Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Malaria w Poznaniu? Chorych pacjentów jest coraz więcej

Marta Danielewicz
Mieszkanka Opola trafiła do Kliniki Chorób Tropikalnych w Poznaniu z podejrzeniem malarii. Jej stan jest dobry. Podobnych przypadków jest jednak więcej

Wysoka gorączka, dreszcze, bóle głowy, nudności. Malaria to jedna z najczęstszych chorób tropikalnych, które są przywożone z egzotycznych krajów. Rocznie na świecie choruje na nią do 500 milionów osób. W weekend do opolskiego szpitala trafiła kobieta z podejrzeniami malarii. Badania krwi wykazały dużą ilość pierwotniaków, wywołujących tę chorobę. Po postawieniu diagnozy została przewieziona do Kliniki Chorób Tropikalnych w Poznaniu.

- Stan pacjentki jest już dobry. Dostała leki. Jest teraz szansa na całkowitą poprawę jej zdrowia - tłumaczy doktor medycyny podróży Elżbieta Kacprzak z Kliniki i Katedry Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych w Poznaniu.- Pacjenci, którzy do nas trafiają, podczas podróży do krajów egzotycznych często nie stosują się do ogólnych norm. Nie biorą profilaktycznych leków przeciwko malarii. A należy pamiętać, że malaria może być chorobą śmiertelną. Przy szybkim zdiagnozowaniu, można całkowicie wyleczyć chorego.

Szpital przy ulicy Przybyszewskiego gości też innych pacjentów, którzy wrócili z podobnymi chorobami. - Przebywają u nas też pacjenci ze zmianami chorobowymi na skórze: wysypkami czy owrzodzeniami. Niektóre choroby tropikalne występują też w krajach basenu Morza Śródziemnego. Przy każdej zmianie na ciele, warto się do nas zgłosić po powrocie z wakacji - mówi dr Elżbieta Kacprzak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski