Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Edukacja: Zmiana meldunku pomoże znaleźć lepsze gimnazjum

Katarzyna Sklepik
Dokumenty do klas pierwszych gimnazjum można składać jeszcze do 8 kwietnia
Dokumenty do klas pierwszych gimnazjum można składać jeszcze do 8 kwietnia 123rf
Trwa drugi etap naboru do poznańskich gimnazjów. Za nami już rekrutacja do nieobwodowych oddziałów sportowych, językowych, dwujęzycznych i artystycznych.

By się do nich dostać, wszyscy zainteresowani uczniowie musieli przejść egzaminy sprawnościowe i testy predyspozycji językowych. To od ich wyniku w dużej mierze zależało, czy uczeń dostał się do wymarzonej klasy, czy też nie.

- Jeżeli uczeń nie przeszedł pomyślnie rekrutacji do klas spoza miejsca zameldowania, bierze udział w naborze do gimnazjów obwodowych - wyjaśnia Iwona Kobyłka, inspektor z Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania.

Rekrutacja do gimnazjów obwodowych potrwa do 8 kwietnia. Uczniowie mogą złożyć dokumenty tylko do jednego gimnazjum - tego, które znajduje się w ich obwodzie, lub do szkoły poza obwodem.

- Należy jednak pamiętać, że do gimnazjum najpierw przyjmowane są dzieci z obwodu. Gdy zostaną wolne miejsca rozpatrywane są zgłoszenia dzieci spoza niego - dodaje pani inspektor.

Rodzice muszą liczyć się z tym, że wybrana przez nich szkoła nieobwodowa może dziecka nie przyjąć. Wtedy trafi ono do gimnazjum w miejscu zameldowania. Do niego musi być przyjęte zawsze. Dlatego rodzice chcąc ułatwić dziecku dostanie się do wymarzonej szkoły, próbują pomóc mu w inny sposób.

Meldują je u babci czy cioci, która mieszka niedaleko wybranej szkoły. - Choć nie są to nagminne przypadki, to jednak się zdarzają - mówi Iwona Kobyłka. - I to nie tylko po to, by dziecko dostało się do dobrego gimnazjum, ale tak też się dzieje przy rekrutacji do przedszkoli czy szkół podstawowych.

- Chciałam, żeby moja córka chodziła do przedszkola w Poznaniu - mówi Agnieszka Przybylska z Przeźmierowa, mama pięcioletniej Karoliny. - Koleżanka poradziła mi, żebym zameldowała córkę u babci w Poznaniu, bo inaczej moje dziecko nie dostanie się do przedszkola. Jednak zanim to zrobiłam zadzwoniłam do kilku przedszkoli w mieście i dowiedziałam się, że w pierwszej kolejności przyjmowane są dzieci z Poznania. Więc przemeldowałam córkę, która od września chodzi do poznańskiej placówki.

Rodzice dzwonią też do szkół i przedszkoli z pytaniem, czy zmiana meldunku dziecka pomoże im w dostaniu upragnionego miejsca. Zdarza się też, że dyrektorzy placówek informują rodziców, że jeśli dziecko będzie mieszkało pod jednym adresem, a rodzice pod innym, to mogą oni zgłosić tę sprawę do sądu rodzinnego.

Terminy rekrutacji do gimnazjów
- Nabór wstępny do klas sportowych, artystycznych i językowych już się skończył. Jego wyniki ogłoszone zostały 23 marca.
- Od poniedziałku trwa nabór właściwy do gimnazjów. Dokumenty można składać do 8 kwietnia.
Aby zostać uczniem gimnazjum obwodowego lub gimnazjum poza obwodem, należy:
- do wybranej szkoły dostarczyć formularz zgłoszenia do gimnazjum, który możesz pobrać w swojej szkole podstawowej, gimnazjum obwodowym lub znaleźć na stronie internetowej www.city.poznan.pl/oswiata/rekrutacja
- dostarczyć oryginał świadectwa ukończenia piątej klasy szkoły podstawowej
- dostarczyć dokument potwierdzający oceny klasyfikacyjne z półrocza lub drugiego trymestru szóstej klasy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski