Leszno: Po mistrzowsku rzucali do świnki

  Leszno: Po mistrzowsku rzucali do świnki

  Karolina Sternal

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Przez dwa dni Leszno było polską stolicą petanque. Pasjonaci tej towarzyskiej gry w kule rodem z Francji zjechali się z całego kraju, aby walczyć o tytuł najlepszych. W sobotę zmagały się zespoły trzyosobowe, zaś w niedzielę duety.
  Dużą kulą trzeba rzucić jak najbliżej małej "świnki"

  Dużą kulą trzeba rzucić jak najbliżej małej "świnki" ©Fot. Karolina Sternal

  Początków dyscypliny petanque, inaczej nazywanej boules lub grą w kule, można się ponoć doszukać już w czasach antycznych. Przez kolejne wieki ta niezwykle prosta, ale przynosząca sporo emocji gra, ewoluowała i tworzyła wiele odmian.

  Za historyczny zaczątek petanque w formie, w jakiej jest rozgrywana obecnie, uważa się rok 1907. Jej kolebką jest Francja, gdzie sport ten jest narodową dyscypliną.

  To właśnie tutaj, w prowansalskim miasteczku Ciotat, Jules le Noir, cierpiący na reumatyzm entuzjasta podobnej gry - jeu provencal (kulami rzuca się w rozbiegu), nie dotrzymując kroku swoim kompanom, dostosował zasady do swoich możliwości. Rozpoczynając rozgrywkę, stanął obiema stopami wewnątrz narysowanego koła. Stąd też wzięła się nazwa dyscypliny: petanque - stopy razem na ziemi.

  Z wyznaczonego koła każdy z zawodników stara się rzucić metalową kulą tak, aby znalazła się jak najbliżej znacznie mniejszej, nazywanej "świnką". Wygrywa ta drużyna, która w ten sposób zdobędzie więcej punktów.

  Obecnie w petanque gra się na pięciu kontynentach. Jej pasjonaci z ponad 70 krajów zrzeszeni są w Światowej Federacji Petanque z siedzibą we Francji. Metalowymi kulami miota ponad 600 tysięcy graczy posiadających sportowe licencje. Co najmniej raz tyle gra dla przyjemności w gronie rodzinnym, wśród przyjaciół i znajomych.

  Od 2003 roku także Polska jest członkiem Światowej Federacji. Jeszcze młodszą organizacją jest Klub Petanque działający przy TKKF Leszczynko, gospodarz dwudniowej imprezy w Lesznie.

  - Klub został założony w 2009 roku. Od tego czasu odnotowujemy rosnące zainteresowanie grą w petanque - zaznacza prezes Romuald Ratajczak. - Ponieważ chcieliśmy grać także zimą, to postanowiliśmy przenieść się do hali. Stąd też wziął się pomysł na zorganizowanie ogólnopolskich zawodów.

  Do hali Wyższej Szkoły Zarządzania i Marketingu zjechali najlepsi zawodnicy z całej Polski. W sobotę rozegrano I Ogólnopolskie Halowe Mistrzostwa Polski, zaś w niedzielę zawody o Puchar Prezydenta Leszna.

  - Swoją popularność petanque zawdzięcza prostym regułom oraz tym, że można w nią grać w każdym wieku i praktycznie w każdym miejscu. Dlatego tak wiele osób pasjonuje się tą grą - przekonuje Romuald Ratajczak.


  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo