Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Afera toksyczna: Mieszkańcy Poznania nie chcą żyć obok chemicznych beczek

Marta Danielewicz
Prawie 10 tys. ton odpadów jest w magazynie przy ulicy św. Michała
Prawie 10 tys. ton odpadów jest w magazynie przy ulicy św. Michała Marta Danielewicz
Chociaż poznaniacy nie chcą i boją się żyć w sąsiedztwie magazynu z nieznanymi substancjami przy ulicy Świętego Michała , urzędnicy chcą czekać - nie widzą zagrożenia.

Mieszkańcy Poznania domagają się natychmiastowej likwidacji magazynu przy ulicy św. Michała. Wczoraj "Głos " poinformował, że jedna z hal jest wypełniona po brzegi beczkami z nieznanymi substancjami. Tych, jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, jest prawie 10 tys. ton. Poznaniacy obawiają się, że może dojść do katastrofy.

Zobacz też:Prawie 10 tys. ton substancji nieznanego pochodzenia przy św. Michała

- Kiedy przeczytałem o tym magazynie, to się naprawdę wystraszyłem. Trzeba go jak najszybciej zlikwidować. Powinni się tym zająć przedstawiciele ochrony środowiska- mówi Ludwik Troiński, przewodniczący Rady Osiedla Główna.

Podobnego zdania jest Edyta Morzyńska, właścicielka firmy Tax-Em, która mieści się niedaleko magazynu:
- Władze nie powinny czekać aż coś się zacznie dziać. Zwłaszcza, że nie wiadomo, co to za substancje ani ile ich dokładnie jest, a zagrożenie jest ogromne. Wcześniej nie zdawałam sobie z tego sprawy, ale po ujawnieniu tych informacji, uważam, że magazyn trzeba zlikwidować natychmiast.

Jednak na początku stycznia tego roku Wydział Ochrony Środowiska UM wydał decyzję, by firma, która pozostawiła tam nielegalnie odpady, usunęła je... do końca sierpnia 2015 r.
A co jeśli tak się nie stanie? Urzędnicy nie chcą gdybać.

- To kuriozalna sytuacja, pokazująca nieudolność naszych urzędników. Mamy nauczkę po magazynach w Pile czy Komornikach (patrz ramka), a mimo to nie reagujemy, gdy jakieś niebezpieczne składowisko znajduje się w mieście. A taka bierność odbija się na środowisku i ludziach. WOŚ powinien reagować. Powinien być też powołany sztab kryzysowy - komentuje Jerzy Juszczyński z Polskiego Klubu Ekologicznego.

- Interweniowaliśmy już w lutym w tej sprawie. Wojewoda poinformował wtedy prezydenta miasta o problemie. Niektórych decyzji administracyjnych nie da się jednak przyśpieszyć. Sztab kryzysowy jest powoływany w momencie, kiedy jest realne zagrożenie dla środowiska i ludzi. Tu doszło na razie tylko do złamania przepisów - tłumaczy Tomasz Stube, rzecznik wojewody.

Dominika Król, przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska też uważa, że należy poczekać: - Jeśli taka była decyzja urzędu, to znaczy, że magazyn obecnie nie zagraża nikomu.

Czytaj: Afera toksyczna: Substancje rakotwórcze w Wielkopolsce

- Zagrożenie już teraz jest - denerwuje się z kolei Ludwik Troiński. - Sam prowadzę działalność gospodarczą związaną z substancjami chemicznymi i dobrze wiem, że chemia w nieodpowiednich rękach może stanowić zagrożenie. Jak magazyn z tymi beczkami się rozwali, to naprawdę pół miasta będzie trzeba ewakuować.

Starosta poznański Jan Grabkowski, który doprowadził do usunięcia magazynu w Komornikach, też wie, że należy działać szybko: - Z nielegalnymi składowiskami jest problem, bo nie wiadomo, czy miasto ma za nie odpowiadać. Tu mamy do czynienia z przestępstwem. Wydaje mi się, że jeśli magazyn nie zostanie wyczyszczony, prezydent będzie musiał usunąć beczki na koszt miasta. Ważne jest szybkie działanie.

Afera toksyczna:
W całej Wielkopolsce przechowywane są w magazynach tysiące ton niebezpiecznych odpadów.

"Głos Wielkopolski" ujawnił proceder prowadzony na ogromną skalę. Firmy, które zajmują się magazynowaniem substancji niebezpiecznych, działają na granicy prawa. Z łatwością zdobywają pozwolenie na swoją działalność. Na początku działają zgodnie z przepisami. Natomiast potem porzucają magazyny i zostawiają właścicieli posiadłości z beczkami wypełnionymi chemicznymi substancjami. Na takim procederze zarabiają miliony.

Adamowo, Parkowo, Mielżyn, Łosiniec, Piła, Komorniki, Poznań, Kalisz.

To tylko część miejscowości w województwie, gdzie wiemy że były lub wciąż są przechowywane odpady niebezpieczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski