Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odstąpienie od umowy zawartej poza siedzibą firmy [WZORY PISM]

Milena Kochanowska
Od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa możemy odstąpić w ciągu 14 dni
Od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa możemy odstąpić w ciągu 14 dni 123 RF
Na co szczególnie zwracać uwagę kupując poza lokalem firmy? Kupując na odległość uważnie czytajmy regulaminy e-sklepów. Jak odstąpić od umowy zawartej poza lokalem firmy lub zawartej na odległość? Tu znajdziesz wzory takich pism!

1 Umowy zawierane poza lokalem przedsiębiorstwa to umowy zawarte na przykład w naszym domu, na pokazie organizowanym w wynajętej sali lub podczas wycieczki zorganizowanej przez przedsiębiorcę (znane wycieczki do Lichenia, w trakcie których odbywa się w wynajętej sali sprzedaż naczyń).

POBIERZ: Oświadczenie o odstąpieniu od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa

2 Umowy zawierane na odległość to umowy zawarte bez jednoczesnej obecności stron. Zawieramy je przy pomocy na przykład telefonu, internetu, w e-sklepie itp.

POBIERZ: Oświadczenie o odstąpieniu od umowy zawartej na odległość

3 Kopia każdego dokumentu. Zawierając umowę poza lokalem przedsiębiorstwa musimy pamiętać, żeby zabierać kopię każdego dokumentu, pod którym złożyliśmy swój podpis. Nie można dopuścić do tego, aby prowadzący pokaz zabrał jakikolwiek dokument, na przykład tłumacząc, że dostaniemy go później pocztą.

4 Z kim zawieramy umowę? Sprawdzajmy, czy w dokumentach dokładnie został wskazany podmiot, z którym zawieramy umowę. Jeśli jest to osoba fizyczna, to musi być wskazana z imienia i nazwiska, jeżeli spółka to z pełnej nazwy. Ponadto muszą być podane jej numery: PESEL, NIP, REGON, ewentualnie numer wpisu do CEIDG i KRS.

5 Jaka cena? Zwróćmy uwagę na cenę towaru lub usługi. Trzeba wczytać się, czy podana cena (na przykład 300 zł) nie jest jedynie wysokością miesięcznych rat, których będzie 24 czy 48.

6 Od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa możemy odstąpić. Mamy na to 14 dni kalendarzowych od otrzymania towaru. Natomiast jeśli zawarliśmy w ten sposób umowę o świadczenie usług – 14 dni, ale od dnia zawarcia umowy. Trzeba wówczas wysłać pismo, najlepiej listem poleconym za dowodem doręczenia (decyduje data stempla pocztowego). Przedsiębiorca powinien oddać wpłacone przez nas pieniądze nie później niż w ciągu 14 dni od otrzymania naszego oświadczenia o odstąpieniu od umowy.

7 Musimy zwrócić towar. Do dnia jego odesłania możemy jedynie korzystać z niego tak jak jest to przyjęte w zwykłym sklepie – można rzecz przymierzyć, włączyć na chwilę do prądu, itp. Nie wolno jej intensywnie używać ani montować.

8 UWAGA!
Niektóre firmy zapraszają nas do swoich lokali firmowych, na przykład salek bezpośrednio przy sklepach i tam dokonują prezentacji. Nie informują, że od takiej umowy nie można odstąpić, a czasem nawet wprowadzają w błąd, że będzie to możliwe.

9 Regulamin. Zawierając umowę na odległość zwróćmy uwagę na treść regulaminów i informacji zawartych na stronie e-sklepu. Nie odznaczajmy pochopnie zapoznania się z tymi regulaminami.

10 Informacje na stronie internetowej powinny być tak eksponowane, żebyśmy wiedzieli, że za zamówienie musimy zapłacić. Jeżeli do jego złożenia używa się przycisku lub podobnej funkcji, muszą być one oznaczone w czytelny sposób, na przykład słowami „zamówienie z obowiązkiem zapłaty”.

11 Od umowy zawartej na odległość możemy odstąpić także w ciągu 14 dni – od dostania towaru, albo od zawarcia umowy o świadczenie usług.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski