Ekonomia: Zakręć strumień pieniędzy

  Ekonomia: Zakręć strumień pieniędzy

  Katarzyna Wozińska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Warto zmienić armaturę na ekologiczną dla wygody i zmniejszenia wydatków

  Warto zmienić armaturę na ekologiczną dla wygody i zmniejszenia wydatków ©Oras

  Miesięcznie przeciętna czteroosobowa rodzina myje zęby w 2900 litrach wody, a kąpie się w wannie w 18 tysiącach litrów. Najwyższy czas to zmienić
  Warto zmienić armaturę na ekologiczną dla wygody i zmniejszenia wydatków

  Warto zmienić armaturę na ekologiczną dla wygody i zmniejszenia wydatków ©Oras

  Wielkopolanie i mieszkańcy Mazowsza zużywają rocznie najwięcej wody - ponad 35 metrów sześciennych na osobę. Warto więc popracować nad rozsądnym korzystaniem z wody w łazience. Szczególnie, że 70 procent codziennego zużycia to woda wykorzystywana na mycie i spłukiwanie toalet.

  Okazuje się bowiem, że statystyczny Polak zużywa w ciągu doby o 50 litrów wody więcej niż mieszkańcy Europy. Tymczasem według danych ONZ do 2015 roku blisko połowa ludności na świecie będzie narzekać na brak wody.

  W marcu przypada Światowy Dzień Wody. To dobry moment, by przyjrzeć się naszym nawykom w zakresie codziennego jej wykorzystania. Tegoroczne święto obchodzone jest pod hasłem: "Woda dla miast". Nie bez przyczyny. To właśnie w miastach zużycie wody jest największe. Także w Polsce.

  Niestety w porównaniu z krajami zachodniej Europy nie mamy powodu do dumy. W ciągu doby zużywamy blisko 190 litrów na osobę, podczas gdy nasi sąsiedzi tylko 140 litrów.

  Według danych GUS najwięcej wody zużywają rocznie mieszkańcy Mazowsza i Wielkopolski - ponad 35 metrów sześciennych na osobę. Najmniej w przeliczeniu na jednego mieszkańca wykorzystuje się na Podkarpaciu - 22 metry sześcienne wody. Edukacja ekologiczna i rosnące ceny wody powoli wyrabiają w nas nawyk oszczędzania. Warto pamiętać, że nowoczesne rozwiązania do łazienek pomagają zmniejszyć zużycie wody, ale nie kosztem naszego komfortu higieny. Zaawansowana projektowo armatura oszczędza za nas, nie pozbawiając nas przyjemności relaksującego prysznica czy wygodnego mycia zębów.

  Ekologiczne baterie oszczędzają wodę
  Dlaczego warto zmienić armaturę na ekologiczną? Dla wygody i zmniejszenia wydatków w domowym budżecie.

  - Ekoprzyciski wprowadzone w nowoczesnych modelach baterii i natrysków pozwalają zmniejszyć zużycie wody o połowę - wyjaśnia Marek Biały z firmy Oras. - Do tego należy dołączyć specjalne zakończenie, czyli perlator. Napowietrza on strumień, co daje wrażenie, że wody płynie więcej podczas gdy w rzeczywistości jej strumień jest mniejszy o 15-20 proc. W perlatory wyposażone są dziś w zasadzie wszystkie nowe linie baterii.

  Trochę liczb...
  Popatrzmy na codzienne zużycie wody w przeciętnej czteroosobowej rodzinie. Na mycie zębów zużywamy około24 litry. Przy czterech osobach daje to blisko 100 litrów dziennie. W ciągu miesiąca samo mycie zębów pochłania więc prawie 2,9 tysiąca litrów wody. Kąpiel: jeśli wszyscy z rodziny korzystać będą z wanny, a nie prysznica, w ciągu miesiąca zużyją 18 tysięcy litrów wody!
  Gdy dodamy do tego jeszcze koszty, wyniki skłaniają do wprowadzenia programu oszczędności wody w naszym domu. Według danych statystycznych średnia cena za wodę i kanalizację w Polsce to około 7 zł za metr sześcienny. Samo mycie zębów i kąpiele kosztują więc czteroosobową rodzinę miesięcznie prawie 150 złotych.

  ...i ekologiczna alternatywa
  Podsumowanie litrów przelanej wody i kosztów działają na wyobraźnię. Warto więc zobaczyć, jakie oszczędności może nam przynieść zastosowanie nowoczesnej armatury. 5-minutowy prysznic będzie kosztował rodzinę miesięcznie 64 zł, a nie ponad 120 zł jak kąpiele. Jeśli do tego wybierzemy ekologiczny model natrysku jak np. Oras Natura, który w rączce ma specjalny eko-przycisk ograniczający o połowę zużycie wody, koszty miesięcznego korzystania z kąpieli spadną do ok. 35 zł. To prawie 4 razy mnie j, niż gdyby rodzina kąpała się w wannie!

  W Polsce rynek baterii bezdotykowych także rośnie. Nic dziwnego. To najbardziej ekologiczne baterie dotychczas wymyślone. Woda płynie z kranu tylko wówczas, gdy przysuniemy dłoń. W porównaniu z klasyczną baterią jednouchwytową oszczędność wody wynosi ponad połowę. Podobnie działają ekoblokady zastosowane np. w całej serii baterii Vega.

  - Wprowadzając prysznic z ekoudogodnieniami i bezdotykowe baterie, 4-osobowa rodzina może zaoszczędzić rocznie nawet około 1500 złotych - wylicza Marek Biały.

  I podkreśla, że firma stawia nie tylko na poszanowanie domowych budżetów, ale swoje projekty przygotowuje przede wszystkim w oparciu o zrównoważony rozwój i ochronę środowiska naturalnego.

  Ile wody wypływa z kranu?
  - Bateria z dwoma kurkami - 42 l/min
  - Bateria jednouchwytowa - 12 l/min
  - Bateria wyposażona w ekoprzycisk - 8 l/min
  - Bateria bezdotykowa - 6 l/min

  [b]Zużycie wody w domu

  - Mycie - 35 proc.
  - Spłukiwanie toalet - 30 proc.
  - Pranie - 20 proc.
  - Zmywanie, gotowanie - 10 proc.
  - Sprzątanie - 5 proc.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo