Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leszno: Po mistrzowsku rzucali do świnki

Karolina Sternal
Dużą kulą trzeba rzucić jak najbliżej małej "świnki"
Dużą kulą trzeba rzucić jak najbliżej małej "świnki" Fot. Karolina Sternal
Przez dwa dni Leszno było polską stolicą petanque. Pasjonaci tej towarzyskiej gry w kule rodem z Francji zjechali się z całego kraju, aby walczyć o tytuł najlepszych. W sobotę zmagały się zespoły trzyosobowe, zaś w niedzielę duety.

Początków dyscypliny petanque, inaczej nazywanej boules lub grą w kule, można się ponoć doszukać już w czasach antycznych. Przez kolejne wieki ta niezwykle prosta, ale przynosząca sporo emocji gra, ewoluowała i tworzyła wiele odmian.

Za historyczny zaczątek petanque w formie, w jakiej jest rozgrywana obecnie, uważa się rok 1907. Jej kolebką jest Francja, gdzie sport ten jest narodową dyscypliną.

To właśnie tutaj, w prowansalskim miasteczku Ciotat, Jules le Noir, cierpiący na reumatyzm entuzjasta podobnej gry - jeu provencal (kulami rzuca się w rozbiegu), nie dotrzymując kroku swoim kompanom, dostosował zasady do swoich możliwości. Rozpoczynając rozgrywkę, stanął obiema stopami wewnątrz narysowanego koła. Stąd też wzięła się nazwa dyscypliny: petanque - stopy razem na ziemi.

Z wyznaczonego koła każdy z zawodników stara się rzucić metalową kulą tak, aby znalazła się jak najbliżej znacznie mniejszej, nazywanej "świnką". Wygrywa ta drużyna, która w ten sposób zdobędzie więcej punktów.

Obecnie w petanque gra się na pięciu kontynentach. Jej pasjonaci z ponad 70 krajów zrzeszeni są w Światowej Federacji Petanque z siedzibą we Francji. Metalowymi kulami miota ponad 600 tysięcy graczy posiadających sportowe licencje. Co najmniej raz tyle gra dla przyjemności w gronie rodzinnym, wśród przyjaciół i znajomych.

Od 2003 roku także Polska jest członkiem Światowej Federacji. Jeszcze młodszą organizacją jest Klub Petanque działający przy TKKF Leszczynko, gospodarz dwudniowej imprezy w Lesznie.

- Klub został założony w 2009 roku. Od tego czasu odnotowujemy rosnące zainteresowanie grą w petanque - zaznacza prezes Romuald Ratajczak. - Ponieważ chcieliśmy grać także zimą, to postanowiliśmy przenieść się do hali. Stąd też wziął się pomysł na zorganizowanie ogólnopolskich zawodów.

Do hali Wyższej Szkoły Zarządzania i Marketingu zjechali najlepsi zawodnicy z całej Polski. W sobotę rozegrano I Ogólnopolskie Halowe Mistrzostwa Polski, zaś w niedzielę zawody o Puchar Prezydenta Leszna.

- Swoją popularność petanque zawdzięcza prostym regułom oraz tym, że można w nią grać w każdym wieku i praktycznie w każdym miejscu. Dlatego tak wiele osób pasjonuje się tą grą - przekonuje Romuald Ratajczak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski