Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2015 przecieki - język polski. Jakie tematy wypracowań typują uczniowie?

KQ
Matura 2015 język polski. Przecieki? Zobacz, jakie tematy typują uczniowie!
Matura 2015 język polski. Przecieki? Zobacz, jakie tematy typują uczniowie! Mariusz Kapala/Gazeta Lubuska
Matura 2015 PRZECIEKI - JĘZYK POLSKI. Matura z języka polskiego na poziomie podstawowym już 4 maja. Każdy maturzysta na pewno chciałby poznać tematy wypracowań przed egzaminem. W sieci krąży ich mnóstwo. Zobaczcie kilka z nich. Czy się sprawdzą? To się okaże!

Zobacz:

Sonda o maturze 2015: Co mówią uczniowie przed egzaminem?

Matura 2015 z polskiego: Sprawdź, czy masz podstawową wiedzę! [QUIZ]

Po każdym egzaminie na naszej stronie znajdziecie arkusze i odpowiedzi!

Zobacz też: Matura 2015. Kiedy? Sprawdź terminy egzaminów! [DATY, HARMONOGRAM]

MATURA 2015 PRZECIEKI - JĘZYK POLSKI

Internauci często typują, że w związku z sytuacją na Ukrainie może się pojawić temat o wojnie, okupacji, łagrach itp.

Tegoroczni maturzyści, szykujcie się na "Lalkę" Bolesława Prusa. Ta lektura wyjątkowo często pojawia się na maturze. Często też pojawiają się "Chłopi" - czytamy na forach.

Może w końcu pojawi się na maturze "Dżuma"? Dawno nie było też "Dziadów", "Pana Tadeusza" i "Wesela". Warto się na nie przygotować - piszą maturzyści.

Poloniści obserwują koncentrację tematów wokół literatury XIX wieku i pierwszej połowy XX wieku. Rzadko pytania wykraczają poza te okresy.

Zobacz koniecznie:

Tematy wypracowań mają czasem związek z rocznicami literackimi. Rocznice literackie 2015 to:
Rok 2015 jest rokiem św. Jana Pawła II
Rok 2015 jest rokiem Jana Długosza
Rok Witkiewiczów – Stanisława Ignacego (Witkacego) oraz jego ojca Stanisława
200 rocznica śmierci Jana Potockiego
75. rocznica śmierci Kazimierza Przerwy – Tetmajera
110. rocznica urodzin Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego
510. rocznica urodzin Mikołaja Reja
105. rocznica śmierci Elizy Orzeszkowej
50. rocznica śmierci Marii Dąbrowskiej
90. rocznica śmierci Stefana Żeromskiego
160. rocznica śmierci Adama Mickiewicza

MATURA JĘZYK POLSKI 2015 - PRZECIEKI: Czy się sprawdzą? Zobaczymy!

MATURA 2015 - JĘZYK POLSKI: CO BYŁO W UBIEGŁYCH LATACH?

Matura 2005 - język polski

Temat 1: Jaki obraz Polaków XVII wieku wyłania się z Potopu Henryka Sienkiewicza? Punktem wyjścia swoich rozważań uczyń wnioski z podanych fragmentów powieści. Zwróć uwagę na ich znaczenie dla całości utworu.

Temat 2: Analizując wypowiedzi bohaterów romantycznych porównaj postawę Kordiana i Męża. W interpretacyjnych wnioskach wykorzystaj widzę o utworach, z których pochodzą fragmenty.

Matura 2006 - język polski

Temat 1: Charakteryzując Makbeta na podstawie danych fragmentów dramatu Szekspira, określ, na czym polega tragizm postaci i porównaj go z tragizmem bohatera ze znanego Ci dramatu antycznego.

Zobacz:

Temat 2: Kłótnia u Borynów : Zanalizuj podany fragment Chłopów Władysława Reymonta i scharakteryzuj występujące w nim postacie. Na podstawie fragmentu i I tomu powieści określ przyczyny kłótni i źródła dramatyczności sceny.

Matura 2007 - język polski

Temat 1: Jak symbolika ziarna z bajki opowiedzianej przez Żegotę objaśnia sens męczeństwa młodzieży polskiej? Analizując przytoczony fragment Dziadów Adama Mickiewicza, zwróć uwagę na sytuację studentów i ich postawy.

Temat 2: Analizując fragmenty Przedwiośnia i Granicy, porównaj kreacje matek. Określ wzajemne relacje między matką i dzieckiem, wykorzystując także znajomość utworów.

Matura 2008 - język polski

Temat 1: Analizując fragment Ody do młodości Adama Mickiewicza i wiersz Któż nam powróci Kazimierza Przerwy–Tetmajera, porównaj przedstawione w nich obrazy młodego pokolenia oraz stosunek młodych do pokolenia ojców. Wykorzystaj konteksty historycznoliterackie.

Temat 2: Sen jako sposób prezentowania postaci literackiej: Analizując i interpretując podany fragment Lalki Bolesława Prusa, wyjaśnij, co marzenie senne mówi o bohaterce powieści i jej stosunku do ważnych w jej życiu osób – ojca i Wokulskiego.

Matura 2009 - język polski

Temat 1: Na podstawie fragmentu I tomu powieści Władysława S. Reymonta Chłopi scharakteryzuj Bylicę i jego relacje z córkami. Co mówi los Bylicy o losie starych ludzi w społeczności lipieckiej?

Temat 2: Na podstawie podanych fragmentów poematu Adama Mickiewicza Pan Tadeusz scharakteryzuj i porównaj postacie Zosi i Telimeny.

Matura 2010 - język polski

Temat 1: Na podstawie podanych fragmentów komedii Moliera Świętoszek scharakteryzuj głównego bohatera oraz omów postawy Orgona, Kleanta i Elmiry wobec tytułowej postaci.

Temat 2: Na podstawie podanego fragmentu utworu Hanny Krall Zdążyć przed Panem Bogiem przedstaw przemyślenia Marka Edelmana o możliwościach godnego życia w czasach Zagłady i różnych poglądach na temat godnej śmierci.

Matura 2011 - język polski

Temat 1: Analizując wiersze Gdy tu mój trup… Adama Mickiewicza oraz Światło w ciemnościach Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, porównaj ukazane w nich obrazy świata marzeń i rzeczywistości. Wykorzystaj właściwe konteksty.

Temat 2: Analizując podane fragmenty powieści Zofii Nałkowskiej Granica, przedstaw obraz Justyny i jej związku z Zenonem w oczach różnych bohaterów powieści. W kontekście całej powieści wyjaśnij, jakie konsekwencje wynikają z zestawienia odmiennych spojrzeń na bohaterów i relacje między nimi.

Matura 2012 - język polski

Temat 1: Wyjaśnij symbolikę lewej i prawej strony oraz jej znaczenie dla wymowy utworu, analizując przytoczony fragment III części Dziadów Adama Mickiewicza. Zwróć uwagę na postać Nowosilcowa i postawy innych bohaterów wobec niego.

Zobacz:

Temat 2: Porównaj postawy życiowe Izabeli Łęckiej i Joanny Podborskiej ukazane w podanych fragmentach Lalki Bolesława Prusa i Ludzi bezdomnych Stefana Żeromskiego. Odwołując się do znajomości utworów, zwróć uwagę na okoliczności, które miały wpływ na ukształtowanie osobowości bohaterek.

Matura 2013 - język polski

Temat 1: Porównaj obrazy przeszłości i refleksje na temat pamięci ukazane we fragmentach noweli Elizy Orzeszkowej Gloria victis i w wierszu Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Mazowsze. W analizie zwróć uwagę na osoby mówiące w obu tekstach.

Temat 2: Co o autorytecie pisał w Przedwiośniu Stefan Żeromski i jaką mu wyznaczał rolę w życiu społeczeństwa? Analizując przedstawiony fragment, zwróć uwagę na stosunek bohaterów do autorytetów.

Matura 2014 - język polski

Temat 1. Żołnierskie emocje bohaterów "Potopu” Henryka Sienkiewicza. Na podstawie przytoczonego fragmentu powieści omów stany emocjonalne, zachowania i sytuacje ukazanych w nim postaci.

Temat 2. Na podstawie fragmentu "Wesela” Stanisława Wyspiańskiego porównaj poglądy Poety i Gospodarza na temat poezji narodowej oraz przedstaw sądy bohaterów o Polakach.

Matura 2015 język polski: Maturzyści, życzymy powodzenia an egzaminie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski