Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Efekt Angeliny: aktorka przekonała Wielkopolanki do badań genetycznych

Joanna Labuda
Efekt Angeliny: aktorka przekonała Wielkopolanki do badań genetycznych
Efekt Angeliny: aktorka przekonała Wielkopolanki do badań genetycznych Matt Sayles
Po operacjach aktorki, zainteresowanie badaniami genetycznymi wzrosło w Poznaniu o 100 proc. By zapobiec chorobie, kobiety ruszyły do poradni.

Trzy lata temu amerykańska aktorka Angelina Joli poddała się podwójnej mastektomii (usunięcie piersi). Niedawno oznajmiła, że usunęła także jajniki. Wszystko przez wysokie ryzyko zachorowania na nowotwory, które w jej przypadku wynosiło kolejno 87 proc. oraz 50 proc. Jej decyzje zmobilizowały Wielkopolanki, które coraz częściej poddają się badaniom genetycznym.

- Tak jak w przypadku pierwszej operacji, efekt usunięcia jajników był piorunujący - wyjaśnia dr Dariusz Godlewski, szef Ośrodka Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu. Jak mówi onkolog, do poradni genetycznej w ostatnim czasie zgłasza się dwukrotnie więcej kobiet.

- Do tej pory przyjmowaliśmy 10-15 osób. W tej chwili badamy około 30 kobiet w ciągu jednego dnia - dodaje.
Na badania zgłaszają się głównie osoby, u których w rodzinie występował rak jajników. - Uznajemy to za bardzo pozytywne zjawisko. Aktorce, która podjęła decyzję o zapobieganiu choroby, należy się duży szacunek - mówi dr Dariusz Godlewski.

To nie przypadek, że Wielkopolanki postanowiły skorzystać z badań profilaktycznych. Najwięcej zachorowań na raka jajnika odnotowuje się właśnie w naszym regionie oraz na Podlasiu. W 2014 roku tylko w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym UM w Poznaniu przeprowadzono 275 operacji usunięcia jajników. Jak mówi rzecznik szpitala Lesław Ciesiółka, przypadków raka jajnika było jednak więcej.

Ósmego maja po raz kolejny będziemy obchodzić Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika. Psycholodzy alarmują, że to najlepszy czas na badania.

- Im wcześniej wykryty nowotwór, tym większe prawdopodobieństwo jego wyleczenia. Im większa wiedza o potencjalnym zagrożeniu, tym lepsze działania profilaktyczne i zaradcze - wyjaśnia Ewa Gordziej-Niewczyk, psycholog. - Jest wiele teorii, ale w praktyce niestety nadal bardzo często spotykamy się z przekonaniem "nie badam się, bo jeszcze mi coś znajdą".

Jak mówi psycholog, aktorka, która zachęciła Polki do badań, przypomniała jak ważna jest profilaktyka. - Im częstsza ekspozycja bodźca (przypomnienia o badaniach), tym większe prawdopodobieństwo, że się za te badania zabierzemy. Możliwości wczesnej profilaktyki są duże, niestety nasze wiedza i świadomość są nadal niewystarczające - tłumaczy Ewa Gordziej-Niewczyk.

Rak jajnika najczęściej atakuje kobiety po 50. roku życia, ale także młodsze. Osoby, u których w rodzinie występował ten nowotwór lub raz piersi powinny badać się przynajmniej raz w roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski