Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Najstarsza winda w kraju ma dziś swoje święto

Beata Marcińczyk, Agnieszka Świderska
Winda z placu Wolności w Poznaniu ma szansę trafić do rejestru zabytków ruchomych
Winda z placu Wolności w Poznaniu ma szansę trafić do rejestru zabytków ruchomych Fot. Sławomir Seidler
Chcesz zobaczyć stuletnią arystokratkę wśród wind? Znajdziesz ją w centrum Poznania! - Ta winda jest piękna - mówi z zachwytem dr Iwona Błaszczyk z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków, która we wtorek na naszą prośbę przejechała się najstarszą, wciąż "na chodzie", windą w budynku przy placu Wolności 14 (powstała w latach 1910-1911).

Dzisiaj na świecie obchodzony jest Dzień Windy. Nasza, poznańska, "babcia" jest prawdopodobnie najstarszym takim działającym urządzeniem w Polsce, bo części do niej mogły powstać ok. 1903-1910 roku.

Wizyta Iwony Błaszczyk rozpoczyna starania o wpisanie windy do rejestru zabytków ruchomych. Poznań byłby drugim miastem, po Krakowie, który dokonał takiego wpisu.

- Całe szczęście nigdy nie była dewastowana - mówi Tomasz Balicki z firmy "Elektromechanika Dźwigowa Raczkowski". Jej właściciel Jacek Raczkowski zajmuje się nią nieprzerwanie od lat 70. Zna każdy jej detal.

- Marzy nam się, by wróciła do swej świetności sprzed kilkudziesięciu lat - mówi Tomasz Balicki. - Trzeba zainwestować w kabinę, zadbać o drewno, z którego jest zrobiona, postarać się o masę perłową do wyłożenia, i panel sterujący, który musi być wykonany ręcznie, bo ten metalowy zupełnie do niej nie pasuje.

W mieście przybywa tymczasem coraz młodszych egzemplarzy. Firma Zbigniewa Gromadzińskiego "Winda S.J." przyjmuje rocznie kilkadziesiąt zamówień na nowe windy. Można je również zaprojektować w dowolnym kształcie - problemem nie byłaby nawet kabina w kształcie trójkąta.

I chociaż pracują niemal bezszelestnie, pobierają mniej energii i rzadziej się psują, to ich żywot jest jednak znacznie krótszy. Postęp nie omija także wind, a to, co jest dobre na 2011 rok, może już nie wystarczać w 2021.

Problemem za to pozostają wciąż ... użytkownicy. Zdarza się, że mylą windy z toaletą i załatwiają w nich swoje potrzeby fizjologiczne. Może jednak dziś z okazji ich święta, spojrzą na nie odrobinę życzliwiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski