Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekologiczne ogrodnictwo wraca do łask

Monika Kaczyńska
Ekologiczne ogrodnictwo wraca do łask
Ekologiczne ogrodnictwo wraca do łask Waldemar Wylegalski
Chemizacja naszego życia jest faktem. Detergenty i sztuczne dodatki do żywności to tylko jedna strona medalu. Druga to pozostałości nawozów mineralnych i środków ochrony roślin w warzywach i owocach. Nie są one obojętne dla zdrowia, więc coraz częściej poszukujemy żywności bez chemii.

Przynajmniej teoretycznie najłatwiej mają właściciele ogrodów, działek czy pól, którzy mogą sobie ekologiczną żywność uprawiać.

Jednak sama rezygnacja z nawożenia mineralnego i stosowania środków ochrony roślin to zbyt mało, by warzywa i owoce były nie tylko zdrowe, ale i obficie plonowały.

Przez najbliższy tydzień w "Głosie Wielkopolskim" będziemy publikować serię poradników dla zainteresowanych ekologicznym ogrodnictwem. Będzie można w nich znaleźć informacje, jak pokonać drogę od ogrodu uprawianego konwencjonalnie do eko-upraw, a także, jakie czynniki brać pod uwagę planując siew czy nasadzenia.

Ekologiczne uprawianie ogrodu oznacza całkowitą zmianę podejścia do własnego kawałka ziemi. Zamiast kształtowania go zgodnie ze swoją wizją, trzeba dokładnie poznać jego atuty, wsłuchać się w rytmy przyrody i... pozwolić roślinom rosnąć. O ile właściciele ogrodów uprawianych konwencjonalnie za punkt honoru stawiają sobie zwalczenie chwastów do ostatniego źdźbła, o tyle w ekoogrodzie jest inaczej.
Chwasty nie są traktowane jak szkodliwe same w sobie, przeciwnie, odgrywają korzystną rolę w ekosystemie. Rolą ogrodnika jest tylko nie dopuścić do tego, by się nadmiernie rozrosły. Jak? Na przykład fundując im odpowiednie sąsiedztwo, które sprawi, że nieuprawne rośliny będą kiełkowały mniej intensywnie.

Dla ekologicznego ogrodnictwa kluczowe znaczenie ma bioróżnorodność. Ogród, mimo swoich użytkowych walorów, powinien w jak największym stopniu przypominać środowisko naturalne. Dobrze zagospodarowany jest idealnym miejscem do życia dla ptaków, płazów, gadów i owadów, które także ogrywają swoją rolę w utrzymaniu bioróżnorodności.

O ekologicznym ogrodnictwie nie ma mowy bez płodozmianu. Pozwala on optymalnie wykorzystać składniki pokarmowe w glebie, a jednocześnie zapobiega jej wyjałowieniu. O ile jednak stosowanie płodozmianu to oczywistość, o tyle metod zmianowania upraw są dziesiątki. W zależności od panujących warunków i indywidualnych potrzeb zmianowanie może następować w okresach kilkuletnich, ale też kilkunastoletnich.

W naszych poradnikach można znaleźć konkretne przykłady płodozmianu, z informacjami dotyczącymi zarówno okresów zmianowania, jak i roślin.

W ogrodzie ekologicznym ważne jest także wykonywanie poszczególnych prac zgodnie z rytmem przyrody. Znaczenie mają między innymi fazy księżyca. Od nich zależy między innymi planowanie zabiegów agrotechnicznych.
Ogrody ekologiczne rzadziej padają ofiarą inwazji szkodników niż te uprawiane konwencjonalnie. Tym niemniej nie są od nich całkowicie wolne.

W przypadku ekoogrodu nie ma mowy o stosowaniu chemicznych środków owadobójczych. Odstrasza się szkodniki metodami naturalnymi. Chrabąszcze odstrasza geranium i cebula, komary anyż, bazylia, pomidory, a koper skutecznie zniechęci mszyce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski