Wielkopolska: Rodzice blokowali drogę, bo... walczą o...

  Wielkopolska: Rodzice blokowali drogę, bo... walczą o szkołę. Film

  Andrzej Kurzyński, Katarzyna Sklepik, Współpraca: MON, DAN, EBI

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Mieszkańcy gminy Żelazków protestowali przeciwko likwidacji szkół, blokując drogę

  Mieszkańcy gminy Żelazków protestowali przeciwko likwidacji szkół, blokując drogę ©Andrzej Kurzyński

  Mieszkańcy podkaliskiej gminy Żelazków w proteście przeciwko likwidacji szkół blokowali w piątek drogę wojewódzką Kalisz - Turek. Z flagami, strażacką syreną i transparentami zebrali się w Skarszewie. To tutaj przez dwie godziny spacerowali po przejściu dla pieszych. Auta były przepuszczane co około 10 minut, ale i tak tworzyły się korki.
  Mieszkańcy gminy Żelazków protestowali przeciwko likwidacji szkół, blokując drogę

  Mieszkańcy gminy Żelazków protestowali przeciwko likwidacji szkół, blokując drogę ©Andrzej Kurzyński

  - Kulturalnie i rzeczowo chcemy wyrazić swoje postulaty dotyczące zamiaru likwidacji szkół. Nie zgadzamy się z tym. Są to nowe szkoły, świetnie wyposażone - zapewnia Sławomir Jakubczak, jeden z uczestników protestu. - Mamy dość arogancji wójta, który nie konsultuje swoich poczynań z radą gminy i mieszkańcami. Sprawy zamykania szkół są ważne, jeśli nie najważniejsze w naszej gminie.

  Uczestnicy akcji zapewniali, że nie jest ona wymierzona w kierowców.
  Celem było przede wszystkim zwrócenie uwagi na narastający problem. Rada gminy pod koniec lutego podjęła uchwały intencyjne w sprawie likwidacji podstawówki w Biernatkach, gimnazjum w Dębem oraz przeniesieniu klas 4-6 ze szkoły podstawowej w Kokaninie do oddalonego o kilka kilometrów Russowa. Pracę straciłoby kilkunastu ze 116 nauczycieli, a gminny budżet miałby się wzbogacić o ponad 2 miliony złotych. Wójt deklaruje, że pieniądze zostałyby przeznaczone na inwestycje.

  - Ale nie kosztem dzieci - denerwuje się matka ucznia szkoły w Biernatkach. - Wójt oszczędności powinien zacząć od siebie.

  Zobacz film Protest w Żelazkowie

  Problem ten dotyczy także innych gmin. Ich władze decyzje o likwidacji lub łączeniu placówek tłumaczą zwykle rachunkiem ekonomicznym i niżem demograficznym. W dużych miastach: Poznaniu, Kaliszu, Lesznie czy Pile władze nie myślą o likwidacji szkół. Częściej łączą klasy lub szkoły, by ograniczyć zwolnienia. - W obliczu zbliżającego się niżu demograficznego staramy się znaleźć optymalne rozwiązania dla uczniów i nauczycieli - mówi Andrzej Tomczak, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania.- Likwidacja szkoły to ostateczność.

  Od 1 września zmieni się także sieć szkół w powiecie kaliskim. Podstawówki w Cieni Drugiej i Sierzchowie staną się filiami szkoły w Opatówku. Tam nadal uczyć się będą jedynie dzieci z klas młodszych I-III. Uczniowie klas IV-VI uczęszczać będą do szkoły w Opatówku. Gmina gwarantuje im dowóz.

  Nie protestowali także rodzice dzieci uczących się w Podstawowej Szkole Filialnej w Chwałkowie. Jest ich łącznie zaledwie 45. 1 września zaczną więc naukę w szkole w Krobi.
  Przestanie też działać dwuletnie Uzupełniające Liceum Ogólnokształcące w Brennie.

  44 szkoły mniej

  Z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej wynika, że zlikwidowane będą 463 szkoły w Polsce. W Wielkopolsce zamknięte zostaną 44 placówki.

  OKRĘG PILSKI
  - 14 szkół, w tym: 6 podstawówek z gminy Trzcianka i 1 z gminy Kaczory. 7 szkół z powiatu czarnkowsko-
  -trzcianeckiego (1 gimnazjum i 6 szkół ponadgimnazjalnych)

  OKRĘG KONIŃSKI

  - 8 szkół podstawowych w powiecie konińskim

  OKRĘG KALISKI

  - 4 podstawówki i 1 gimnazjum w powiecie kaliskim, 2 podstawówki w powiecie kępińskim i 1 w pleszewskim

  OKRĘG POZNAŃSKI

  - 2 szkoły policealne w Poznaniu, 2 podstawówki w powiecie gnieźnieńskim, 1 - w śremskim, podstawówka i gimnazjum w powiecie poznańskim

  OKRĘG LESZCZYŃSKI
  - 2 szkoły podstawowe w powiecie gostyńskim i 2 ponadgimnazjalne (powiaty: leszczyński i kościański) oraz 3 przedszkola w powiecie rawickim


  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Popieram

  ostrowianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 29 / 26

  Władze powinny bardziej liczyć się z obywatelami. Bo to oni płacą podatki, z których finansuje się pensje urzędników

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  szkoły

  hipolit (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 26 / 28

  wybrali najgłupszy sposób, tak niczego nie załatwią. trzeba niezwłocznie złosić się do wałęsy czyli tzw. bolka i odebrać, przysługujące im 100+300 mln, mając ten szmal, mogą sami zapłacić za...rozwiń całość

  wybrali najgłupszy sposób, tak niczego nie załatwią. trzeba niezwłocznie złosić się do wałęsy czyli tzw. bolka i odebrać, przysługujące im 100+300 mln, mając ten szmal, mogą sami zapłacić za utrzymanie szkoły i tych tępych belfrówzwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo