspaniałą bibliotekę, szczególnie jeśli chodzi o zbiory w dziedzinie nauk matematycznych. Zasiadał też w Sejmie Pruskim w Berlinie, będąc sekretarzem Koła Polskiego.

  Jego ojciec Tytus Adam Działyński był natomiast uczestnikiem powstania listopadowego i posłem na Sejm Wielkiego Księstwa Poznańskiego. Przebudował Zamek Kórnicki, aby było tam miejsce na druki i rękopisy, których zbieranie zainicjował. Był cenionym wydawcą źródeł historycznych, mecenasem sztuki i jednym z założycieli Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

  12 kwietnia zostanie odprawiona w jego intencji msza św. w kościele oo. Franciszkanów na Wzgórzu Przemysła (godz. 18), a potem postać tę w Pałacu Działyńskich (godz. 19) przypomną historycy, profesorowie Tomasz Jasiński, Przemysław Matusik, Piotr Bering i Edyta Bątkiewicz. Natomiast 16 kwietnia zostanie w jego intencji odprawiona msza św. w kolegiacie kórnickiej.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo