Poznań: Euro 2012 może być "atrakcyjne" dla

  Poznań: Euro 2012 może być "atrakcyjne" dla terrorystów

  Piotr Talaga

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Funkcjonariusze ABW przygotowują się na różne zagrożenia

  Funkcjonariusze ABW przygotowują się na różne zagrożenia ©Fot. ABW

  Narodowe Centrum Antyterrorystyczne ma stać na straży bezpieczeństwa podczas zbliżających się mistrzostw w piłce nożnej Euro 2012. Tego typu imprezy są bowiem w zainteresowaniu międzynarodowych grup terrorystycznych.
  Funkcjonariusze ABW przygotowują się na różne zagrożenia

  Funkcjonariusze ABW przygotowują się na różne zagrożenia ©Fot. ABW

  We wtorek w Poznaniu odbyło się seminarium organizowane przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego związane z przygotowaniami różnych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo podczas międzynarodowych imprez sportowych.

  - Konieczne jest współdziałanie wszystkich służb - mówi Piotr Florek, wojewoda wielkopolski. - Wprawdzie zagrożenie zamachami terrorystycznymi nie jest u nas tak duże, jak w innych krajach europejskich, ale przygotowani być musimy. W Poznaniu powstał pierwszy stadion na Euro 2012 i już teraz możemy zbierać doświadczenia z organizowania imprez masowych.

  Przeciwdziałanie możliwym zamachom terrorystycznym to tylko jedna ze sfer bezpieczeństwa, do których Polska przygotowuje się w związku z organizacją Euro 2012. Bardzo ważne jest także przygotowanie służb odpowiedzialnych za porządek publiczny.

  Ich działania koordynowane będą przez Narodowe Centrum Antyterrorystyczne. Jest to jednostka ABW, ale pracować w niej będą także funkcjonariusze, m.in. policji, straży miejskiej, straży pożarnej itd.

  - Polska jest członkiem NATO i Unii Europejskiej, uczestniczy w misjach zagranicznych, a to stwarza zagrożenie - twierdzi Paweł Białek, wiceszef ABW. - Centrum Antyterrorystyczne ma nie dopuścić do jakiegokolwiek. Taka impreza jest przedmiotem zainteresowania grup terrorystycznych, ponieważ ewentualny zamach wiąże się z dużym nagłośnieniem.

  W ramach przygotowań odbywają się międzynarodowe ćwiczenia antyterrorystyczne. Pierwsze odbyło się w październiku ubiegłego roku. Kolejne mają być przeprowadzone między innymi na poznańskich targach. Planowana jest także ewakuacja stadionu. Program przygotowań jest współfinansowany przez Unię Europejską.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo