Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Włącz Łazarz: Ruszyły warsztaty i projekty. Trwają zapisy

Joanna Labuda
"Sztuk-Mistrz" Teatru Post Factum cieszył się w ubiegłym roku ogromną popularnością. Na warsztatach teatralnych z elementami cyrkowymi pojawili się uczniowie wielu szkół z Łazarza
"Sztuk-Mistrz" Teatru Post Factum cieszył się w ubiegłym roku ogromną popularnością. Na warsztatach teatralnych z elementami cyrkowymi pojawili się uczniowie wielu szkół z Łazarza Włącz Łazarz
Performatywny spacer po Łazarzu, warsztaty przetwarzania dźwięków dzielnicy, spotkania z lokalnymi rzemieślnikami oraz projektowanie skweru przy zbiegu ulic Małeckiego/Graniczna i Łukaszewicza – te i inne atrakcje w najbliższym czasie czekają na mieszkańców Łazarza.

W maju i czerwcu dzielnica stanie się miejscem działań kulturalnych, edukacyjnych i społecznych. W ramach inicjatywy „Włącz Łazarz – Otwarta Strefa Kultury” ulice i przestrzenie osiedli przemienią się w miejsca działań performatywnych i spotkań z autorytetami sztuki.

Kolektyw Kąpielisko przygotował dla poznaniaków projekt „Zawodoznawstwo”, który będzie realizowany do 16 maja.

– Chcemy włączać mieszkańców do działania, ale na podstawie tego, co na Łazarzu już się znajduje – wyjaśnia Klaudia Lewczuk z kolektywu. Chodzi o poznanie „od kuchni” istniejących zakładów rzemieślniczych. Wczoraj mieszkańcy Łazarza odwiedzili Piotra Heinze, który od 50 lat tworzy neony. – Zaplanowaliśmy także spotkania z jubilerem, gemmologiem, zegarmistrzem i tapicerem – informuje Klaudia Lewczuk.

Generator Malta do wsłuchania się w rytm dzielnicy zaprasza z kolei łazarskich gimnazjalistów. – Podczas trzech warsztatów, wspólnie z raperem, didżejem i dziennikarką radiową zbierzemy dźwięki dzielnicy i kryjące się w nich historie – mówi Joanna Pańczak, przedstawicielka projektu. Koncert finałowy, na którym zagrają artyści, odbędzie się 22 maja w Ogrodzie Łazarz.

Kręcenie talerzami, chodzenie na szczudłach oraz taniec z flagą – takie zajęcia dla uczniów wszystkich szkół z dzielnicy przygotował Teatr Post Factum. Projekt „Sztuk-Mistrz” zakłada stworzenie warsztatów teatralnych z elementami technik cyrkowych.

– Zależy nam, żeby młodzież poznała na czym polega praca teatru ulicznego. Mamy też plan, aby stworzyć otwartą przestrzeń teatralną na Łazarzu – wyjaśnia Adam Kaźmierczak. Pokaz finałowy rozpocznie się pod Muszlą Koncertową w Parku Wilsona 6 czerwca o godzinie 11.

Ulice i łazarskie podwórka ożywią członkowie Galerii Raczej, którzy do 23 maja będą realizować projekt „Perfornauci”. Łukasz Trusewicz i Paulina Miu Zielińska zaangażują mieszkańców w przetwarzanie dźwięków ulicy oraz performatywny spacer. Dodatkowo 23 maja odbędzie się spotkanie z Zbigniewem Warpechowskim, pionierem sztuki performance w Polsce. W warsztatach świadomego posługiwania się głosem (18 maja) mogą wziąć udział osoby 55+.

Zbieraniem opinii mieszkańców na temat zagospodarowania skweru przy ul. Małeckiego/Graniczna i Łukaszewskiego zajmie się grupa Komitywa. Akcja obejmie dolny Łazarz w dniach od 9 maja do 30 czerwca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski