Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Umowa sprzedaży i komisu [WZORY UMÓW: SPRZEDAŻY AUTA, KOMISU]

Milena Kochanowska
Umowę sprzedaży zawsze zawrzyjmy na piśmie
Umowę sprzedaży zawsze zawrzyjmy na piśmie 123 RF
Co powinna zawierać prawidłowa umowa sprzedaży rzeczy, na przykład samochodu? Czy rzecz kupioną w komisie reklamujemy u jej właściciela, czy u sprzedawcy? To trzeba wiedzieć!

1 Umowę sprzedaży powinniśmy spisać, gdy sprzedajemy komuś jakąś rzecz lub kupujemy rzecz od kogoś. W tym dokumencie zobowiązujemy się do przeniesienia własności danej rzeczy na kupującego i wydania jej, a kupujący zobowiązuje się rzecz od nas odebrać i zapłacić za nią ustaloną kwotę (art. 535 Kodeksu cywilnego) – lub odwrotnie.

2 W umowie musimy wpisać dokładne dane – nasze i kupującego wraz z adresami, seriami i numerami dowodów osobistych, i PESEL. Powinniśmy też dokładnie sprecyzować, co jest przedmiotem transakcji – określić gatunek, rodzaj towaru, klasę lub inne oznaczenia pozwalające na identyfikację rzeczy. W przypadku samochodu zwykle podajemy jego markę, rocznik, numer rejestracyjny i kolor, można też podać przebieg i numer podwozia.

POBIERZ: UMOWA SPRZEDAŻY AUTA

3 Jaki rodzaj zapłaty? Kupujący i sprzedający mogą także ustalić w umowie, że pieniądze (cena rzeczy) będą zapłacone od razu przy podpisaniu umowy lub w określonym terminie. Gdy rozkładamy zapłatę na raty, zaznaczmy ile ich będzie, w jakiej wysokości i w jakich terminach będą wpłacane. Sprzedający może zastrzec, że chce zapłatę do ręki lub na wskazany w umowie rachunek bankowy.
4 Sprawdźmy rzecz przed zakupem. Kupując rzecz nie mamy obowiązku dokładnego jej sprawdzania, ale warto to zrobić, żeby nie narazić się na zarzut, że kupując widzieliśmy, że ma ona jakąś wadę jawną.

5 Jeśli rzecz ma wady, reklamujemy ją u sprze-dawcy na zasadach rękojmi lub u gwaranta na zasadach karty gwarancyjnej. UWAGA! Kupując od osoby prywatnej zwróćmy uwagę, czy w umowie nie ma niekorzystnego dla nas zapisu: „kupujący oświadcza, że zrzeka się uprawnień z tytułu rękojmi”, bo wówczas nie będziemy mieli prawa do reklamacji. Zastanówmy się też, czy kupując auto powinniśmy podpisać oświadczenie, że dokładnie znamy jego stan techniczny.

6 Kto płaci podatek i jaki? Jeżeli umowę zawierają osoby prywatne, które nie prowadzą działalności gospodarczej trzeba odprowadzić podatek od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2 proc. wartości rzeczy. Zwykle płaci go kupujący. Podatku nie zapłaci, gdy kupuje rzecz za mniej niż 1000 zł.

7 Do czego zobowiązuje się właściciel komisu? Do umowy komisu stosuje się również przepisy Kc (art. 765 do 773). Zgodnie z nią, komisant (prowadzący komis) zobowiązuje się za określoną prowizję do sprzedaży rzeczy komitenta (wstawiającego do komisu), lecz we własnym imieniu.

POBIERZ: UMOWA KOMISU

8 Reklamujemy rzecz. Działając we własnym imieniu, komisant (a nie komitent) jest wobec kupującego stroną i to on odpowiada z tytułu rękojmi w razie reklamacji rzeczy. Jeżeli więc kupiona w komisie rzecz ma wady, możemy od niego żądać obniżenia ceny lub zwrotu pieniędzy, a nawet odstąpienia od umowy.

9 Kiedy odpowiada właściciel rzeczy? W przypadku wad ukrytych możemy dochodzić roszczeń od osoby, która rzecz do komisu wstawiła. Jeśli zaś nieświadomie kupiliśmy w komisie rzecz skradzioną, która później została nam odebrana przez prawowitego właściciela, mamy prawo żądać zwrotu zapłaconej ceny także od komitenta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski