Dolina Rurzycy: Rezerwat zamknięty, ale proboszcz mszę i tak...

  Dolina Rurzycy: Rezerwat zamknięty, ale proboszcz mszę i tak odprawi

  Agnieszka Kledzik

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Msza rocznicowa zostanie odprawiona jak co roku

  Msza rocznicowa zostanie odprawiona jak co roku ©Fot. Michał Nicpoń

  Dla turystów dolina Rurzycy została całkowicie zamknięta. Tak jest od dwóch lat, choć dopiero teraz ta wiadomość dotarła do rowerzystów, kajakarzy, a nawet pielgrzymów. Odkąd została wpisana na listę rezerwatów, nie można po niej spacerować, pływać kajakiem, a nawet tam się modlić.
  Msza rocznicowa zostanie odprawiona jak co roku

  Msza rocznicowa zostanie odprawiona jak co roku ©Fot. Michał Nicpoń

  Proboszcz w Tarnówce od nas dowiedział się, że nie będzie mógł przygotować mszy rocznicowej, nad brzegiem Krępska.

  Nad tym jeziorem, swoje ostatnie wakacje przed wyborem na papieża spędził Karol Wojtyła. W 1979 roku jego przyjaciele, z którymi wówczas wypoczywał, postawili mu tam pierwszy na świecie pomnik. Po śmierci papieża odprawiane są w tym miejscu msze święte.

  - Co roku tu się zbieramy i byłoby smutno, gdyby teraz na miesiąc przed beatyfikacją ktoś nam tego zakazał - mówi ks. Jerzy Ruszkowski, proboszcz parafii w Tarnówce. I choć zakaz istnieje, to i tak proboszcz zapowiedział, że msza zostanie odprawiona (3 kwietnia o godz. 13).

  - Zgodnie z przepisem ustawy o ochronie przyrody, zakazy ruchu pieszego nad brzegiem rzeki i w otaczających Rurzycę terenach, obowiązują na całym obszarze rezerwatu - przypomina Łukasz Dąbkowski, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu.

  Tym zakazem zbulwersowany jest pomysłodawca utworzenia rezerwatu. - Ja byłem motorem tego, aby w tym miejscu powstał rezerwat, ale nie na tych zasadach, w zachodniopomorskim rezerwat wprowadzono razem z planem ochrony, a w Wielkopolsce tego nie zrobiono i nie wiem dlaczego - mówi Paweł Kałużyński, nadleśniczy Płytnicy.

  Sam, jako gospodarz tego terenu, powinien pilnować, czy zakaz nie jest łamany. Nie zamierza jednak egzekwować zakazu, a także przeszkadzać w organizacji mszy. - Nie wyobrażam sobie, abym miał kogoś przepędzać, nie wyobrażam sobie, abym miał egzekwować niekompletny zapis - kończy , nadleśniczy Paweł Kałużyński.

  - Do czasu opracowania planów ochrony, regionalny dyrektor ochrony środowiska mógłby wydać zarządzenie, dopuszczające użytkowanie szlaku kajakowego na Rurzycy, na terenie Wielkopolski - podpowiada rozwiązanie przyrodnik dr Paweł Owsianny, zastępca dyrektora UAM w Pile.


  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo