Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polacy z wyboru. 17 osób przyjęło obywatelstwo RP [ZDJĘCIA]

Marta Danielewicz
Zostali Polakami z wyboru. 17 osób przyjęło obywatelstwo RP [ZDJĘCIA]
Zostali Polakami z wyboru. 17 osób przyjęło obywatelstwo RP [ZDJĘCIA] Grzegorz Dembiński
Od lat mieszkają w Polsce. Jednak dopiero dziś oficjalnie stali się obywatelami naszego kraju, otrzymując akty nadania obywatelstwa polskiego. 17 cudzoziemców z różnych krajów świata: Peru, USA, Ukrainy, Rosji czy Armenii stało się Polakami z wyboru.

Zosimo Gustavo Zarzosta Antequera jest Peruwiańczykiem od urodzenia. Z wyboru jest od dzisiaj obywatelem Polski. W Poznaniu mieszka już od 20 lat. Został tu, bo zatrzymała go miłość.

- Moją żonę poznałem na zakupach. Teraz jestem nie tylko z nią związany, ale także z Polską. Tu pracuję, tu mieszkam, planuję przyszłość - mówi Zosimo Gustavo Zarzosta Antequera. O przyznanie mu polskiego obywatelstwa starał się pół roku.

Równie krótko czekał na ten moment Rooble Cali Qaasim, obywatel Somalii.
- Założyłem w Polsce rodzinę, mam dwójkę dzieci i od dziewięciu lat wspaniałą żonę. To przez wzgląd na nią chcę żyć w Polsce - tłumaczył Somalijczyk.

Reprezentujący polski rząd, wojewoda wielkopolski Piotr Florek 17 cudzoziemcom nadał polskie obywatelstwo. Zebrani pojawili się wraz ze swoimi rodzinami, bliskimi i przyjaciółmi na uroczystości.
- Obywatelstwo sprawia, że jesteśmy wolnymi ludźmi ale przynależymy do danej wspólnoty. Być Polakiem, znaczy być razem z nami - mówił wojewoda Piotr Florek.

W ubiegłym roku w Wielkopolsce akty nadania obywatelstwa polskiego otrzymało 69 osób m.in. z Burkina Faso, Turcji, Rosji, Ukrainy, Czech, Kenii, Słowacji, Uzbekistanu.

ZOBACZ TEŻ: Norman Davies Polakiem. "Myślałem, że paszport przyjdzie pocztą..."

- Cieszymy się, że jesteśmy Polakami, że my także tworzymy ten kraj. To jest nasz dom - mówił Manuel Salvador Guerrero, obywatel USA. Jego także do Poznania przyciągnęła miłość. Od trzech lat jest szcześliwym mężem poznanianki.

Jednym z warunków uzyskania obywatelstwa polskiego jest legalny pobyt w Polsce. W 2014 w kraju złożono ponad 65 tysięcy wniosków o legalizację pobytu w Polsce – o 34% więcej niż rok wcześniej. Poznań jest 4. pod względem popularności polskim miastem, do którego przyjeżdżają cudzoziemcy.

- Pierwszy raz polską granicę przekroczyłyśmy w 2000 roku. Na stałe osiedliłyśmy się tu w 2008 roku. Jeszcze moja mama i brat czekają także na przyznanie obywatelstwa - tłumaczyła Alla Savchuk, która wraz z córką Oleną otrzymały dziś polskie obywatelstwo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski