Gniezno: Przetopili Pierścień Prymasa! Film

  Gniezno: Przetopili Pierścień Prymasa! Film

  Agnieszka Smogulecka, Współpraca IB

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Gniezno: Przetopili Pierścień Prymasa! Film
  Mieczysław W. 62-latek z Konina. Wielokrotnie notowany, w więzieniach przesiedział dziesięć lat. W kwietniu miał stawić się w zakładzie karnym, by odbyć kolejny wyrok. Jego wspólniczka: 33-letnia Barbara R. spod Wrześni. Również notowana. Zdaniem śledczych, to oni ukradli w lutym z gnieźnieńskiej katedry pierścień prymasa Stefana Wyszyńskiego. Oboje zostali zatrzymani. - Jeździli po Polsce i okradali kościelne skarbony. W Gnieźnie trafił się im "rarytas". Liczyli na spory zysk - mówi Krzysztof Jarosz, komendant wojewódzki policji w Poznaniu.
  Gniezno: Przetopili Pierścień Prymasa! Film
  Pierścień był wystawiany w gablocie w katedrze. Kradzież zauważono 6 lutego. Nie zginęło nic innego. - To spowodowało, że poważnie braliśmy pod uwagę hipotezę zakładającą, że pierścień ukradła wyspecjalizowana grupa, działająca na czyjeś zlecenie - mówi Andrzej Borowiak z KWP w Poznaniu. - Ale nie mogliśmy wykluczyć, że była to przypadkowa kradzież.

  Śledztwo dość długo stało w miejscu. Choć wyznaczono nagrodę (10 tys.
  zł) informacje nie spływały. Do czasu. - Przełom nastąpił 18 marca. Wtedy otrzymaliśmy informację z Wrześni o osobie, która może mieć coś wspólnego z kradzieżą - wyjaśnia Jarosz.- Po tym udało się wytypować konkretne osoby. Dowiedzieliśmy się, że jeżdżą one po Polsce i kradną pieniądze z kościelnych skarbonek. Namierzyliśmy tę parę na Śląsku, ale udało się im wymknąć. Kolejny sygnał napłynął spod Tczewa. Wczoraj wieczorem w hotelu w Pelplinie zostały zatrzymane trzy osoby. Dwie z nich, naszym zdaniem, to złodzieje pierścienia. Wiele wskazuje na to, że robiły rozpoznanie, by okraść kolejne kościoły.

  Przy Barbarze R. i Mieczysławie W. znaleziono klucze i wytrychy, które prawdopodobnie służyły im do włamań (zdaniem policji mogą mieć ich na koncie kilkaset). Wczoraj trwały jeszcze przesłuchania. Policjanci ustalili, że podczas kradzieży w Gnieźnie między członkami szajki (złodziei było co najmniej trzech) doszło do kłótni. Jedna osoba nie godziła się na kradzież. Po przestępstwie, sprawcy wystraszyli się, że gdy będą próbować sprzedać pierścień w całości, zostaną namierzeni.

  - Z tego, co mówią, wynika, że pierścień został bezpowrotnie zniszczony - podkreśla Krzysztof Jarosz. - Sprawcy zdjęli wizerunek Matki Boskiej, wydłubali kamienie. Zawieźli brylanty do Antwerpii, liczyli, że tam uzyskają za nie krocie. Musieli jednak zadowolić się stosunkowo niewysoką kwotą.

  Czy reszta pierścienia została wyrzucona, przetopiona? Co stało się z wizerunkiem Matki Boskiej? Tego nie wiadomo. Nieznany jest też dokładny przebieg zdarzenia. Śledczy nie chcą powiedzieć, czy złodziei wskazał skruszony wspólnik.

  - Podejrzani usłyszeli zarzut kradzieży z włamaniem - mówi Magdalena Mazur-Prus z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. - Składają wyjaśnienia, a my sporządzamy wniosek o tymczasowe aresztowanie - zaznacza, że treść wyjaśnień objęta jest na razie tajemnicą.

  Prymas Polski abp Józef Kowalczyk modlił się za odnalezienie pierścienia. - Wiadomość o możliwości jego zniszczenia przyjąłem z wielkim smutkiem - komentował. W podobnym tonie wypowiadał się ks. kan. Jan Kasprowicz, proboszcz parafii przy gnieźnieńskiej katedrze. Przyznaje on, że najpierw poczuł ulgę, potem żal, że nie udało się cennej pamiątki odzyskać.

  Kradzież wywołała ponowne dyskusje na temat zabezpieczeń świątyń. W katedrze nie ma monitoringu, gablota, w której był pierścień, miała zabezpieczenia, ale alarm nie był włączony. Ks. kan. Kasprowicz przyznaje, że konieczna jest lepsza ochrona eksponatów. To, że dotąd o tym nie pomyślano, proboszcz tłumaczy brakiem pieniędzy.


  Pierścień prymasa Polski


  Pierścień był darem Konferencji Episkopatu Polski dla kard. Stefana Wyszyńskiego z okazji tysiąclecia chrztu Polski w 1966 roku. Był to srebrny, pozłacany pierścień z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej (w otoczeniu kamieni). Jego wartość szacowano na 30-50 tys. zł. Miał szczególne znaczenie pamiątkowe, historyczne. Podejrzanych o tę kradzież ujęto tuż po 25. rocznicy najsłynniejszej kradzieży z katedry - relikwiarza św. Wojciecha.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Oddać pieniadze za Maltę klechy!!!

  tomasz41 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 8

  Oddawać pieniądze za Maltę. Wiecie kto pomógł im w tym Pan Libicki zresztą należący do Zakonu rycerzy maltańskich. Tak koledzy, koleżanki w Polsce istnieją tajne stowarzyszenia. Ci z "szlacheckimi"...rozwiń całość

  Oddawać pieniądze za Maltę. Wiecie kto pomógł im w tym Pan Libicki zresztą należący do Zakonu rycerzy maltańskich. Tak koledzy, koleżanki w Polsce istnieją tajne stowarzyszenia. Ci z "szlacheckimi" korzeniami "mącą" cały czas! Uważają że mają ludzi do roboty i tak trzymają sie tego od pokoleń....skończmy z tym. Trzeba to dziadostwo wyrwać z korzeniami. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  brawo dla złodzieii

  czarne zło (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

  odebrali tylko klechom to co ci Narodowi Polskiemu kradli przez ponad 1000lat. dość okupacji czarnych robaków z watykanu. tylko penetrują odbyty nie winnych ministrantów kradną i wpierdalają się do...rozwiń całość

  odebrali tylko klechom to co ci Narodowi Polskiemu kradli przez ponad 1000lat. dość okupacji czarnych robaków z watykanu. tylko penetrują odbyty nie winnych ministrantów kradną i wpierdalają się do po0lityki nieroby pierdolone...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tak na marginesie - Jezus ile miał

  teolog (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

  złotych pierścieni?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dzięki ci, Frodo. Teraz w Mordorze

  posener (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

  zapanuje już spokój.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pierścień Prymasa

  Danek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  rafal43, nie wariuj! Piszesz idiotyzmy! Złodziei powinna spotkać słuszna kara nie tylko za bezczelną kradzież, ale też za zniszczenie historycznej pamiątki!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  brawo!!! Oddać całe nasze złoto!

  rafal43 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

  BRAWO ZŁODZIEJE!!! Przetopić całe złoto kościoła i rozdać. Oni mają żyć skromnie nie w przepychu. Oszuści wykorzystują ludzkie słabości. Kto to jest prymas? Oddajcie malte.....!!!!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo