Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Demokracja" w Teatrze Polskim: Rzecz o mężczyznach... w garniturach [RECENZJA, ZDJĘCIA]

Stefan Drajewski
Sceny z "Demokracji w Teatrze Polskim w Poznaniu
Sceny z "Demokracji w Teatrze Polskim w Poznaniu Krzysztof Bieliński
Mocny dramat o mechanizmach rządzących politykami, którzy tworzą swego rodzaju gatunek ludzki: 'mężczyzn w garniturach".

To specjalny gatunek mężczyzn. Garnitur to druga ich skóra, a kto wie czy nie pierwsza. Mężczyźni w garniturach to przede wszystkim politycy, którzy pod dobrze skrojonymi garniturami ukrywają swoje słabości i wady.

„Demokracja” Michaela Frayna opowiada o jednym z najwybitniejszych polityków niemieckim Willy Brandcie, kiedy został kanclerzem, i kiedy musiał zrezygnować z urzędu, ponieważ wykryto w najbliższym otoczeniu szpiega Stasi.
Z perspektywy polskiego widza ta fabuła wydaje się najmniej ważna. Brandta, twórcy niemieckiej polityki wschodniej, niewielu pamięta. Historia szpiega, który wniknął w jego najbliższe środowisko też jakoś nie bardzo mnie interesuje. Są to tylko wehikuły dla „męskiego grania”, jakim jest polityka, a właściwie mechanizmy nią rządzące.

Oglądając „Demokrację”, przypomniał mi się polski serial „Ekipa” (2007), opowiadający o członkach parlamentu i ich współpracownikach. Jeden z bohaterów – były premier, legenda opozycji – zostaje oskarżony o współpracę ze służbami PRL-u. W obu przypadkach fascynujące jest to, co się wokół polityków dzieje. Nieważne, jak wielkimi są charyzmatykami, i tak zależni są od machiny mężczyzn w garniturach, którzy wiedzą lepiej, co lider powinien powiedzieć, co powinien myśleć, jak powinien wyglądać... Ale, wiedzą również, jak ukryć jego słabości (alkohol, kochanki).

Paweł Szkotak nie rekonstruuje na scenie urzędu kanclerskiego z lat 70. ubiegłego wieku w Bonn. Raczej metaforyzuje przestrzeń (świetna scenografia Agaty Skwarczyńskiej). Nie stawia na mały realizm, o który w takim przypadku łatwo (bardzo dobry pomysł z układami ruchowymi przygotowanymi przez Paulinę Andrzejewską). Na salonach władzy, a dokładniej na ich zapleczu życie toczy się szybko. Spektaklowi przydałaby się większa dynamika i parę skrótów.

Siłą „Demokracji” są aktorzy. Ze sceny „czuć” testosteron i realnie – dym papierosowy. Michał Kaleta (Willy Brandt) jest uwodzicielski; potrafi porwać tłum, zjednać sobie współpracowników, a kiedy zostaje sam – pokazać słabość i bezbronność. Bardzo dobrze wypadł też Przemysław Chojęta. Jego Günter Guillaume ma – na oko – coś w sobie z enerdowca, ale potrafił ująć nie tylko Willy’ego, ale przechytrzyć otaczających go garniturowców. Bardzo intrygujące postaci stworzyli również: Piotr Kaźmierczak, Michał Frydrych, Wojciech Kalwat i Jakub Papuga.

Michale Frayn, „Demokracja”
reżyseria Paweł Szkotak, scenografia, kostiumy i reżyseria świateł Agata Skwarczyńska, muzyka Krzysztof Nowikow, choreografia Paulina Andrzejewska, premiera Teatr Polski w Poznaniu 26 kwietnia 2015 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski