Poznań: Komendant wstrzymuje decyzję, policja zostaje na...

  Poznań: Komendant wstrzymuje decyzję, policja zostaje na dworcu

  Agnieszka Smogulecka

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Do tej pory wydawało się, że wielkopolski komendant wojewódzki policji ma wolną rękę do wprowadzania zmian w strukturach policji w regionie. Gdy więc miesiąc temu poinformował, że chce zlikwidować komisariat kolejowy w Poznaniu, wszyscy byli zdziwieni, ale nie komentowali decyzji. Jeszcze na początku tygodnia rzecznik KWP w Poznaniu podtrzy- mywał: - Z dniem 1 kwietnia "kolejówka" przestanie istnieć. Tymczasem wczoraj okazało się, że zmiany planowane przez Krzysztofa Jarosza zostały w ostatniej chwili zablokowane.
  Małe zagrożenie przestępczością, duże koszty - tak komendant Jarosz argumentował swoją decyzję. Nie wzruszały go doniesienia z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o tym, że w miastach, w których mają się odbywać mecze Euro 2012, ma być tworzona, a nie likwidowana policja kolejowa.

  Zaniepokojonym poz-naniakom wyjaśniał, że patrole będą stale obecne na peronach. W ubiegłym tygodniu policjanci z komisariatu kolejowego porządkowali swoje rzeczy, szykując się do przeprowadzki.
  Niepokoiło ich jedynie, że nie dostali żadnych rozkazów personalnych, że nikt nie powiedział im, gdzie dokładnie w piątek mają przyjść do pracy. Teoretycznie było wiadome: prewencja do Wydziału Zabezpieczenia Miasta, kryminalni i dochodzeniowy - do pobliskiego komisariatu Targi. Żadnych szczegółów jednak nie podano. Wiadomo już dlaczego: ogłoszenie o likwidacji "kolejówki" było przedwczesne.

  - Komendant Jarosz kilka tygodni temu złożył wniosek do komendanta głównego o zgodę na zmianę koncepcji funkcjonowania policji w obrębie dworca kolejowego - mówi Andrzej Borowiak, rzecznik KWP w Poznaniu. - Komendant główny wyraził jednak zdanie odmienne. Uznał, że zbliżające się mistrzostwa Euro 2012 wymagają pozostawienia tej jednostki w dotychczasowej siedzibie przy peronie IV. Komendant wojewódzki respektuje stanowisko szefa polskiej policji, dlatego wstrzymał swoją decyzję - dodaje Borowiak.

  Jedyną zmianą, którą na razie wprowadzono w komisariacie kolejowym jest nowy komendant jednostki. Wczoraj obowiązki te powierzono Robertowi Wojciechowskiemu. Do tej pory był on ekspertem w Wydziale Prewencji KWP w Poznaniu. Teraz ma, jak się dowiedzieliśmy, zreformować pracę komisariatu, zwłaszcza służby kryminalnej.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo