Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska: Rodzice blokowali drogę, bo... walczą o szkołę. Film

Andrzej Kurzyński, Katarzyna Sklepik, Współpraca: MON, DAN, EBI
Mieszkańcy gminy Żelazków protestowali przeciwko likwidacji szkół, blokując drogę
Mieszkańcy gminy Żelazków protestowali przeciwko likwidacji szkół, blokując drogę Andrzej Kurzyński
Mieszkańcy podkaliskiej gminy Żelazków w proteście przeciwko likwidacji szkół blokowali w piątek drogę wojewódzką Kalisz - Turek. Z flagami, strażacką syreną i transparentami zebrali się w Skarszewie. To tutaj przez dwie godziny spacerowali po przejściu dla pieszych. Auta były przepuszczane co około 10 minut, ale i tak tworzyły się korki.

- Kulturalnie i rzeczowo chcemy wyrazić swoje postulaty dotyczące zamiaru likwidacji szkół. Nie zgadzamy się z tym. Są to nowe szkoły, świetnie wyposażone - zapewnia Sławomir Jakubczak, jeden z uczestników protestu. - Mamy dość arogancji wójta, który nie konsultuje swoich poczynań z radą gminy i mieszkańcami. Sprawy zamykania szkół są ważne, jeśli nie najważniejsze w naszej gminie.

Uczestnicy akcji zapewniali, że nie jest ona wymierzona w kierowców. Celem było przede wszystkim zwrócenie uwagi na narastający problem. Rada gminy pod koniec lutego podjęła uchwały intencyjne w sprawie likwidacji podstawówki w Biernatkach, gimnazjum w Dębem oraz przeniesieniu klas 4-6 ze szkoły podstawowej w Kokaninie do oddalonego o kilka kilometrów Russowa. Pracę straciłoby kilkunastu ze 116 nauczycieli, a gminny budżet miałby się wzbogacić o ponad 2 miliony złotych. Wójt deklaruje, że pieniądze zostałyby przeznaczone na inwestycje.

- Ale nie kosztem dzieci - denerwuje się matka ucznia szkoły w Biernatkach. - Wójt oszczędności powinien zacząć od siebie.

Zobacz film Protest w Żelazkowie

Problem ten dotyczy także innych gmin. Ich władze decyzje o likwidacji lub łączeniu placówek tłumaczą zwykle rachunkiem ekonomicznym i niżem demograficznym. W dużych miastach: Poznaniu, Kaliszu, Lesznie czy Pile władze nie myślą o likwidacji szkół. Częściej łączą klasy lub szkoły, by ograniczyć zwolnienia. - W obliczu zbliżającego się niżu demograficznego staramy się znaleźć optymalne rozwiązania dla uczniów i nauczycieli - mówi Andrzej Tomczak, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania.- Likwidacja szkoły to ostateczność.

Od 1 września zmieni się także sieć szkół w powiecie kaliskim. Podstawówki w Cieni Drugiej i Sierzchowie staną się filiami szkoły w Opatówku. Tam nadal uczyć się będą jedynie dzieci z klas młodszych I-III. Uczniowie klas IV-VI uczęszczać będą do szkoły w Opatówku. Gmina gwarantuje im dowóz.

Nie protestowali także rodzice dzieci uczących się w Podstawowej Szkole Filialnej w Chwałkowie. Jest ich łącznie zaledwie 45. 1 września zaczną więc naukę w szkole w Krobi.
Przestanie też działać dwuletnie Uzupełniające Liceum Ogólnokształcące w Brennie.

44 szkoły mniej

Z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej wynika, że zlikwidowane będą 463 szkoły w Polsce. W Wielkopolsce zamknięte zostaną 44 placówki.

OKRĘG PILSKI
- 14 szkół, w tym: 6 podstawówek z gminy Trzcianka i 1 z gminy Kaczory. 7 szkół z powiatu czarnkowsko-
-trzcianeckiego (1 gimnazjum i 6 szkół ponadgimnazjalnych)

OKRĘG KONIŃSKI

- 8 szkół podstawowych w powiecie konińskim

OKRĘG KALISKI

- 4 podstawówki i 1 gimnazjum w powiecie kaliskim, 2 podstawówki w powiecie kępińskim i 1 w pleszewskim

OKRĘG POZNAŃSKI

- 2 szkoły policealne w Poznaniu, 2 podstawówki w powiecie gnieźnieńskim, 1 - w śremskim, podstawówka i gimnazjum w powiecie poznańskim

OKRĘG LESZCZYŃSKI
- 2 szkoły podstawowe w powiecie gostyńskim i 2 ponadgimnazjalne (powiaty: leszczyński i kościański) oraz 3 przedszkola w powiecie rawickim

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski