Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pigułka "dzień po" tylko wyjątkowo. Stanowczo nie każdego dnia

Agata Pustułka
Na polskim rynku są dostępne dwa rodzaje tabletek "dzień po". By uchronić się przed niechcianą ciążą jedną można zażyć nie później niż 72 godziny po stosunku, druga wydłuża ten czas do 5 dni
Na polskim rynku są dostępne dwa rodzaje tabletek "dzień po". By uchronić się przed niechcianą ciążą jedną można zażyć nie później niż 72 godziny po stosunku, druga wydłuża ten czas do 5 dni Paweł Lacheta
Lekarze uważają, że tabletki "dzień po" powinny być stosowane jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Aptekarze chcieli, by specyfik można było kupić tylko na receptę. Nie będzie go w każdej aptece.

O tym, czy pigułka "dzień po" znajdzie się w aptece zdecyduje jej właściciel. Niektórzy farmaceuci mogą, powołując się na klauzulę sumienia, odmówić sprzedaży tabletek.

Z pewnością nie będzie można dostać pigułek "dzień po" w aptekach należących do farmaceutów skupionych w Stowarzyszeniu Farmaceutów Katolickich Polski, ale oni nie chcieli sprzedawać nawet prezerwatyw. W województwie śląskim to niewielka grupa. W większości aptek pigułki "dzień po" będą dostępne.

Pigułki z ograniczeniem

Z błyskawicznej sondy w aptekach w województwie śląskim wynika, że zainteresowanie pigułkami "dzień po" jest duże. Klienci pytają o sposób ich działania, cenę.

W Unii Europejskiej tabletki zostały dopuszczone do obrotu w 2009 roku. Na początku stycznia tego roku Komisja Europejska zarekomendowała sprzedaż pigułki bez recepty w krajach członkowskich. W Polsce rząd zdecydował o ograniczeniu wiekowym dla kupujących lek i bez recepty mogą go nabyć tylko osoby powyżej 15 roku życia. Zanim wydano to rozporządzenie środowisko aptekarskie apelowało, by tabletkę można było kupić jedynie na receptę. Bez względu na wiek. Chodziło nie o kwestie ideologiczne, ale zdrowotne. Obawiali się, że pigułki będą nadużywane przez młodych ludzi, którzy zamiast stosować pigułkę tylko w określonych sytuacjach będą traktować ją jak zwykłą antykoncepcję na każdą okazję.
- Nie widzę oczywiście żadnego problemu, by przepisać pigułkę młodszej, np. 14 letniej dziewczynce, ofierze gwałtu - mówi dr Patrycja Sodowska, ginekolog z Centrum Medycznego Krzysztofa Sodowskiego w Katowicach. - Jednocześnie przypominam dziewczętom i kobietom, by stosowały tabletkę zgodnie z przeznaczeniem.

Działania niepożądane

Przeciwnicy pigułki mówią, że ma działanie wczesnoporonne. To nieprawda. - Jej działanie polega na tym, że zapobiega implantacji powstałego zarodka. Jak każda antykoncepcja nie daje stuprocentowej skuteczności - mówi dr Patrycja Sodowska.
Na rynku dostępne są dwie tabletki: jedną można zażyć nie później niż 72 godzin po stosunku, a drugą do pięciu dni, by uchronić się przed niechcianą ciążą. - Jednak im szybciej to uczynimy tym większą zyskamy pewność, że tabletka wykona swoje zadanie działając na błonę śluzową macicy wysoką dawką hormonów - dodaje dr Sodowska.
Jak każdy lek pigułka "dzień po" może wywołać działania niepożądane. Ich lista jest dość długa: od nudności przez wymioty do zaburzenia widzenia i bólów głowy. Może też doprowadzić do opóźnienia miesiączkowania, a także nasilić objawy depresji. Podobnie jak wszystkie środki antykoncepcyjne, może również powodować zmiany zakrzepowe. - Najczęściej po tabletkę zgłaszają się osoby, którym podczas stosunku pękła prezerwatywa, odbyły stosunek przerywany i nie są pewne, czy nie zakończy się on ciążą, zapomniały wziąć tabletki antykoncepcyjne - wyjaśnia dr Sodowska. Lekarka nie sądzi, by lek był nadużywany. - Polki są coraz bardziej świadome i mają coraz większą wiedzę o antykoncepcji. Tabletka jest dla nich mniejszym złem niż niechciana ciążą, ciąża pochodząca z gwałtu oraz będąca wynikiem niechcianego seksu po tzw. pigułce gwałtu - mówi dr Sodowska.

Lekarze podzieleni w sprawie pigułki

Największy portal dla lekarzy www.konsylium24.pl zadał 1002 losowo dobranym lekarzom pytanie: "Komisja Europejska zdecydowała, że antykoncepcja po stosunku (tzw. "leki wczesnoporonne" lub "pigułki awaryjne") ma być dostępna dla pacjentów bez recepty. Czy uważasz, że to dobra decyzja?".
Zdecydowanie tak, odpowiedziało 24 proc. lekarzy, raczej tak, stwierdziło 22 proc. Raczej nie, 17 proc. lekarzy, zaś zdecydowanie nie aż, 32 procent.

Badania pokazują, że na swój pierwszy stosunek seksualny młodzi ludzie decydują się średnio około 17 roku życia.
Najbardziej znaną i najczęściej stosowaną metodą hormonalną jest pigułka przyjmowana codziennie. Tabletki antykoncepcyjne to metoda skuteczna, pod warunkiem, że kobieta pamięta o jej codziennym przyjmowaniu. Pominięcie już jednej tabletki w trakcie cyklu może odblokować owulację i umożliwić zajście w ciążę. Jako pierwszą antykoncepcję lekarz zaleci tabletkę dwuskładnikową, zawierającą estrogen i progestagen.

Najpopularniejszym środkiem antykoncepcyjnym stosowanym w Polsce jest prezerwatywa.


*Czy krematorium bezcześciło zwłoki? W Zabrzu wrze. Ludzie chcą wyjaśnień
*Strzelanina w Kuźni Raciborskiej. Nie żyje rodzina policjant, policjantka i ich dziecko
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Rewelacyjna dieta na wiosnę, która działa
*Wybory prezydenckie 2015: Oto kandydaci na prezydenta RP
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!