Piłka ręczna: Real Astromal Leszno w barażach o pierwszą ligę, spadek Sparty Oborniki Wielkopolskie

MKS Poznań (w czerwonych koszulkach)
MKS Poznań (w czerwonych koszulkach) Adrian Wykrota
Zakończyły się rozgrywki pierwszej ligi w piłce ręcznej mężczyzn. Bezpośredni awans do PGNiG Superligi wywalczyły KPR Borodino Legionowo i Gwardia Opole. W barażach o awans do krajowej elity zagrają Polski Cukier Pomezania Malbork oraz Siódemka Miedź Legnica. Spośród zespołów z Wielkopolski najwyżej, na ósmym miejscu, uplasował się Wolsztyniak Wolsztyn. Na 10. pozycji skończyły zmagania MKS Poznań i Ostrovia Ostrów Wielkopolski, a na 11. Real Astromal Leszno i MKS Kalisz. W przypadku leszczynian oznacza to udział w barażach o miejsce w pierwszej lidze na następny sezon.

Po sześciu kolejnych zwycięstwach, które zapewniły drużynie MKS Poznań pozostanie na zapleczu Superligi, podopieczni trenera Domana Leitgebera na koniec sezonu przegrali w Poznaniu z Vetreksem Sokołem Kościerzyna 28:32. Poznaniacy, zwłaszcza po przerwie, nie potrafili znaleźć sposobu na bramkarza rywali Macieja Pieńczewskiego.

Także porażkami zakończyły rozgrywki dwa pozostałe zespoły z Wielkopolski grające w grupie A – Wolsztyniak oraz Real Astromal Leszno. Wolsztyniak w spotkaniu bez stawki wysoko przegrał w Piotrkowie Trybunalskim z Piotrkowianinem 22:37. Z kolei Real Astromal, którego czekają teraz baraże o miejsce w pierwszej lidze na następny sezon (16 maja na wyjeździe, 23 maja u siebie z GKS Żukowo lub MKS Wieluń), po wyrównanym meczu uległ na wyjeździe Warszawiance 27:31. To siódma z rzędu porażka podopiecznych trenera Ryszarda Kmiecika.

W grupie B drużyny z naszego regionu kończyły sezon w znacznie lepszym stylu. MKS Kalisz przed własną widownią nie dał żadnych szans wyżej notowanemu zespołowi KSZO Odlewnia Ostrowiec, wygrywając 39:31. Bohaterem spotkania był Filip Surosz, który rzucił rywalom 17 bramek. Dość niecodziennym wyczynem popisali się piłkarze ręczni Ostrovii, którzy do przerwy przegrywali w Grodkowie z Olimpem 8:20, by po pościgu w drugiej połowie odrobić gigantyczną stratę i zremisować 27:27.

W pierwszej lidze kobiet do zakończenia rywalizacji pozostała jeszcze jedna kolejka. Wiadomo już jednak, że jeśli przed następnym sezonem z rozgrywek nie wycofają się jakieś drużyny, z pierwszą ligą pożegna się po latach Sparta Oborniki. Zadecydowała o tym porażka przed własną widownią z Polonią Kępno. Po niespełna siedmiu minutach podopieczne trenera Macieja Nowickiego prowadziły 12:2, w 26. minucie było 18:6 i losy spotkania zostały praktycznie przesądzone.

Zespół z Kępna dzięki wygranej w Obornikach, wobec korzystnych dla siebie rozstrzygnięć w innych meczach, awansował na trzecie miejsce i mają bardzo duże szanse, żeby zakończyć sezon na podium. Wystarczy wygrać w sobotę u siebie z nie grającą o żadną stawkę Dwójką Profi Nowy Sącz. Oborniczanki w najlepszym razie zajmą oznaczającą spadek przedostatnią, 11. lokatę.

MKS Poznań – Vetrex Sokół Kościerzyna 28:32 (13:12). Najwięcej bramek dla MKS Poznań: Tokaj 6, Komisarek 5, Bartłomiejczyk 5, Martyński 3, J. Kasperczak. 3.

Piotrkowianin Piotrków Trybunalski – Wolsztyniak Wolsztyn 37:22 (17:9). Najwięcej bramek dla Wolsztyniaka: Raczkowiak 4, Rogoziński 4, Wajs 4, Głowacki 3, Kuta 3.

Warszawianka Warszawa – Real Astromal Leszno 31:27 (14:13). Najwięcej bramek dla Realu Astromalu: Krystkowiak 5, H. Szkudelski 4, Giernas 3.

MKS Kalisz – KSZO Odlewnia Ostrowiec Świętokrzyski 39:31 (19:14). Najwięcej bramek dla MKS Kalisz: Surosz 17, Nowakowski 6, Adamczak 5, Krzywda 3, Wawrzyniak 3.

Olimp Grodków – Ostrovia Ostrów Wielkopolski 27:27 (20:8). Najwięcej bramek dla Ostrovii: P. Dutkiewicz 12, Tomczak 9, Jedwabny 2, Klara 2.

Sparta Oborniki – Polonia Kępno 23:35 (10:19).
Najwięcej bramek dla Sparty: Gładecka 7, Wasiak 7, Żołyniak 3; najwięcej bramek dla Polonii: Wojtasik 5, Fijałkowska 5, Nowicka 4, Wynnyk 4, Grozdanowska 3, Gałka 3, Wesołowska 3, Oreszczuk 3.