Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grillujmy zgodnie z przepisami

Milena Kochanowska
Nawet grillując w miejscach dozwolonych pamiętajmy o tym, że nie wszyscy grillowanie lubią, więc starajmy się im nie przeszkadzać
Nawet grillując w miejscach dozwolonych pamiętajmy o tym, że nie wszyscy grillowanie lubią, więc starajmy się im nie przeszkadzać 123 RF
Grillowanie jednym sprawia przyjemność, innym nie. Niestety, ci pierwsi nie zawsze liczą się z tymi drugimi. A co na to prawo? Sprawdź!

1 W bloku. Zakaz używania otwartego ognia, rozpalania ognisk, korzystania z rożna i grilla obowiązuje na balkonach, tarasach, lodżiach i w pomieszczeniach wspólnego użytku. W spółdzielniach mieszkaniowych zakaz ten wynika z Regulaminu użytkowania budynków uchwalonego przez rady nadzorcze spółdzielni. Za naruszenie zakazu zarządy spółdzielni mogą stosować karę upomnienia, a w razie uporczywego naruszania zakazu, członek spółdzielni może być nawet, na wniosek zarządu, pozbawiony członkostwa i wykluczony ze spółdzielni. Wniosek o ukaranie mogą składać także sąsiedzi, którym przeszkadzają nieprzyjemne dla nich lub drażniące zapachy.

2 W domu jednorodzinnym. Nie wolno grillować na tarasie w zabudowie szeregowej. Grillować można natomiast w swoim ogrodzie, warto jednak uprzedzić wcześniej sąsiadów i spytać, czy nie mają nic przeciw temu. A co robić, gdy sąsiedzi rozpalają grill w pobliżu naszego płotu, kiedy chcą, a my tego sobie nie życzymy? Przepisy zawarte w artykule 144 Kodeksu cywilnego nakazują właścicielowi nieruchomości powstrzymanie się od działań, które zakłócałyby korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Nakaz obejmuje również obowiązek powstrzymania się od zakłóceń polegających na emisji dymu i innych zapachów powstających np. podczas grillowania, a przenikających w sposób naturalny na teren sąsiedniej nieruchomości, uniemożliwiając normalny wypoczynek właścicielowi i jego bliskim. Trudność może tu tylko stanowić prawidłowe ustalenie granicy pomiędzy dopuszczalnymi, a niedopuszczalnymi emisjami zakłócającymi korzystanie z nieruchomości sąsiedniej. W razie przekroczenia tej granicy, możemy żądać od sąsiada zaprzestania korzystania z grilla lub przeniesienia go w inne miejsce oddalone od naszego płotu.

3 W lesie. W lesie i w odległości 100 m od granicy lasu, a także na terenach śródleśnych zabrania się rozniecania ognia. Można to robić wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych przez nadleśniczego lub właściciela lasu i tylko w sposób, który nie grozi pożarem. W przypadku dużej grupy grillujących, musimy uzyskać zgodę nadleśniczego. Podczas suszy grillowanie jest zabronione.

4 W parku. W niektórych publicznych parkach grillowanie jest dozwolone – przeczytajmy dokładnie regulamin. Najlepiej używać w takim miejscu grilla bezpiecznego, zamkniętego i dokładnie po sobie posprzątać. Z racji na zakaz picia alkoholu, w takim miejscu piwa do pieczonej karkówki jednak nie wypijemy. Chyba że zakaz złamiemy, a wówczas grozi nam mandat. Podobnie, gdy będziemy grillowali zbyt głośno.

5 W ogrodach działkowych zasady grillowania ustala regulamin ogrodów.

6 UWAGA! Nie wolno grillować w pobliżu szlaków samochodowych, bo dym może ograniczyć widoczność kierowcom.

7 Kara za grillowanie w miejscu niedozwolonym to mandat do 500 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski