Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komendant wielkopolskiej policji: Jesteśmy dumni z zaufania do policji

NK
W Komendzie Wojewódzkiej Policji podsumowano 25 lat działalności policji
W Komendzie Wojewódzkiej Policji podsumowano 25 lat działalności policji NK
– Najważniejszym celem policji było służyć bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu. Z perspektywy czasu widać, że udało się to osiągnąć. I to nie jest ocena moja, lecz społeczeństwa, które zauważyło, że bezpieczeństwo zdecydowanie się poprawiło – przekonywał Andrzej Matejuk, były Komendant Główny Policji, na debacie poświęconej 25-leciu uchwalenia ustawy o policji, która w środę odbyła się w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Na spotkaniu obecny był m.in. wojewoda Piotr Florek, Komendant Wojewódzki Policji Rafał Batkowski, byli Komendanci Główni Policji, profesorowie oraz studenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. W trakcie debaty podsumowano 25 lat pracy policji od uchwalenia ustawy.

– To był dobry okres naszej działalności. Przez ten czas znacznie ograniczyliśmy przestępczość w stosunku do poprzednich lat. Stosujemy także nowoczesne narzędzia w naszej pracy – mówił Rafał Batkowski, Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji.

Za największy z sukcesów policji uznał jednak zmianę nastawienia społecznego do funkcjonariuszy. – Jesteśmy dumni z obecnego zaufania społecznego do policji. Ciężko pracujemy, by mieć dobry kontakt z lokalną społecznością oraz by ludzie nie bali się zwracać do nas o pomoc – opowiadał Rafał Batkowski.

Wtórował mu wojewoda Piotr Florek. – Policja jest obecnie inaczej postrzegana. Nie tak jak w poprzednim okresie. Oczywiście nadal mamy jeszcze dużo do zrobienia i do poprawienia. Czasami zdarzają się wpadki. Przy 100 tys. policjantów zdarzają się osoby, które nie zasługują na noszenie munduru. Ważne jednak, że w takich przypadkach policja działa szybko i eliminuje takie osoby – mówił Piotr Florek.

Z kolei Zenon Smolarek, były Komendant Główny Policji w latach dziewięćdziesiątych, zwracał uwagę na niedoskonałość pierwszej wersji ustawy o policji.

– Policja nie dostała w niej najważniejszych narzędzi do walki z najgroźniejszymi przestępstwami: instytucji świadka koronnego, zakupu kontrolowanego i przesyłki nadzorowanej. To były przecież rozwiązania znane polskiej policji już przed wojną – wyjaśniał Zenon Smolarek. Dopiero nowelizacje ustawy umożliwiły policji korzystanie z tych narzędzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski