Krotoszyn: Sumici kwestują dla Japonii

  Krotoszyn: Sumici kwestują dla Japonii

  Janusz Jaros

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Krotoszyńscy sumici apelują o pomoc dla poszkodowanych kolegów i ich rodzin w Japonii. - Stracili wszystko, dorobek całego życia. Ich domy zniknęły z powierzchni. Dotknęły ich trzy kataklizmy: trzęsienie ziemi, tsunami i promieniowanie. Miną lata zanim znów staną na nogi. Nasza pomoc będzie wyrazem sympatii i rewanżu wobec kraju, który pomagał nam w trudnych czasach - wzywają.
  Swój apel skierowali do klubów sumo w całej Europie i do wszystkich ludzi dobrej woli. Dariusz Rozum, prezes Polskiego Związku Sumo i wiceprezydent Europejskiej Federacji Sumo uważa, że nie należy czekać na prośby o pomoc z Japonii, bo można ich się nie doczekać. - Japończycy mają specyficzną mentalność. Uważają, że nie wypada prosić kogoś o pomoc. Dla nich to wyraz słabości. To naród dzielnych samurajów, więc inicjatywa musi wyjść od nas.
  Zaraz po tragedii skierowałem kondolencje i ofertę pomocy do prezydenta Światowego Związku Sumo, pana Hidetoshi Tanaka. Otrzymałem odpowiedź z podziękowaniami i... przeprosinami, że swoimi problemami sprawiają nam kłopot i zamieszanie - mówi prezes Rozum.

  Twierdzi, że podobne są reakcje władz i zwykłych Japończyków. - Oni nie tragizują, nie ma paniki, ale wiemy, że sytuacja jest bardzo zła, bo skażenie się rozprzestrzenia i jest dużo poważniejsze niż początkowo sądzono - mówi. Prezes Rozum deklaruje zaproszenie poszkodowanych, japońskich zawodników z rodzinami. - Jeśli zbiórka spotka się z szerokim odzewem, będziemy mogli wesprzeć większą grupę zawodników - mówi prezes Rozum. Datki można wpłacać na konto Polskiego Związku Sumo: 30 1500 1517 1215 1004 4268 0000 (z dopiskiem "Pomoc dla Japonii").

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo