Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozstrzygnięcie konkursu Lady D. w Katowicach [ZDJĘCIA]

KS
Rozstrzygnięcie konkursu Lady D. w Katowicach
Rozstrzygnięcie konkursu Lady D. w Katowicach Arkadiusz Gola
We wtorek w sali Parnassos Biblioteki Śląskiej w Katowicach odbyła się uroczysta gala konkursu Lady D. Jest on poświęcony kobietom niepełnosprawnym, które pomimo swoich dysfunkcji odniosły sukces w różnych dziedzinach życia.

Tytuł honorowy "Lady D." (z ang. Lady Disabled; Dama Niepełnosprawna) jest od 2002 r. przyznawany paniom, które stawiając czoła przeciwnościom losu, odgrywają kluczową rolę w rozwoju naszego regionu.

Wyróżnienie Lady D. (od angielskiego Lady Disabled, czyli Dama Niepełnosprawna) oddaje ducha ratyfikowanej zarówno przez Polskę jak i przez Unię Europejską Konwencji Praw Osób Niepełnosprawnych ONZ, a zwłaszcza jej Artykułu 6, który mówi o konieczności szczególnego wspierania i promocji niepełnosprawnych kobiet. Celem konkursu jest docenienie i prezentacja niepełnosprawnych, ale niezwykle aktywnych kobiet. Wyróżnienie przyznawane jest w pięciu kategoriach: sport, kultura i sztuka, życie społeczne, życie zawodowe oraz dobry start (kategoria przeznaczona dla młodszych pań). Dotychczasowymi laureatkami Lady D. są m.in. piosenkarka Monika Kuszyńska, dziennikarka telewizyjna Paulina Malinowska-Kowalczyk oraz sportsmenki: Katarzyna Rogowiec i Katarzyna Piekart.

Laureatki Lady D. wybierane są od 2002 roku z inicjatywy Marka Plury - posła do Parlamentu Europejskiego oraz ś.p. Krystyny Bochenek - katowickiej dziennikarki i byłej Wicemarszałek Senatu. Aktualnie konkurs prowadzony jest w całym kraju przez posłanki skupione w Parlamentarnej Grupie Kobiet. W województwie śląskim organizuje je poseł Ewa Kołodziej. Finał ogólnopolski odbędzie się we wrześniu tego roku w Warszawie.

Oto Laureatki Lady D. 2015 in Silesia:

kategoria Dobry Start - PATRYCJA HARĘZA
26-letnia sportmenka z Jaworzna. Od 7 lat z powodzeniem trenuje szermierkę. Jest wielokrotną medalistką Mistrzostw Polski. Rozsławia również kraj na arenie międzynarodowej: na swoim koncie ma medale Pucharu Świata Juniorów i Seniorów w Szpadzie. Zajmuję się też szerzeniem świadomości na temat sportu paraolimpijskiego.

kategoria Sport - KAROLINA HAMER
34-letnia pływaczka z Tychów. Przez ostatnie 20 lat osiągnęła wiele sukcesów sportowych, zdobyła szesnaście medali Mistrzostw Świata i Europy w pływaniu, a także dwukrotnie reprezentowała Polskę podczas Mistrzostw Paraolimpijskich (w Atenach i w Pekinie). Jest laureatką wielu prestiżowych nagród, m.in. Nagrody dla Najlepszego Sportowca z Niepełnosprawnością Ruchową w Polsce oraz Wyróżnienia Komitetu Paraolimpijskiego za łączenie działalności społecznej z uprawianiem sportu.

kategoria Kultura i Sztuka - ALDONA SNARSKA-KUREK
Jest niedowidzącą mieszkanką Katowic. Ta dysfunkcja nie przeszkadza jej w prowadzeniu szerokiej działalności kulturalno-artystycznej nie tylko w środowisku osób niepełnosprawnych. M.in. założyła i prowadziła młodzieżowy zespół wokalno-taneczny "Mini Idole", zorganizował Festiwal Twórczości Artystów Niepełnosprawnych „Piękni przez Sztukę". Jest też autorką piosenek dla dzieci i młodzieży, tekstów reklamowych, wierszy, tekstów kabaretowych. Niedawno wydała tomik fraszek „O kobietach słowne igraszki”.

kategoria Życie Zawodowe - AGNIESZKA FILIPKOWSKA
Pani Agnieszka mieszka i pracuje w Gliwicach. Choruje na rdzeniowy zanik mięśni i porusza się na wózku inwalidzkim. Niepełnosprawność nie była i nie jest dla niej przeszkodzą w rozwijaniu kariery zawodowej. Na Uniwersytecie Opolskim ukończyła germanistykę i tam też zrobiła studia podyplomowe z translatoryki. Niedawno na Uniwersytecie Śląskim zdobyła tytuł doktora nauk humanistycznych z językoznawstwa. Pracuje jako nauczyciel i tłumacz. Społecznie poświęca się także dla innych działając na rzecz likwidacji barier architektonicznych w swoim mieście.

kategoria Życie Społeczne - WANDA MIŁOŚ
Mieszka i działa w Jastrzębiu-Zdroju. Tam pracowała jako kierownik sklepu spożywczego. Jej karierę zawodową przerwała choroba. Od tego momentu pani Wanda poświęciła się działalności społecznej na rzecz amazonek - kobiet po amputacji piersi. Jest założycielką prężnie działającego Stowarzyszenia Amazonek w Jastrzębiu oraz w wielu innych miastach województwa, m.in. w Wodzisławiu Śląskim, Żorach, Piekarach Śląskich, Żywcu, Tarnowskich Górach, Siemianowicach Śląskich, Mikołowie i Świętochłowicach.

Wyróżnienie Specjalne - AGATA KOPEĆ-ROMIK
Agata Kopeć- Romik z Gliwic ma 35 lat od urodzenia jest osobą niepełnosprawną po czterokończynowym porażeniu mózgowym. Jest absolwentką dwóch kierunków studiów na Uniwersytecie Śląskim. Od roku 2003 jest prezesem Fundacji "Tacy Sami" - ogólnopolskiej organizacji pozarządowej, która aktywnie wspiera m.in. żeglarstwo, nurkowanie, rajdy samochodowe, łucznictwo, rugby na wózkach. Agata pozyskała i przekazała potrzebującym niepełnosprawnym ponad milion złotych. Prowadzi też projekty aktywizujące osoby niepełnosprawne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!