Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Umowa o roboty budowlane lub remont [WZORY UMÓW]

Milena Kochanowska
Z ekipą budowlaną zawsze trzeba zawrzeć umowę na piśmie
Z ekipą budowlaną zawsze trzeba zawrzeć umowę na piśmie 123 RF
Gdy budujemy lub remontujemy, wszystko musimy mieć na piśmie. Gdy między stronami dojdzie do konfliktu, bez spisanej umowy trudno dowieść kto ma rację...

1 Do umów o wykonanie robót budowlanych stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego (przede wszystkim art. 647 do 658). Taka umowa jest szczególnym rodzajem umowy o dzieło, może dotyczyć wybudowania domu, ale także wykonania remontu lub modernizacji budynku (art. 658 Kc).

2 W umowie wykonawca zobowiązuje się
np. do wybudowania nam domu (zburzenia ścianek działowych, modernizacji, remontu budowlanego itp.), wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej, a inwestor, czyli my m.in. do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu, oraz do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia. Koniecznie musimy podać termin rozpoczęcia i zakończenia prac.

POBIERZ: UMOWA O ROBOTY BUDOWLANE

3 Określając zakres prac powinniśmy wskazać rodzaj materiałów, łącznie z podaniem ich klasy lub gatunku. Jeśli używamy pojęcia stanu surowego (zamkniętego lub otwartego) czy domu pod klucz, trzeba dokładnie opisać jak te pojęcia należy rozumieć. Musimy też określić, kto i kiedy dostarcza materiał – wykonawca, czy my.

4 Ważną sprawą jest podanie zasad rozliczeń między stronami, w tym określenie konsekwencji (kary umowne) wynikających z przekroczenia przez wykonawcę ustalonego wynagrodzenia lub terminu zakończenia prac oraz zobowiązanie wykonawcy do wystawienia rachunku.

5 UWAGA! Oprócz wpisania kar umownych warto dodać zapis, że wykonawca będzie płacił dodatkowe odszkodowanie, jeśli wysokość kary umownej nie zrekompensuje poniesionej przez nas szkody.

6 Do umowy o dzieło stosuje się przepisy Kc (art. 627 do 646). Poprzez taką umowę przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania dzieła, czyli określonej pracy (malowanie mieszkania, położenie glazury, remont kuchni itp.), a zamawiający, czyli my do zapłaty wynagrodzenia.

7 Jest to tak zwana umowa rezultatu, a nie starannego działania – wykonawca zobowiązuje się osiągnąć zawarty w umowie rezultat, czyli wykonać określoną pracę i jeśli nie ma innego zapisu, należy mu się wynagrodzenie już w chwili jej zakończenia. Z umowy musi jasno wynikać, kto i do czego się zobowiązał i w jakim terminie.

POBIERZ: UMOWA O DZIEŁO

8 Wynagrodzenie może zostać ustalone według kosztorysu przygotowanego przez wykonawcę lub nas. Może się zmienić, tylko wtedy, gdy wykonawca skonsultuje to z nami. Wszelkie zmiany muszą być zawsze konsultowane z drugą stroną umowy. Możemy też zastrzec kary umowne, na przykład za nieterminowe lub niewłaściwe wykonanie pracy.

9 Gdy po zakończeniu prac zauważymy jakieś wady, jak najszybciej (przepisy nie wyznaczają nam żadnego konkretnego terminu) złóżmy reklamację. Musimy w niej opisać wady i wezwać wykonawcę do: naprawy (czyli usunięcia wad), albo do obniżenia kwoty, jaką zapłaciliśmy. Wykonawca ma 14 dni kalendarzowych na odpowiedź. Jeżeli wady są istotne i uważamy, że nie da się ich usunąć, mamy prawo napisać oświadczenie o odstąpieniu od umowy i zażądać zwrotu całej kwoty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski